Facebook Pixel

Блокування банківського рахунку: як дізнатися про причини та зняти арешт

Як зняти арешт із рахунку. Фото: Pixabay

Як зняти арешт із рахунку. Фото: Pixabay

У листопаді 2020 року Міністерство юстиції почало впроваджувати систему автоматизованого арешту банківських рахунків боржників. The Page розбиралося, за що можуть заарештувати рахунок, де знайти інформацію про арешт і що робити, щоб арешт із рахунку зняли.

1

Як в Україні можуть заарештувати рахунок?

Накласти арешт в Україні можуть або на гроші, які є на рахунку, або на здійснення операцій за рахунком. З вересня 2020 року набула чинності постанова Національного банку України (НБУ) № 129 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Постановою надано право банкам закривати поточні рахунки клієнта за наявності підстав, які передбачені законодавством із питань фінансового моніторингу, і заборонив банкам закривати поточні рахунки клієнтів у разі, якщо грошові кошти, які є на їхніх рахунках, заморожені (зупинені) відповідно до законодавства з питань фінансового моніторингу.

Водночас Мін'юст використовує систему автоматизованого арешту рахунків. Якщо банк приєднується до цієї системи, то арешт рахунків у цій установі відбуватиметься автоматично.

«Виконавець натисне кілька кнопок на своєму комп'ютері — і рахунки будуть заарештовані. Для банку, який приєднається до системи, спочатку це буде нібито мінусом, адже його клієнти розумітимуть, що їхні рахунки можуть бути заарештовані миттєво. Але чим більше банків приєднається до системи, тим більша ймовірність того, що ваші боржники, які заборгували вам гроші, не зможуть їх сховати», – повідомляв раніше міністр юстиції Денис Малюська.

Рішення щодо арешту виносить суд та/або виконавча служба.

2

За що можуть заарештувати рахунок?

Заарештувати рахунок або обмежити здійснення операцій за ним в Україні можуть за несплату аліментів, штрафів, за борги за кредитом або комуналкою, через підозру у відмиванні злочинних доходів. Також це може статися через стягнення для забезпечення виконання судового рішення. Арешт рахунку або картки може статися в день, коли було винесено рішення, одразу після того, як це рішення отримає банк. Якщо рішення надійшло в неопераційний час, арешт проведуть наступного робочого дня. Простими словами, після ухвалення рішення щодо арешту та направлення його до банку триває перевірка наявності рахунків клієнта в банку, а вже після цього відбувається арешт. Клієнт банку має отримати повідомлення про арешт.

3

Чи можуть заблокувати зарплатну або пенсійну картку?

У НБУ нагадують: якщо клієнт банку підписує договір про кредит, він бере на себе зобов'язання щодо погашення тіла кредиту разом із комісіями та відсотками за користування. Якщо клієнт порушує умови, потрібно розуміти, що банк має право звернутися до суду, до державного або приватного виконавця, які можуть заарештувати кошти.

Однак зарплата, пенсія, стипендія, соціальна допомога та інші соцвиплати – це так звані кошти цільового призначення. Але банк може не мати технічної можливості відкривати окремий рахунок для цільового зарахування виключно таких коштів.

Тому здебільшого відкривається звичайний поточний рахунок фізособи для власних потреб, на який можуть зараховуватися будь-які грошові кошти, зокрема й кошти цільового призначення.

Отже, якщо рахунок фізособи є поточним, то на нього може бути накладено арешт відповідно до регулятивної частини постанови про арешт коштів боржника, навіть якщо на нього здійснюється зарахування зарплати, пенсії, стипендії або соцвиплат.

4

Де можна дізнатися про арешт рахунку?

Якщо рахунок було заарештовано, клієнт банку отримає СМС-повідомлення або сповіщення в застосунку інтернет-банкінгу.

У Міністерства юстиції є також Єдиний реєстр боржників, де за ПІБ або ІПН можна подивитися інформацію про заарештовані рахунки.

5

Як зняти арешт із рахунку?

Накладення арешту можна оскаржити через Апеляційний госпсуд упродовж п'яти днів після повідомлення про арешт. Зняти арешт можуть за рішенням суду або згідно з постановою, яку має бути направлено до банку.

Найпростіший спосіб зняти арешт – сплатити штраф, через який цей арешт було накладено. Після цього банк передасть цю інформацію до виконавчої служби, яка закриє провадження про арешт. Якщо банк є учасником Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП), то зняття арешту триватиме від 15 хвилин до декількох днів. Якщо банк не є учасником автоматизованої системи, арешт можуть зняти впродовж декількох тижнів.

Якщо державний або приватний виконавець наклав арешт на рахунок із цільовими коштами, необхідно звернутися до органів виконавчої служби та надати документальне підтвердження того, що ваш поточний рахунок використовується виключно для зарахування цільових виплат. Це може бути довідка з бухгалтерії з місця роботи, навчання, органів соціального страхування, пенсійного фонду тощо. Якщо після цього виконавча служба не знімає арешт із коштів, можна оскаржити постанову про арешт коштів, винесену державним або приватним виконавцем, у судовому порядку.

НБУ радить уникати заборгованостей, які призводять до арешту коштів на рахунках.

«Якщо ви опинилися в ситуації, коли не в змозі погасити кредит, необхідно звернутися до банку або фінансової установи, з якими у вас укладено кредитний договір, і домовитися про реструктуризацію боргу», — додали в НБУ.