Facebook Pixel

Росія-терорист. Що рішення НАТО означає для України та для Путіна

Парламентська асамблея НАТО визнала росію державою-терористом та закликала створити спеціальний Міжнародний трибунал для покарання військових злочинців.

За словами голови постійної делегації України в ПА НАТО Єгора Чернєва, резолюція містить низку важливих рішень, зокрема щодо збільшення постачання озброєння для України у війні з рф, розробки конкретних кроків щодо вступу України до НАТО, а також стягнення репарацій з рф за завдані війною збитки Києву.

The Page запитав у політологів, що означає для України таке рішення Парламентської асамблеї НАТО.

Чим займається Парламентська асамблея НАТО

Як пояснив The Page виконавчий директор Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський, Парламентська асамблея НАТО — це представницький орган, що складається з парламентських делекацій держав-членів.

Час від часу туди запрошують партнерів, зокрема українську делегацію, також там присутні зараз Фінляндія та Швеція, що ще офіційно не увійшли до складу НАТО.

Асамблея створена для діалогу між політичними силами в країнах-членах НАТО, встановлення звʼязків, вона формує спільні позиції для того, щоб пізніше парламенти країн могли затвердити рішення, як от про вступ нових членів до НАТО.

Які наслідки можуть бути у рішення НАТО

Quote«Виконавчих наслідків рішення Парламентської Асамлеї НАТО, отже, немає, але є важливі політичні наслідки», — зазначає Бурковський.

Він нагадав, що більшість країн НАТО є членами ЄС, а вже 23 листопада очікується, що Європарламент визнає росію спонсором тероризму.

Хоча у ПА НАТО засідають делегати від національних парламентів, в Європарламенті — обрані євродепутати, і це різні люди, але вони мають спільне інформаційне поле, і рішення ЄП може бути таким самим, як у Парламентської асамблеї НАТО.

Quote«А вже Європарламент, що важливо, може давати вказівки Єврокомісії та виступити з закликом до урядів держав ЄС у своїй декларації. І, хоча рішення Парламентської асамблеї НАТО не є обовʼязковим, воно демонструє, як в НАТО оцінюють росію», — резюмував політолог.

Рішення НАТО — шанс притягнути Путіна до трибуналу?

Ухвалення рішення Парламентською асамблеєю НАТО про визнання росії державою-терористою має значення не як точкове рішення, а як прояв тенденції, адже воно вже не перше, пояснив The Page голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Він нагадав, що минулого тижня Чехія вже ухвалила таке саме рішення, були рішення парламентів країн Балтії, а цього тижня — очікується рішення про визнання росії спонсором тероризму від Європарламенту.

Найбільш відомий факт, нагадав також Фесенко, що США поки ухиляються від такого рішення, але не через те, що вважають його хибним.

Quote«США не йдуть на таке рішення з сугубо тактичних міркувань. Вони бояться заморозити дипломатичні контакти тоді, коли ведуть з рф переговорний процес з різних тем. Зокрема, це суто американський обмін двох американських громадян на росіян та консультації для стримування ядерних авантюр Путіна», — пояснив політолог.

Саме тому, за його словами, США поки не хочуть робити зайвих конфліктних кроків.

Щодо рішення ПА НАТО, ця тенденція, за його словами, створює можливість висунути звинувачення у скоєнні воєнних злочинів політичному керівництву росії.

Quote«Рішення Парламентської Асамблеї НАТО, ПАРЄ тощо — такі рішення є оцінкою дій росії. Наприклад, коли відбувся суд по МН17, заочно покарали тільки виконавців. А щоб притягнути тих, хто віддав накази, потрібно довести їхню провину. Але визнання росії спонсором тероризму дасть можливіть у майбутньому висунути звинувачення саме політичному керівництву. Тому важлива ланцюгова реакція таких рішень», — підкреслив він.
Подякувати 🎉