Попри повномасштабну війну в Україну повертаються внутрішньополітичні ігри, і це призведе щонайменше до трьох великих випробувань для української демократії та особисто президента Володимира Зеленського.
Таку думку в матеріалі «Коли політика повертається до Києва» висловив старший віцепрезидент із політичних досліджень Фонду Карнегі за міжнародний мир Денієл Баєр, пише Foreign Affairs.

Денієл Баєр вважає, що Зеленський має бути готовий відпустити владу. Фото: Wikipedia
пропонує ключові тези з матеріалу дипломата, що працював при адміністрації Барака Обами послом США в ОБСЄ та заступником помічника державного секретаря.
Залишки Homo Sovieticus відступають

Серіал «Картковий будинок» нагадує українську політику
Баєр зазначає, що тоді як західний світ сприймає серіал Netflix «Картковий будинок» як сатиру, для України це практично документалістика.
Утім, до останнього часу Київ демонстрував єдність у протистоянні росіянам, а президента Володимира Зеленського тепер порівнюють із Вінстоном Черчиллем, зазначає Баєр.
«Харизматична мужність Зеленського, підкріплена майстерними навичками спілкування, перетворила його на майже черчіллівську фігуру. І Зеленський такий не один. Українці об’єдналися, щоб протистояти росіянам, формуючи незаперечне почуття єдності в місті, яке звикло до політичних баталій», — описує дипломат свої враження від візиту до Києва влітку 2022 року.
Баєр підкреслює, що однією з найбільших помилок Володимира Путіна стало його нерозуміння того, що Україна є демократією — «безладною, уривчастою, але все-таки демократією».

Путін так і не зрозумів сутність України
За його словами, від 2014 року, коли українці вигнали Віктора Януковича, громадянське суспільство стає дедалі більш добре організованим і стратегічно притягує уряд до відповідальності, а парламентські вибори змінюють баланс сил.
«Залишки Homo Sovieticus, або конформістської «радянської людини», відступають усе далі», — вважає експерт.
Українці не тиснули на уряд дотепер
До останнього часу українці мало критикували уряд, бо боялися розколу в суспільстві, що зіграє на руку росії. Але звільнення глави української Служби безпеки та генпрокурорки Ірини Венедиктової (та інші звільнення в силовому блоці) провіщають повзуче повернення політики в Україну, пише автор матеріалу.
«Війна не стримає внутрішніх демонів країни», — метафорично підкреслює Баєр.
Хоча зараз, за його словами, усі рахуються з реаліями затяжної війни, витонченість і мужність рано чи пізно поступляться місцем образі. Коли це станеться, Україна боротиметься як з операційними, так і з репутаційними проблемами.
Треба розуміти, що коли це станеться, розв’язані руки Зеленського для управління військовою справою будуть обмежені. Крім того, він почне відвертати увагу на політичні баталії.
Україна має не просто перемогти
Хоча відродження політики може ускладнити військові зусилля країни та політичну підтримку за її межами, це не є ознакою невдачі України, додає автор статті.
«Радше це відображення високих ставок війни та ширшої боротьби за визначення майбутнього України. Країна має величезні, важливі питання, з якими потрібно боротися», — пояснює Баєр.
Коли повернеться політика (у разі виграшу України або припинення війни), Україну доведеться не лише відбудовувати, а й заново демократизувати.
«Так, ми маємо перемогти, але ми не виграємо, просто відбивши це російське вторгнення. Ми виграємо, забезпечивши інституції, які захищатимуть свободу та демократію», – цитує Баєр Олександру Матвійчук, адвокатку з прав людини в Києві.
На Україну та її демократію чекають щонайменше три великі випробування, пише далі він.
Відбудова кращої України
- фізична реконструкція (школи, лікарні, будинки тощо) — і тут знадобляться інструменти, які зможуть заспокоїти інвесторів, наприклад, спеціальні суди з ділових питань;
- розслідування всіх порушень прав людини та гуманітарного права, зокрема й з боку ЗСУ, а також корупції українських посадових осіб під час війни;
- допомога мільйонам цивільних українців повернутися додому та відновити своє життя.
Питання олігархів
Хоча міжнародні партнери можуть спробувати підштовхнути Київ до повного витіснення олігархів у післявоєнну еру, найімовірніше, вони будуть залучені до реконструкції країни.
І тут постане питання їхньої амністії за минулу корупцію в обмін на те, що тепер вони підтримають нову, менш корумповану систему.
Зеленський і досвід Черчилля

Зеленському радять звернутися до досвіду Черчилля. Фото: president.gov.ua
Останній іспит для української демократії пов’язаний із чинним президентом України Володимиром Зеленським.
«Зеленський продемонстрував незаперечну мужність. Він допоміг людям у всьому світі побачити боротьбу України як свою власну. Він підбадьорював, співчував своїм людям і виявляв справедливий гнів у потрібні моменти. З усіх цих причин український президент став об’єктом всесвітнього захоплення», — пише Баєр.
Утім, найбільшим викликом для Зеленського буде час, коли війна вщухне.
Хоча зараз президент має надзвичайні повноваження, що перетворили його на «генерала», він має бути готовий повернутися до ролі демократично обраного лідера.
«Ба більше, він має бути готовий прийняти можливість того, що горе країни виявиться в гніві, взаємних звинуваченнях і скаргах на її лідера», — зазначає дипломат.
Можливо, Зеленському доведеться піти з політичної сцени після наступних виборів у 2024 році, щоб продемонструвати стійкість української демократії та захистити власну спадщину.
Тут Баєр порівнює історію Зеленського з історією прем’єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля, який зазнав поразки на виборах лише за два місяці після закінчення Другої світової війни у Європі.
«Зеленському варто пам’ятати приклад Черчилля — можливо, він теж повернеться через певний проміжок часу для другого перебування національним лідером», — резюмує дипломат.