Керівники приватних клінік наголошують, що знайти гарного лікаря в Україні завжди було для них проблемою. А повномасштабне вторгнення її лише посилило. розповідає, яких фахівців бракує медичним закладам, як керівники вирішують це питання та де в Україні у 2023 році найбільше зросли зарплати у медиків.
Україна втрачає талановитих лікарів
Приватна медицина і раніше відчувала брак кваліфікованих медичних кадрів, але у 2022-2023 роках він збільшився через від’їзд за кордон талановитих лікарів. В інтерв’ю співзасновник Українського центру охорони здоровʼя Павло Ковтонюк розповів, що аналітики центру робили запит до польського МОЗ як до країни з найбільшої кількістю українських біженців. Виявилося, що з урахуванням відтоку населення медиків у країні менше не стало.
Але Ковтонюк наголошує на іншій проблемі: серед тих медиків, хто не планує повертатися до України, багато саме талановитих спеціалістів. Втрата навіть десяти фахівців високої кваліфікації відчутна для країни.
«Заохотити повернутися тих, що залишився за кордоном, уже не вийде. Але їхній ресурс можна було би використати, якщо створити умови трудового права, які дозволяли б хірургу оперувати, наприклад, у Польщі та в Україні. Наше трудове законодавство просто катастрофічне: ти мусиш або працювати на повну ставку в одному місці або взагалі не працювати. Це стосується роботи у державних закладах. Бо якщо лікар працює десь іще, він втратить у грошах на основній роботі», — розповідає Ковтонюк.
Він також підкреслив, що цей нюанс заважав лікарям із державних клінік поїхати на прифронтові або звільнені після окупації території та на засадах волонтерства надавати допомогу людям. Лікарі або втрачали гроші, або були змушені тимчасово оформлюватися на роботу там, де волонтерили. Для лікарів приватних закладів це не було проблемою.
Медичні освітні заклади випускають багато некваліфікованих кадрів
Другим необхідним кроком Ковтонюк вважає потребу змінювати систему освіти в Україні та виховувати нові кадри. У приватній мережі «Добробут», наприклад, не стали очікувати цього кроку та чотири роки тому запустили власну інтернатуру.
«В Україні велика кількість навчальних закладів, які випускають людей з медичними дипломами, що, на жаль, не дорівнює гарно підготовленому лікарю. Ми плануємо колись побудувати медичний університет, але поки що у нас є інтернатура. Вона існує чотири роки. На неї достатньо високий конкурс», — прокоментував гендиректор мережі Вадим Шекман.
Він повідомив, що приблизно 15% кандидатів відсіюються на першому етапі відбору під час тестування. Тестування містить 30 запитань з різних напрямів медицини для перевірки рівня знань, отриманих за шість років навчання в університеті. Ще 70% з тих, хто пройшов тестування, відсіюються на етапі професійних співбесід.
СЕО медичної компанії Into-Sana Галина Усенко розповіла, що приватним клінікам дуже важко зараз конкурувати з державними за медичні кадри. І це пов’язано з неофіційними доплатами за послуги у комунальних та державних закладах.
«Якщо ми захочемо залучити кваліфікованого лікаря, він порівнює заробітну плату у нас з доходами у державному секторі з урахуванням тіньових доплат. Якщо він там, умовно кажучи, виходить на 40 тис. грн, то його зазвичай мало тішить те, що частина цих грошей піде на податки. Він хоче продовжувати отримувати 40 тисяч. І тому виходить, що в нас витрати на заробітну плату суттєво більші. А ми перебуваємо у стані кадрового голоду, який буде тільки посилюватися», — підкреслила в інтерв’ю Усенко.
Зарплати медичних працівників у 2023 році: хто отримує найбільше
Аналітики Work.ua свідчать, що у всіх галузях в Україні у другому кварталі 2023 року зросли заробітки — у середньому на 10% за рік. Якщо дослідити збільшення зарплат у медичних працівників, то рекордсменами стали фахівці на керівних посадах в ужгородських медичних закладах. Їхні оклади зросли на 88%: зарплати III квартіля, тобто для фахівців з високими професійними навичками дорівнюють 30 тис. грн. Проте медіанна зарплата (винагорода для спеціалістів з досвідом роботи не менше 2-3 років) в Ужгороді збільшилася на 33%.
Як зросли медіанні зарплати медичних працівників за рік*
- Київ — 18 тис. грн (+16%)
- Дніпро — 16 тис. грн (+33%)
- Ужгород — 16 тис. грн (+33%)
- Львів — 15 тис. грн (+15%)
- Івано-Франківськ — 14 тис. грн (+40%)
- Запоріжжя — 13 тис. (+30%)
*Порівняння зарплат II кварталу 2022-го та 2023-го, дані Work.ua
У яких медичних фахівців найбільші зарплати в Україні
Серед фахівців усіх галузей найнижча конкуренція, а отже, більші шанси працевлаштуватися за посадами працівників медичної сфери: гастроентеролог, гірудотерапевт, лікар УЗД, зазначають аналітики ресурсу з пошуку роботи.
Також експерти ринку говорять про брак реабілітологів. З урахуванням хвилі попиту на послуги таких фахівців вже зараз та прогнозоване його зростання у найближчому майбутньому клініки всіх форм власності планують розвивати цей напрям. Але знайти реабілітолога в Україні складно.