Facebook Pixel

В Україні зміниться система оподаткування для онлайн-платформ: що зміниться

В Україні зміниться система оподаткування для онлайн-платформ: що зміниться

В Україні зміниться система оподаткування для онлайн-платформ: що зміниться

Україна наближається до міжнародних стандартів оподаткування цифрової економіки. У Верховну Раду підготовлено законопроєкт, який передбачає впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи, такі як OLX. Це один із кроків на шляху до виконання зобов’язань України як кандидата в члени ЄС та ОЕСР. Про це повідомляється у проекті Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи.

Законопроєкт імплементує положення Модельних правил ОЕСР та європейської Директиви DAC 7, що передбачають обов’язкову звітність онлайн-платформ про доходи користувачів. Запровадження таких норм є частиною Меморандуму з МВФ та Національної стратегії доходів.

Хто звітує?

Нові правила зобов’яжуть операторів цифрових платформ ідентифікувати так званих «підзвітних продавців» — фізичних осіб, які здійснюють продаж товарів, оренду нерухомості, надають послуги або здають транспортні засоби в оренду через платформу. Оператори повинні щороку до 31 січня подавати звіти до Державної податкової служби (ДПС) України.

Платформи також повинні зареєструватися в податковій, зберігати документи перевірки продавців щонайменше 5 років і звітувати про доходи як резидентів, так і нерезидентів України.

Які пільги для продавців?

Для стимулювання легалізації доходів фізичних осіб запроваджується пільговий режим: ставка податку — 5%. Але, щоб скористатися ним, продавець має відповідати низці критеріїв:

  • бути повнолітнім;
  • не використовувати найману працю;
  • мати спеціальний банківський рахунок для звітної діяльності;
  • не перевищувати річний дохід у 834 мінімальні зарплати (приблизно 6,7 млн грн на 2025 рік);
  • не продавати підакцизні товари;
  • не бути самозайнятим.

Якщо фізична особа здійснила не більше трьох продажів на суму до 2000 євро на рік, можна не відкривати окремий рахунок.

Передбачено, що банки надаватимуть ДПС інформацію про операції за спеціальними рахунками підзвітних продавців. Це стосуватиметься лише тих осіб, які користуються пільговим оподаткуванням, і має на меті запобігти зловживанням.

ДПС не зможе передавати зібрану податкову інформацію іншим органам, окрім випадків, передбачених міжнародними договорами. Також вона зобов’язана забезпечити збереження і конфіденційність отриманих відомостей.

Прийняття цього законопроєкту є умовою для приєднання України до Багатосторонньої угоди DPI про автоматичний обмін інформацією щодо доходів з цифрових платформ. Це відкриє Україні доступ до глобальної мережі податкової інформації та допоможе боротися з ухиленням від сплати податків.

Подякувати 🎉