Facebook Pixel

Через закриті реєстри робота українського бізнесу значно ускладнилася — дослідження

Команда аналітичної системи для комплаєнсу, аналізу ринків, ділової розвідки та розслідувань YouControl провела дослідження про те, як на українському бізнесі позначилося закриття реєстрів і яких даних бракує користувачам YouControl.

Мінцифри невдовзі після початку вторгнення росіян закрило портал відкритих даних, на якому було зібрано майже всі публічні реєстри. Це рішення пояснили міркуваннями безпеки. 1 серпня портал відновив роботу, але в обмеженому режимі: як і раніше, інформація десятків реєстрів є недоступною, що не задовольняє бізнес і суспільство.

Яких даних реєстрів бракує бізнесу в Україні

Більшості — 43% — не вистачає інформації з Єдиного держреєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань. Користувачам конче необхідні відомості про місцезнаходження компаній, їхнє керівництво, учасників, бенефіціарів.

На другому місці за актуальністю даних — фінансова звітність підприємств (39%) і відомості про податкову заборгованість. Розпорядником цих даних є Державна податкова служба. Крім того, користувачів системи цікавлять реєстр нерухомості, декларації чиновників і екологічні дані.

Майже дві третини опитаних говорять, що через закриття реєстрів виникають труднощі з перевіркою контрагентів. Майже в третини проблеми з пошуком нових клієнтів, постачальників і партнерів, а також з аналізом ринків. Тепер збирання та аналіз даних потребують більших витрат. Крім того, підприємці зазнають збитків через співпрацю з неперевіреними ризиковими партнерами, деякі важливі бізнес-процеси довелося зупинити.

В опитуванні, що провели в листопаді, узяли участь 1000 респондентів, які працюють у різних галузях: підприємці, бухгалтери, аналітики, маркетологи, журналісти, держслужбовці, юристи, спеціалісти з безпеки. Кожен респондент міг обрати кілька варіантів відповідей і додати власну.

Які реєстри пропонують терміново відкрити в Україні

Проаналізувавши дані опитування, команда YouControl дійшла висновку, що необхідно терміново відкрити щонайменше кілька реєстрів:

  • Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань, який необхідний для верифікації, аналізу та моніторингу зареєстрованих компаній, без ідентифікації та перевірки підприємств, їхніх керівників, засновників і кінцевих бенефіціарів, через що посилюються ризики фінансової системи та роботи з контрагентами, порушуються вимоги законодавства щодо фінансового моніторингу.
  • Фінзвітність від Державної податкової служби та Держстату. Без цих даних безліч підприємців, громадських діячів, науковців не можуть скласти уявлення про фінансове здоров’я українських компаній. Відомості про податкову заборгованість є важливими як для банків і фінансових посередників, так і для самих компаній, деяким з яких відмовляють у кредитуванні або не допускають до участі в грантових програмах через застарілу інформацію про податкову історію.
  • Реєстр декларацій держслужбовців і реєстр корупціонерів. Без них суспільству важко контролювати дії влади. Водночас посадовці можуть скористатися ситуацією для незаконного збагачення.
  • Екологічні дані. Без них неможлива повноцінна охорона довкілля, вони потрібні для відновлення звільнених територій. Також важливо, що відкритість цих даних є обов’язковою умовою для членства у Євросоюзі.

«Думаю, ми маємо щодня нагадувати Офісу президента, Міністерству цифрової трансформації про загрозу знищення та зникнення сфери відкритих даних і катастрофічні наслідки від цього для економіки та суспільства, — упевнений CEO YouControl Сергій Мільман. — Без відкритих даних довіра до влади щодня падає як у країні, так у союзників, які надають допомогу й не можуть перевірити доцільність її використання за відсутності відкритих реєстрів. Не буде відкритих даних — не буде довіри. Не буде довіри — ми всі втратимо підтримку, яка так важлива для перемоги».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉