Facebook Pixel

Як переїхати до Канади, розпочати там бізнес і заробити багато грошей. Інтерв'ю з бізнес-емігрантом

Товарообіг між Україною та Канадою торік зріс на 4,2%. І це на тлі падіння товарообміну з усіма іншими країнами. Канада залишається цікавою для постачання товарів з України хоча б через те, що практично кожен двадцятий житель країни має українське походження. Водночас ВВП Канади перевищує російський і польський. Отже, кількість грошей тут є значно більшою, ніж у сусідніх з Україною країнах.

Ще один факт, цікавий для бізнесу: Канада — це держава, яка відкрита для еміграції та інвестицій. До цієї країни можна запросто виїхати. До того ж якщо йдеться про бізнес-еміграцію, підприємець може розраховувати на допомогу канадської держави та податкові пільги.

Докладніше про те, як українському підприємцеві переїхати до Канади, як створити там власний бізнес і заробити, знає керівник групи компаній CIS Inc. Юрій Баранов, який живе в цій країні вже понад тридцять років. Баранов займається імпортом алкоголю й харчових продуктів з України до Канади. А також бізнес-еміграцією, допомагаючи українським бізнесменам переїхати до нової країни.

- Коли й за яких обставин ви переїхали до Канади?

- У 1996 році я емігрував до Канади. Приземлився сюди разом із сім'єю. Займався фінансовим бізнесом. Пересувався між Латвією та Канадою. У якийсь момент часу, приїхавши сюди, виявив, що тут немає «Советского шампанского», і зацікавився алкоголем. Зараз також займаюся алкоголем. В останні роки сфокусувався на горілці. А до горілки приєднався інший продукт — ікра. А ще всі ці роки займався еміграцією, оскільки це знайома тема, бо я сам — емігрант.

- Як працює в Канаді алкогольний бізнес? Якою є місткість ринку, наскільки він насичений?

- Ринок алкоголю Канади є дуже специфічним. Він місткий. На рік тут споживають понад 50 мільйонів літрів горілки. Канада входить до топ-10 країн за споживанням цього напою. Ринок стабільно зростає. А щодо насиченості, то тут дуже великі можливості. Ринок не насичений з однієї причини: він монопольний. Потрапити на цей ринок дуже непросто. Перш ніж продукт з'явиться на ринку, він має бути проданий державі. Це тендерна система.

QuoteУ Канаді ринок алкоголю є специфічним. Він монопольний. Перш ніж продукт з'явиться на ринку, він має бути проданий державі. Це тендерна система. Ще чотири роки тому в продовольчому магазині не можна було придбати ні вино, ні пиво. Усі алкогольні напої можна було купити тільки в спеціалізованих магазинах, що належать державі.

- Яку частку займає продукція з України на алкогольному ринку Канади та які в неї перспективи?

- Перспективи є, як і в усьому світі. Алкогольна продукція належить до категорії, що стабільно зростає. Ринок горілки зростає на 6-7%. У сегменті ринку алкоголю з продажу онлайн він зростатиме експоненціально.

- Якими є продажі на рік?

- Приблизно півтора мільярда доларів, і це тільки місткість ринку горілки. Наприклад, у Латвії, звідки я родом, понад 200 горілчаних брендів, а на ринку Онтаріо (Онтаріо — один із найбільш монопольних ринків) три роки тому було лише 45 брендів. Зараз 132. Це наслідок відходу від монопольного становища. Є багато сигналів, знаків, що цей монополізм зникає. Ще чотири роки тому в продовольчому магазині не можна було придбати ні вино, ні пиво. Усі алкогольні напої можна було купити тільки в спеціалізованих магазинах, що належать державі. Це показує, наскільки специфічним є ринок Канади. Але три роки тому дозволили продавати пиво, через рік — вино і, напевно, у перспективі на полиці допустять горілку.

- Як українським експортерам потрапити на ринок Канади?

- Найпростіший спосіб — знайти партнера. Можна через Торгово-промислову палату. Наприклад, я хочу ввезти сюди дуже специфічний продукт для Канади — ікру равликів. Це продукт для ресторанів, але всі ресторани зачинені. Другий спосіб потрапити на ринок — за офіційними програмами. Третій — це e-commerce. У Канаді є платформа світового рівня Shopify. Одна компанія з Києва, інша — із Запоріжжя. Дві компанії, які кваліфіковано працюють і допомагають українським компаніям вийти на ринок e-commerce Північної Америки.

Я б дивився зараз не тільки на традиційні канали проникнення, а на ті можливості, які відкриває e-commerce. За прогнозами біржі NASDAQ, до 2040 року 95% усього роздрібного продажу буде в інтернеті. Ми й не помітимо, як пролетять ці роки. Усі шляхи потрапляння товару на полицю є дуже трудомісткими й довгими за часом. Я б дав таку стратегічну пораду: дивитися в напрямку e-commerce. До того ж для цього зараз створено всі передумови.

Фото: Skitterphoto / Pexels

Фото: Skitterphoto / Pexels

- Як інвестувати в Канаду?

- Це залежить від специфіки бізнесу. Наприклад, ніша, яку я згадав, — ринок ікри. Вона маленька й потребує глибокого дослідження. Тут навіть статистики немає, оскільки продукт новий. Це приклад унікального продукту. З унікальним продуктом потрібен унікальний підхід. Якщо говорити про ринок алкоголю, то тут треба дізнатися правила гри, знайти правильного партнера. І залежно від того, яке ставиться завдання, потрапити на цей ринок. Просто продавати дуже складно. Проте ми завели кілька продуктів на ринок Канади, зокрема й з України. Наприклад, компанію «Баядера».

Але все дуже специфічно. Скажімо, імпорт зараз має тенденцію до зниження. Я б навіть сказав, що імпортний продукт витискається внутрішнім виробництвом. Було 45 брендів — стало 130. Але це не завдяки імпортним продуктам, а через те, що створили умови всередині Канади, й місцеві виробники почали активно виходити на ринок. Виходити на ринок я б радив у формі пошуку своєї ніші та партнерів, наприклад у формі спільного підприємства. Гадаю, це найпродуктивніший спосіб.

QuoteНайпродуктивніший спосіб вийти на ринок Канади — створити спільне підприємство.

- Що отримує людина, яка хоче відкрити бізнес у Канаді? Якими є переваги роботи в цій країні?

- Є низка програм, які дають змогу, зайшовши з інвестиціями на канадський ринок, отримати інвестиції в певні території та певні галузі бізнесу, у яких ці території зацікавлені. Умовно кажучи, ви маєте мільйон доларів. Зайшовши до Канади в такі галузі, як деревообробка, сільське господарство, виробництво харчових продуктів, ви можете одразу на етапі запуску проєкту отримати за певними програмами мільйон доларів у формі гранту та пільгового кредиту. А надалі, коли розпочнете діяльність і буде потрібно розширення виробництва, можете отримати до 10 мільйонів доларів безвідсоткового кредиту строком на 10 років. От такі є програми.

- Який рівень оподаткування в Канаді?

- Загалом Канада належить до країн із високим оподаткуванням. У цій країні один із найвищих ступенів соціальної захищеності населення. Тут безоплатна медицина, безоплатна середня освіта, пільгова вища освіта. Коли народжується дитина, держава виплачує на неї допомогу — кілька сотень доларів залежно від рівня забезпеченості сім'ї. Якщо батьки не витрачають ці гроші, а інвестують у спеціальний фонд, зокрема державний, то держава управляє цими грошима — іноді вони дають прибутковість від 10-15%. Якщо ці гроші не витрачаються, то до 18-19 років, коли дитина вступає до університету, цієї суми цілком достатньо для того, щоб оплатити освіту в Канаді.

Перша частина питання — рівень оподаткування високий. Водночас Канада входить до топ-10 країн, сприятливих для ведення бізнесу. Відповідно ставлення до бізнесу є дуже доброзичливим.

- Що треба громадянину України, щоб приїхати до Канади й розпочати бізнес?

- Щоб приїхати й розпочати, треба приїхати. Для того щоб приїхати, потрібно мати легальні підстави: або отримати візу, або отримати статус постійного жителя. Як отримати статус постійного жителя? Є безліч різних програм. У Канаді основний двигун економіки — це імміграція. Щорічно до Канади в'їжджали, за винятком останнього року через пандемію, 350 тисяч осіб за кількості населення 36 мільйонів. Такий приплив у відсотках (це 1% населення) мало в яких країнах є. Тож потрібно вибрати програму, приїхати й розпочати бізнес.

Принципово є три види імміграції: професійна, бізнес-імміграція та інвестиційна імміграція. Залежно від того, що в людини «у рюкзаку» — професійні компетенції, капітал чи вона представник середнього або малого бізнесу, — вибирається програма, і за певною процедурою людина приїздить сюди.

Програми бізнес-імміграції різняться за сумою початкових інвестицій залежно від провінції, у якій планується вести бізнес. Сума інвестиції становить від 200 тисяч канадських доларів. Необхідно висловити готовність інвестувати у власний бізнес. Якщо в людини є така можливість, вона про це заявляє. Тоді уряд оцінює, що ця людина собою являє. У неї має бути досвід у бізнесі, у неї мають бути активи, які легально задекларовані у своїй країні. Якщо цих критеріїв дотримано, вона з допомогою консультанта звертається до Міністерства міграції з наміром інвестувати конкретну суму в якийсь конкретний бізнес — пише так званого листа про наміри. Його схвалюють. Бажано, щоб людина здійснила гостьовий візит до Канади. Потім потрібно зібрати пакет документів, отримати підтвердження від міністерства, приїхати сюди й зробити те, що планувалося. На цей час людина отримує легальні підстави для перебування в країні. А через кілька років вона стає постійним жителем Канади.

Після того як людина отримає посвідку на проживання, щоб подати потім на громадянство, вона має перебувати в країні три роки з п'яти. Вона може три роки просто не виїжджати з країни й рівно через три роки подати на громадянство. Але якщо вона їздила туди-сюди в якихось справах, тоді роки підсумовуються. Треба накопичити три роки перебування тут.

QuoteПринципово є три види імміграції до Канади: професійна, бізнес-імміграція та інвестиційна імміграція.

- Якою є вартість життя в Канаді на місяць?

- Зараз, під час пандемії, людям, які втратили роботу, держава виплачує 2 тисячі канадських доларів на місяць. Це мінімум, на думку держави, і він є виправданим. Наприклад, оренда двокімнатної квартири в Торонто обійдеться до півтори тисячі доларів на місяць.

- У яких провінціях найвигідніше відкривати бізнес?

- Пріоритетними є незаселені провінції Канади. 90% населення Канади зосереджено в південній частині. На 10% території мешкають 90% населення. А чим північніше, тим менше заселені провінції. У таких провінціях, як-от Альберта, Манітоба, де проживає найбільше українців, є спеціальні програми, наприклад для фермерів, галузеві програми. Там і рівень інвестицій є нижчим.

- Як залучити фінансування для свого бізнесу в Канаді? Припустимо, я інвестував свої 500 тисяч доларів, відкрив бізнес. Минув час, мені потрібно розширюватися й отримувати кредит. Наскільки просто це зробити?

- Знайшовши партнера, можна залучати фінансування ще до відкриття, на рівні проєкту. А можливостей для відкритого бізнесу тут просто неймовірна кількість. Тут є спеціальні програми, які фінансують стартапи, бізнес, що розвивається. Є спеціальний банк, який фінансує експорт. Програм щонайменше сотня. Тут багато можливостей залучити фінансування.

Є така програма Owner operator. Це коли людина може не створювати фірму, не висловлювати намір інвестувати, а купити вже готовий бізнес. Якщо людина купує 51% у цьому бізнесі, тоді вона може стати де-юре своїм роботодавцем. Придбавши бізнес, вона ініціює отримання бізнес-візи для себе та своєї родини на тій підставі, що купила бізнес, керуватиме ним і легально його вестиме. Через 2 роки можна звертатися з клопотанням про отримання посвідки на проживання.

QuoteЄ програма Owner operator. Можна придбати вже готовий бізнес. Якщо купуєте 51% у бізнесі, що діє, ви де-юре стаєте своїм роботодавцем.

- Які види бізнесу ви вважаєте найперспективнішими для Канади? Припустимо, ви їдете з України з певним капіталом і приїжджаєте до Канади. Куди б ви зараз інвестували?

- Я б інвестував у e-commerce. Дуже багато українців інвестують у будівництво, оскільки вміють це робити. Ринок нерухомості, ринок будівництва в провінції Онтаріо в частці валового продукту є ринком №1. Він перевершує навіть енергетику та фінанси. Будівельна галузь є локомотивом. Але треба дивитися не тільки на те, де багато точок прикладання, але ще й на рівень конкуренції. Універсальної поради немає. Треба знайти нішу, проаналізувавши ринок, і спиратися на свій власний бекграунд.

- Які основні труднощі для іноземця? З чим стикаються мігранти?

- У Канаді дуже добре представлені й організовані діаспори. Одна з найбільш організованих і представлених — українська. У Канаді, за статистикою, приблизно півтора мільйона українців. Фактично кожен тридцятий мешканець Канади — українець. Перша хвиля еміграції була на початку ХХ століття. Мільйон із гаком українців родом із тієї хвилі. За останні роки прибули приблизно 200 тисяч українців. Якщо людина хоче знайти тут підтримку громадської організації, яка об'єднує українців, жодних проблем не буде.

Оскільки мовне середовище інше, перша складність — це дискомфорт, пов'язаний із тим, що треба інтегруватися в це середовище. Зазвичай якщо людина активно включається в трудову або бізнес-діяльність, вона цей бар'єр долає. На мою думку, це найскладніше. Моя порада: готуватися до приїзду сюди, підвищувати рівень володіння мовою.

QuoteУ Канаді, за статистикою, приблизно півтора мільйона українців. Фактично кожен тридцятий мешканець країни — українець.

- Скільки років у середньому йде в Канаді на окупність бізнес-проєкту?

- Бізнеси, які окупаються за 2-3 роки, — у галузях, що бурхливо зростають. Наприклад, онлайн-торгівля. Зазвичай 6-7 років — це один із кращих строків окупності. Достатньо відкрити лістинг Toronto Stock Exchange й подивитися показники.

Подякувати 🎉
Фотогалерея
Фото: Skitterphoto / Pexels

Фото: Skitterphoto / Pexels

Фото: Skitterphoto / Pexels Thumb