Facebook Pixel

Шахрайство в інтернеті: яким буває та як себе убезпечити

Як безпечно купувати в інтернеті. Фото: Pixabay

Як безпечно купувати в інтернеті. Фото: Pixabay

Через пандемію коронавірусу все більше людей здійснюють покупки в інтернеті. Крім очевидних переваг, онлайн-покупки мають і свої підводні камені у вигляді шахрайства.

За даними дослідження YouControl, 66% опитаних відповіли, що за останній рік рівень кіберзлочинності в Україні значно зріс. За даними кіберполіції, за 11 місяців 2020 року було зареєстровано приблизно 42,5 тис. кримінальних проваджень щодо шахрайства.

The Page розбиралося, які є різновиди шахрайства, як себе убезпечити та що робити жертвам шахрайства.

1

Найпоширеніші різновиди шахрайства в інтернеті

  • Фішинг

Це крадіжка персональних даних, наприклад логінів і паролів. Дані крадуть за допомогою масових розсилок нібито від імені банків і брендів, або просто в месенджерах соціальних мереж. В таких листах буде посилання на сайт, після переходу на який жертву обманом змусять ввести свої конфіденційні дані. Посилання на сайт, на який пропонують перейти потенційній жертві, буде схожий на посилання офіційного сайту банку або платформи онлайн-продажу, але з мінімальними змінами, наприклад зайвою літерою в адресі сайту. Жертва переходить за посиланням, залишає свої дані – і шахраї отримують доступ до її коштів.

«Якось я продавав колісні диски для автомобілів. На це оголошення на платформі OLX відгукнувся чоловік. Покупець сказав, що це чимала сума коштів, тому він хотів би перестрахуватися й попросив мене скористатися послугою OLX Доставка. У мене досвіду продажу з OLX Доставка раніше не було, але я був не проти піти назустріч клієнту. Щодо деталей оплати замовник уже написав у Viber, у якому він звик з усіма спілкуватися. Сказав, що відправив мені гроші, а щоб їх отримати, мені треба перейти за посиланням, яке він надіслав тут же в месенджері. За посиланням у мене відкрився нібито сайт OLX, на ньому була велика кнопка з текстом – «Отримати кошти». Коли я натиснув на цю кнопку, сайт автоматично перевів мене у форму, дуже схожу на сторінку якоїсь платіжної системи на кшталт PayPal. Там треба було ввести дані своєї картки, після чого на неї мали надійти гроші. Сайт, посилання на який надіслав мені покупець, і, відповідно, чат на ньому, куди я написав, насправді не був офіційним сайтом OLX — це був дуже схожий сайт-фальшивка, спеціально створений шахраєм», – йдеться на сайті safety.olx.ua.

  • Махінації з інтернет-гаманцями

«Я забронюю за вами товар, але тільки після передоплати на картку», – класичний приклад спілкування шахрая з потенційною жертвою. Після того як покупець відправляє передоплату, «продавець» блокує користувача й не виходить на зв'язок. У підсумку ні грошей, ні товару.

  • Шахрайство через електронну пошту

Або, як його ще називають, «нігерійські листи». На e-mail приходить лист від якогось «адвоката» про те, що загинув далекий родич потенційної жертви, який залишив їй величезний спадок. Але щоб отримати щедрий подарунок, спочатку потрібно відправити кошти для оплати послуг адвоката або обслуговування банківського рахунку. Після переказу грошей «адвокат», звісно ж, зникає.

  • «Липова» банківська картка

Потенційна жертва отримує нібито вигідну пропозицію: відкрити банківську картку з великим кредитним лімітом і мізерною кредитною ставкою. Усе, що потрібно, – лише невелика абонентська плата.

2

Як себе убезпечити

Здійснювати онлайн-покупки потрібно тільки на перевірених сайтах і з допомогою післяплати. Також можна перевірити невідомий номер телефону, номер банківської картки або посилання з допомогою таких сайтів, як-от:

Національний банк України (НБУ) рекомендує користуватися віртуальною карткою для онлайн-покупок і перераховувати на неї тільки ту суму, яка є необхідною для купівлі, повідомляти тільки 16-значний номер банківської картки, тримати в секреті тризначний номер на звороті картки, коди банків і мобільних операторів, паролі в інтернет-банкінгу.

У OLX рекомендують звертати увагу на:

  • ціну — вона має бути не набагато нижчою від ринкової вартості бажаного товару. Перш ніж вибирати, варто подивитися середню ціну на подібні пропозиції. Дуже спокусливі варіанти можуть бути сигналом про шахрайство;
  • фото — вони мають відповідати опису й бути реальними, а не з фотобанку. Перевірити фото можна в пошуку зображень Google. Пошук не має видати безліч ідентичних фотографій;
  • опис товару — якщо його немає або він частково чи повністю написаний латиницею або незрозумілими символами, таку пропозицію краще не розглядати.

Крім того, під час спілкування з продавцем важливо не переходити до сторонніх месенджерів, не переходити за невідомими посиланнями (навіть нібито для оплати) і ретельно перевіряти посилання в адресному рядку.

3

Що робити, якщо обдурили під час купівлі в інтернеті

Необхідно зателефонувати до банку, заблокувати свої картки та обліковий запис інтернет-банкінгу, повідомити про випадок шахрайства мобільному оператору.

Далі потрібно звернутися до кіберполіції через форму зворотного зв'язку, повідомити про сайт-двійник пошуковій системі Google.

4

Стаття за шахрайство в інтернеті

Інтернет-шахрайство – це кримінальний злочин (ст. 190 КК України). Покарання передбачає штраф або позбавлення волі на строк до 12 років. Вид покарання залежить від обставин і розміру збитку, який завдали шахраї.

Наприклад, 11 січня 2021 року стало відомо про те, що на Чернігівщині 30-річний чоловік продавав вигадану сільгосптехніку на платформі онлайн-продажів. Він просив у покупців передоплату, але після отримання грошей блокував замовників. Загальна сума збитку потерпілим становить майже 150 тис. грн. Шахраєві оголошено підозру у вчиненні правопорушення, йому загрожує до п'яти років позбавлення волі. Досудове розслідування триває.

А детективи поліції Полтавщини ще встановлюють громадян, які постраждали від шахрайських дій злочинної групи. У незаконному продажі легкових автомобілів іноземного виробництва з фіктивними документами, а також підробленими номерами вузлів та агрегатів підозрюють чотирьох жителів Полтави. Поліція встановила щонайменше 5 успішних угод, які спільники здійснили впродовж 2020 року.

Однією з учасниць злочинної групи є жінка, яка представлялася родичкою «власника» транспортного засобу. Вона передавала новим власникам підроблені документи на автомобілі та фальшиві доручення на право користування транспортними засобами й отримувала гроші за реалізацію авто.