Facebook Pixel

Фальшиві гроші: як розпізнати підроблену купюру й що з нею робити далі

Як відрізнити фальшиві гривні. Фото: Flickr/Єлізавети Сергієнко/пресцентр НБУ

Як відрізнити фальшиві гривні. Фото: Flickr/Єлізавети Сергієнко/пресцентр НБУ

Ніхто не застрахований від того, що рано чи пізно підроблені гроші опиняться у вашому гаманці. Наприкінці грудня 2020 року Служба безпеки України (СБУ) викрила організовану групу, яка збувала фальшиві гривні і іноземну валюту. За попередніми даними, підробні купюри містили захисні елементи, тому їх вважали справжніми.

The Page розбиралося, як відрізнити фальшиві купюри, що робити, коли з'ясувалося, що гроші фальшиві, і як себе убезпечити.

1

Як відрізнити фальшиві гроші від справжніх?

Відрізнити фальшиві гроші від справжніх реально можна без спеціальних пристроїв. Під час докладного огляду купюр необхідно перевірити наявність водяного знаку, захисної лінії, рельєфного елементу, прихованого рельєфного зображення номіналу тощо. Крім того, важливо розгледіти їхнє розташування на купюрі.

  • Водяний знак — якщо розглядати банкноту проти світла, то в лівій порожній частині банкноти можна розгледіти портрет людини, яка зображена на купюрі, і номінал.
  • Захисна лінія — міститься збоку від центру купюри, її можна розгледіти проти світла або під УФ-променями (у цьому разі лінія має характерне світіння).
  • Рельєфний друк – ступінь захисту у вигляді графічних елементів. Фарба виступає над папером, через те навпомацки відчувається шорсткість (на купюрі таких печаток кілька).
  • На кожній банкноті є прихований текст у вигляді цифрового позначення номіналу. Його можна розгледіти під гострим кутом зору до джерела світла.
  • На купюрах є орловський друк – різкий перехід від одного кольору до іншого без розриву або зміщення графічних елементів на купюрі.
  • Мікротекст – повторювані написи, які можна побачити під збільшувальним склом.
  • Папір банкноти не світиться в УФ-променях. Світитися можуть тільки окремі її елементи.

2

Які купюри найчастіше підробляють?

За даними Національного банку України (НБУ), найчастіше підробляють банкноти номіналом 500 грн. Дрібні купюри не приваблюють шахраїв — часто витрати на їхнє підроблення не окупаються, тому вони практично не приваблюють шахраїв.

Але в січні 2020 року в Україні з'явилися дуже якісні підробки 200-гривневих банкнот зразка 2007 року. Відрізнити фальшивку можна з допомогою ефекту зміни кольору оптичного змінного зображення цифрового позначення номіналу «200» на лицьовому боці банкноти.

НБУ постійно моніторить стан вилучення з обігу підроблених банкнот. Крім того, регулятор випускає оновлені банкноти: згідно з міжнародними стандартами, це потрібно робити, щоб мінімізувати випадки підроблення купюр.

3

Що робити, якщо знайшли фальшиву банкноту?

Якщо людина виявила в себе фальшиву банкноту, є два шляхи: віднести її до банку або звернутися до поліції. Такою купюрою краще не розраховуватися. Нагадаємо: фальшиві гроші – це кримінальний злочин (ст. 199 КК України – виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну для збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї).

Фальшиву банкноту можна віднести до будь-якого банку. Співробітник перевірить, до якої категорії належить купюра: неплатоспроможної, сумнівної чи тієї, що має ознаки підроблення. У разі виявлення останніх двох співробітник банку має викликати поліцію.

На такі купюри буде складено акт із зазначенням усіх реквізитів грошових знаків і ордер про передачу цінностей. Після цього банкноту заберуть на перевірку до НБУ, яка триває п'ять днів.

Якщо людина виявила в себе фальшиву банкноту, можна одразу звернутися до поліції. Там порушать справу й відправлять купюру на експертизу. Людині потрібно буде дати свідчення: як купюра потрапила до неї, де вона могла її отримати, хто міг її дати.

Якщо купюра виявиться справжньою, людині зателефонують і повернуть гроші (або зарахують на банківський рахунок). Якщо купюра все-таки фальшива й було встановлено, хто її передав, повернути гроші можна тільки через суд. Якщо не було встановлено, хто передав фальшиву купюру, її або знищать у банківському відділенні, або повернуть зі штампом, який підтверджує недійсність банкноти.

4

Де найчастіше трапляються фальшиві гроші і як себе убезпечити?

Фальшиві гроші можна отримати практично де завгодно. Найчастіше це відбувається на ринках, у дрібних магазинах, на масових заходах і в разі купівлі-продажу товарів через платформи онлайн-оголошень – там, де гроші, найімовірніше, ніхто не перевірятиме.

Щоб убезпечити себе від отримання фальшивих купюр, не варто розмінювати гроші на ринках, у дрібних магазинах або незнайомим людям; краще оплачувати покупки безготівково й уважно оглядати купюри на місці під час отримання.

5

Як виявити підробні купюри (відео)