Facebook Pixel

Нове російське вторгнення. Як оцінюють ситуацію в Україні та що говорять у Росії

Українська розвідка очікує нового російського вторгнення в Україну наприкінці січня – на початку лютого. Американські колеги поділяють ці прогнози та закликають Європу до якнайшвидшого розроблення спільного плану дій для стримування Кремля. Водночас у РФ запевняють, що поширення подібних даних — це «істерика», яку нібито штучно нагнітає Вашингтон.

Як оцінює ситуацію з нарощуванням Росією військ Україна

Очільник Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони Кирило Буданов в інтерв'ю галузевому виданню Military Times заявив, що російська сторона сконцентрувала поблизу українських кордонів понад 92 тис. солдатів. За його оцінкою, у січні — лютому наступного року Росія може вдатися до авіаційних і артилерійських ударів. Слідом за ними може відбутися висадка десанту поблизу Одеси та Маріуполя. Окрім того, він не виключає менш масштабного вторгнення через Білорусь.

Керівник ГУР наголосив, що перед безпосереднім нападом Кремль проведе «серію психологічних операцій» в Україні (антиурядові мітинги, акції протесту проти вакцинації, маніпулювання темою «вагнергейту» тощо).

Quote«Вони хочуть зробити становище всередині країни більш небезпечним і важким і створити ситуацію, за якої ми маємо змінити уряд. Якщо вони не зможуть цього зробити, то військові виконають свою роботу», — підкреслив Буданов.

Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що, «стягуючи війська до українського кордону, Росія намагається максимально загострити безпекову ситуацію в регіоні для підвищення ставок за столом майбутніх переговорів». Він додав, що низка кроків, до яких вдалася РФ останніми тижнями, серед яких публікація дипломатичного листування та збиття радянського супутника на орбіті, демонструють, що для Кремля «більше немає правил».

Глава українського МЗС Дмитро Кулеба переконаний, що ймовірність атаки залежатиме від витримки України та скоординованості західних партнерів.

Quote«Ми маємо найближчими місяцями — і суспільство, і держава — продемонструвати максимальну ефективність, максимальну витримку й не вестися на провокації ні всередині країни, ні в зоні конфлікту», — заявив міністр.

Як США планують зупинити потенційне нове вторгнення Росії в Україну

Американська розвідка озвучує подібні до українських прогнози та наголошує, що в західних партнерів залишилося мало часу, щоб спланувати дії, які могли б зупинити потенційний новий напад Росії на Україну. Йдеться про розроблення Європою та США нових санкцій проти Росії.

Quote«Якщо ми, Захід, виглядатимемо так, ніби ми не згуртовані й не готові працювати разом, тоді зросте ризик того, що Кремль піде на жахливі кроки», – зазначив Фредерік Б. Ходжес, колишній командувач американської армії в Європі, який наразі працює в Центрі аналізу європейської політики.

Що помітили спостерігачі ОБСЄ в ОРДЛО

Спостерігачі ОБСЄ в останньому звіті заявили про виявлення танків і зенітних установок на окупованих територіях Донбасу поза виділеними для зберігання місцями. На Луганщині вони помітили дев’ять танків, на Донеччині – одну зенітну установку та одну траншейну машину.

Що про стягування військ і потенційне вторгнення говорять у РФ

Речник російського президента Дмитро Пєсков назвав інформацію, яку озвучує західна розвідка, «істерикою, що штучно нагнітається».

Quote«Звинувачують у якійсь незвичайній військовій активності на нашій території ті, хто пригнав свої збройні сили через океан. Тобто Сполучені Штати Америки. Ну, це не зовсім логічно й не зовсім пристойно», — наводить його слова видання ТАСС.

Пєсков наголосив, що Росія не виключає спроби провокацій, які могли б виправдати заяви США та європейських країн про планування російською стороною нового нападу на Україну. Він додав, що спроба силової деокупації Донбасу матиме «найсерйозніші наслідки».

Quote«Україна, найімовірніше, домагається чергової спроби розпочати силове розв'язання своєї власної проблеми. Створити ще одне лихо для самих себе і для всіх у Європі... (Україна – The Page) домагається цього, імовірно, під прикриттям тих самих навчань НАТО, кораблів НАТО в Чорному морі, американських і британських солдатів у регіоні, яких стає дедалі більше… От чого домагається Україна. І це, звісно, повне відчаю видовище. Бо це спричинить найсерйозніші наслідки», — пояснив він.

У Раді нацбезпеки РФ очікують провокацій із боку України в Чорноморсько-Азовському морському басейні.

Quote«Унаслідок державного перевороту владу в Україні вже котрий рік утримують люди, які сповідують радикальний націоналізм, русофобію й безпідставно оголосили нашу країну «агресором» із власних кон'юнктурних міркувань. Цей чинник, безумовно, дуже негативно впливає на оперативну обстановку на російсько-українській ділянці державного кордону. Так, останнім часом зросли ризики проведення українськими спецслужбами та радикальними організаціями провокацій на кримському напрямку щодо об'єктів морської економічної діяльності та транспортних переходів в Азовському та Чорному морях», — заявив заступник секретаря Ради нацбезпеки РФ Олександр Гребінкін.

Контекст. 2 листопада ThePage писало, що Росія робить ті самі дії, що й у квітні цього року, — стягує до українських кордонів війська та техніку.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉