Мінус зручних покупок в інтернеті — це ризик натрапити на шахрая. За даними дослідження YouControl, за останній рік рівень кіберзлочинності в Україні суттєво зріс. Шахраї вигадують нові методи, що дають змогу вивудити гроші жертви навіть на надійних платформах продажів.
зібрало інформацію, як безпечно купувати та продавати на платформі OLX і що робити, якщо злочинцю все ж вдалося приспати пильність.
Підроблений сайт
Фішинг — це вид шахрайства з метою незаконного здобуття персональних даних. Через сайт, дуже схожий на той, якому довіряють користувачі, зловмисник обманом отримує доступ до логінів, паролів, рахунків.
У цьому разі шахрай просить продовжити листування з приводу товару в сторонньому месенджері. І вже там для оплати товару відправляє посилання, яке веде на фальшиву сторінку OLX, дуже схожу на справжню. Різниця помітна не відразу: наприклад, це може бути зайва літера в адресі сайту. Жертва переходить за посиланням, залишає свої дані — і шахраї отримують доступ до її коштів.
«На цій же сторінці начебто OLX є і форма спілкування в чаті; звичайно, нічого спільного з реальною сервісною підтримкою OLX вона не має. У чаті «співробітник OLX» обов'язково вам підтвердить, що вводити дані карти в цю форму безпечно (ні, це — небезпечно!), а якщо ви вже ввели ваші дані, то ще й інше посилання кине під приводом повернення вам коштів. У результаті ви втратите гроші двічі», — роз'яснюють на OLX.

Схема фішингу. Фото: OLX
Щоб убезпечити себе, категорично не можна переходити за посиланнями, які продавець або покупець відправляє в особистих повідомленнях: наприклад, для скасування угоди, повернення грошей тощо.
На сторінці послуги «OLX Доставка» немає індивідуальних форм або посилань. Уся інформація про угоду є лише в профілі OLX на вкладці «OLX Доставка». Не менш важливо: OLX не надсилає SMS або повідомлень у месенджерах. Усі повідомлення від платформи приходять тільки на пошту та в застосунок OLX.
Отримуючи листи, потрібно звертати увагу на домен: це може бути винятково @olx.ua. Будь-який інший — підроблений.
Без передоплат
Шахраї просять внести передоплату за товар або за те, щоб притримати квартиру, наприклад, у випадку з орендою. Будь-яке прохання відправити гроші на карту незнайомій людині, хоч би якими не були її аргументи, — це загроза шахрайства.
Якщо після отримання передоплати людина перестала виходити на зв'язок, на OLX радять звернутися в службу підтримки. Потрібно надати скриншот оплати, листування з продавцем, його нік і номер телефону, посилання на оголошення. Також потрібно звернутися в поліцію.
«Вранці — стільці, увечері — гроші! Ми ніколи не перестанемо повторювати: не надсилайте гроші за товар або доставку наперед. Найбезпечніший вид угоди — особиста зустріч або «OLX Доставка», — підкреслюють на OLX.
Грамотність — це важливо
Якщо опис відсутній або частково написаний латиницею та виглядає, ніби перекладений через автоперекладач, — від такої пропозиції краще відмовитися.
Також потрібно подивитися інші оголошення: якщо продавець публікує багато однотипних оголошень — пропонує один і той же товар у різних містах, — товар теж краще не купувати.
«Щоб уникнути шахрайства, купуйте та продавайте локально, в межах країни. Не оплачуйте через Western Union та інші анонімні платіжні системи», — додають на OLX.
Низька ціна — це не завжди добре
Останній iPhone за $300 — це добре, але нереально. У кращому випадку покупець отримає підроблений гаджет. Щоб зрозуміти, чи відповідає ціна реальності, потрібно промоніторити ціни на товар у різних продавців. Занадто занижена ціна вказує на шахраїв.
Ще під час пандемії коронавірусу COVID-19 з'явилися нові схеми шахрайства з орендами квартир. Зловмисник виставляв оголошення про здачу квартири за дуже заниженою ціною, пояснюючи це рішення пандемією: грошей немає ні в нього, ні у квартиронаймачів, тому оренда коштує дуже недорого. Далі шахрай використовував класичну схему: просив перевести на його карту гроші. Після такої оплати з'ясовувалося, що цієї квартири немає або її адреса несправжня.
До речі, потрібно звертати увагу і на фотографії в оголошенні. Занадто ідеальні фото можуть бути фотографіями з фотостоків, а фото різного формату свідчать про те, що шахрай скачав їх із різних сайтів. Перевірити, чи справжні фото, досить просто: можна скористатися сервісом пошуку картинок Google.
Новий акаунт продавця
Дуже обережно потрібно ставитися до профілів на сайті, які були зареєстровані зовсім нещодавно. Звичайно, це може бути просто новий безпечний продавець. Але іноді бувають випадки, коли з причини поганої репутації акаунт видаляють, а зловмисник створює новий і продовжує наживатися на довірі людей. Якщо акаунт зовсім новий, а продавець просить передоплату — від купівлі краще відмовитися.
Повідомлення про виграш варто ігнорувати
На OLX бувають випадки спам-розсилки про нібито виграші. Ці повідомлення в жодному разі не від OLX: платформа проводить розіграші та надає інформацію про них на офіційних сторінках компанії у Facebook, Instagram, у центрі підтримки клієнтів та в блозі OLX.
«На сервісі почастішали випадки розсилання спам-листів у приватні повідомлення користувачам про виграш призу. Ми не проводимо подібні акції, конкурси та не відправляємо повідомлення в особистий профіль OLX — не відповідайте на ці повідомлення та не переходьте за вказаними в них посиланнями. Наші технічні фахівці вже взяли це питання в роботу», — попереджують на OLX.
Підозрілі дзвінки ведуть до збитків
Обдурити на OLX можуть не лише продавці. Якщо надходить дзвінок від покупця, який нібито готовий перевести оплату за товар на карту, але для цього продавцю потрібно підійти до банкомату — таку розмову потрібно завершити. Нагадуємо: в банкоматі можна тільки відправити свої гроші іншій людині, а не отримати грошовий переказ на свою карту.
Як себе убезпечити
Невідомий номер телефону, номер банківської карти або посилання можна перевірити за допомогою таких сайтів:
- сервіс STOP FRAUD кіберполіції;
- сервіс Black List Асоціації ЕМА.
Якщо вас обдурили під час купівлі в інтернеті, необхідно зателефонувати в банк, заблокувати свої картки та обліковий запис інтернет-банкінгу, а також повідомити про випадок шахрайства мобільному оператору.
Далі потрібно звернутися до кіберполіції за формою зворотного зв'язку та повідомити про сайт-двійник пошуковій системі Google.
У разі оренди квартири:
- Дані про власника можна перевірити на сайті перевірки документів державного реєстру http://rrpdoc.informjust.ua.
- Паспорт можна перевірити в базі перевірки недійсних документів https://nd.dmsu.gov.ua.