Facebook Pixel

Дзвінки з «банку», НС у родича та SMS щастя: як захиститися від телефонного шахрайства

Несподіваний дзвінок із незнайомого номера з повідомленням про проблеми з рахунком або надзвичайну ситуацію в родичів – хитрий шахрайський хід для того, щоб заскочити жертву зненацька. Хтось гадає, що ніколи не спіймається на цей гачок, але зловмисники з кожним роком стають дедалі витонченішими.

Ми в The Page вважаємо, що той, хто попереджений, той озброєний. Розповідаємо про схеми телефонного шахрайства і про те, що робити, якщо вам зателефонував зловмисник.

Підозрілий дзвінок із «банку»

Найпоширенішою схемою телефонного шахрайства є нібито дзвінок із банку. Шахрай повідомляє про спробу атаки на банківський рахунок, підозрілу транзакцію тощо. Під час бесіди він поцікавиться даними кредитної картки — паролем, номером картки, строком дії, CVV-кодом та іншою конфіденційною інформацією нібито для того, щоб захистити гроші клієнта. Однак насправді шахраї обманом випитують інформацію для заволодіння коштами.

Щоб уникнути цього, ніколи й нікому не повідомляйте строк дії картки, паролі, які надсилає банк у застосунку інтернет-банкінгу або SMS, а також CVV2-код. Для перевірки інформації потрібно зателефонувати на контактний номер самого банку й уточнити, чи дійсно ваша картка зазнала атаки. Якщо атаки не було, потрібно повідомити банк про спробу шахрайства, передати номер, з якого намагалися з'ясувати конфіденційну інформацію, і дослухатися до рекомендацій банківського працівника.

SMS про гроші

Не менш поширеним є шахрайство з допомогою SMS. Потенційній жертві надходить повідомлення про те, що на її ім'я здійснено грошовий переказ, або з проханням підтвердити особистість. Так само може надійти SMS про нібито грошовий переказ, після чого вам зателефонує шахрай і повідомить, що випадково переказав гроші на вашу картку, оскільки помилився з номером. Перевірити це легко – попри SMS, на рахунок потенційної жертви не надійде ніяких коштів. Це легко відстежити за транзакціями в застосунку інтернет-банкінгу або звернувшись до самого банку.

У грудні 2020 року в Україні була розсилка нібито від імені Національного банку України із закликом терміново пройти авторизацію або зателефонувати за зазначеними в повідомленні номерами. Цього разу шахраїв було легко визначити, оскільки вони підписувалися Nacional bank Ukraina. Однак бувають шахраї, які краще знайомі з правилами транслітерації.

Телефонне шахрайство в Україні. Фото: The Page

Телефонне шахрайство в Україні. Фото: The Page

Щоб себе захистити, категорично не можна телефонувати за вказаними номерами, переходити за посиланнями з SMS-повідомлень. Усі повідомлення нібито від банків потрібно перевіряти, звернувшись до банку за контактним номером на сайті або в застосунку. Витративши лише пару хвилин на перевірку, можна зберегти свої гроші й не потрапити в пастку шахраїв.

Прогулянка до банкомата

Потенційній жертві може надійти повідомлення або дзвінок про те, що дані картки потрапили до рук шахраїв і її заблокували або що якийсь фонд виділив матеріальну допомогу. Після чого надійде дзвінок, під час якого шахраї повідомлять, що гроші буде перераховано на картку або картку розблокують, але для цього потрібно лише прогулятися до найближчого банкомата і зробити там нехитрі маніпуляції, про які люб'язно розповість людина по той бік телефонного дроту.

Щоб захистити себе, потрібно знайти телефон банку або фонду й уточнити, чи правдивим є це повідомлення. І варто пам'ятати, що в банкоматі можна тільки переказати свої гроші на чужу картку, але ніяк не навпаки.

Нове ПЗ

З незнайомого номера може зателефонувати шахрай і представитися мобільним оператором із новою пропозицією щодо тарифного плану. Але для того, щоб перехід на новий тариф пройшов без проблем, потенційній жертві нібито потрібно обов'язково встановити нове програмне забезпечення на свій смартфон. Шахрай аргументує це тим, що без оновлення можливі збої й не всі програми та служби працюватимуть коректно. Він навіть люб'язно відправить посилання для завантаження, але після встановлення цього ПЗ жертва не тільки не отримає оновлення, а ще й надасть шахраям віддалений доступ до свого смартфона. А отже, і до повідомлень, паролів, списків контактів тощо.

Щоб захистити себе, категорично не можна переходити за незнайомими посиланнями, встановлювати на смартфон неперевірені програми. Також не можна відкривати будь-які файли, що надіслали вам незнайомі люди.

Проблеми з родичем

Шахрай телефонує потенційній жертві, представляється співробітником держустанови, поліції тощо й повідомляє, що родича затримали або він потрапив до лікарні. Після переказу деякої суми грошей проблеми родича зникнуть.

Звісно, такі ситуації дійсно можуть статися, і той, хто телефонує, може виявитися тим, за кого себе видає. Але The Page нагадує, що хабар – це незаконно. Для того щоб з'ясувати реальні обставини та причини дзвінка, необхідно поставити прямі запитання — наприклад, до якого відділення поліції (або лікарні) доставлено родича. Після чого зателефонувати безпосередньо туди й перевірити, чи дійсно родич перебуває там.

Резюмуємо

Важливо завжди перевіряти інформацію, яку надає незнайома особа телефоном. Лише п'ять хвилин часу на фактчекінг допоможе зберегти сотні й тисячі гривень на банківському рахунку.

Крім того, перевірити невідомий номер телефону, номер банківської картки або посилання можна з допомогою таких сайтів:

Подякувати 🎉