Велика Британія скасовує режим «золотих віз». Фото: pixabay.com
Велика Британія вирішила переглянути правила, що дають змогу заможним інвесторам з усього світу жити в Королівстві (UK) за так званою «візою інвестора», або «золотою візою» першого рівня, на тлі геополітичної напруги в Східній Європі.
«Віза інвестора» приваблювала охочих оселитися там багатіїв з усього світу, зокрема, з РФ і КНР, пише The Financial Times.
Королівство планує скасувати «золоті візи» впродовж наступних кількох тижнів на тлі закликів зупинити потік «брудних грошей» до Великої Британії.
Посилення правил у цій сфері почалося ще у 2015 році. Тоді посилення регламентувало необхідність надати докази наявності не менш як 2 млн фунтів стерлінгів для вкладень на території UK. Також було запроваджено перевірки способів отримання цих грошей заявниками.
З 2019 року додалося нове правило, згідно з яким заявники також мусять мати підтвердження наявності в них банківського рахунку у Великій Британії.
У 2020 році парламентський комітет із розвідки та безпеки країни попередив, що «експлуатація британської схеми видавання «віз інвесторів» приваблює багатьох заможних росіян. Комітет стверджує, що «Велика Британія надала ідеальні механізми для повторного використання незаконно отриманих коштів, ставши «пральнею самообслуговування для офшорного багатства».
З початку 2021-го до вересня 2021 року уряд видав 798 «віз інвестора», 82 з яких було видано росіянам і 210 — громадянам Китаю.
«Ці візи першого рівня були «позолоченим запрошенням» для відмивання грошей у Великій Британії. Велика Британія має припинити свою залежність від сумнівних грошей. Я не можу зрозуміти, чому міністерка внутрішніх справ не позбулася їх набагато раніше», — сказав Кріс Браянт, член парламенту від лейбористської партії, який входить до спеціального комітету Палати громад із закордонних справ.
До квітня 2022 року уряд має повідомити свою остаточну думку із цього приводу.
Ще у 2018 році колишня глава МВС Ембер Радд попросила уряд переглянути підстави, на яких понад 700 багатих росіян отримали дозвіл оселитися у Великій Британії відповідно до цієї схеми, але чиновники кілька років мовчали.