Facebook Pixel

США лідирують, а Україна домовляється про реструктуризацію боргу — фоторепортаж з офісу МВФ

Директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва. Фото: пресслужба МВФ

Директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва. Фото: пресслужба МВФ

Міжнародний валютний фонд зібрався на регулярні Весняні зустрічі, щоб презентувати піврічні економічні звіти та поспілкуватися з делегаціями усіх країн-членів програм МВФ. Головний висновок – здоров’я економіки світу приходить в норму після шоків останніх років, проте це ще не остаточне видужання.

The Page відвідав подію у Вашингтоні, щоб дізнатися, як економісти оцінили стан глобальної економіки у 2023 році та яке місце в ній посідає Україна.

Чому Європа відстає від США

На один квітневий тиждень скляний офіс Міжнародного валютного фонду заповнюються журналістами та купою делегацій.

Одна із локацій для проведення панельної дискусії на Весняних зустрічах. Фото: пресслужба МВФ

Одна із локацій для проведення панельної дискусії на Весняних зустрічах. Фото: пресслужба МВФ

Spring Meetings МВФ – один із заходів в екосистемі івентів інституції, під час якої презентуються економічні звіти за пів року, проводяться панельні дискусії та закриті зустрічі з представниками усіх країн-членів фонду. Більше людей збирається на іншу зустріч – Annual Meetings, під час якої презентують звіти за рік.

Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Кристаліна Геограєіва між зустрічами. Фото: пресслужба МВФ

Директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Кристаліна Геограєіва між зустрічами. Фото: пресслужба МВФ

Світова економіка заспокоюється після шоків пандемії та повномасштабного вторгнення росії в Україну. Інфляція знижується, відсоткові ставки ще залишаються високими. Частина економістів очікує зниження ставок у 2025 році. Проте інша частина не знає точно, коли це станеться, але говорить про це тільки за кулісами офіційних брифінгів. Загалом економічну ситуацію називають «м’якою посадкою» після стрімкого злету інфляції та ставок.

Світ оминув рецесію та стагфляцію, яких економісти побоювались у 2019 та 2022 роках – економічна активність не почала падати стабільно, а стагнація не співпала з дуже високою інфляцією. Найгірший сценарій прогнозів позаду – світова економіка зросте на 3,2% ВВП у 2023-му і матиме схожий темп у 2024-2025 роках.

Прогнози зростання прогресивних економік та економік, що розвиваються. Дані та зображення: Міжнародний валютний фонд

Економіка Сполучених Штатів зростала швидше за будь-які інші економіки першого світу — на 2,5% ВВП у 2023 році. Для порівняння: Іспанія зросла на 2,5% ВВП, Японія – на 1,9%, Канада – на 1,1%. Проте ріст всієї Єврозони – лише 0,4% ВВП, Британія взагалі має 0,1% ВВП.

«Чому у США вийшло краще, ніж у Європи? На це є три причини. Перша – інновації. Їх легко перетворити в бізнес та масштабувати його, вартість патенту там дешевша за європейську. США йдуть на користь іммігранти – цей трудовий ресурс був покинутий за океаном, але перетнув його для роботи тут. Новий притік робочої сили стримує зростання зарплат по країні – на економіку немає тиску через брак робочої сили. Третя причина – США легше пережили підвищення цін на енергоресурси, на відміну від Європи», – розповідає директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва на своєму профільному брифінгу під час Spring Meetings.

Брифінг Директорки-розпорядниці Міжнародного валютного фонду Крісталіни Георгієвої. Фото: пресслужба МВФ

Брифінг Директорки-розпорядниці Міжнародного валютного фонду Крісталіни Георгієвої. Фото: пресслужба МВФ

Єврозона перегріта – європейські прогресивні економіки сповільнюються у темпах зростання. Континент страждає від наслідків пандемії, тому естафету економічного зростання по світу можуть перебрати на себе країни, що розвиваються (emerging economies).

Європу досі добивають наслідки пандемії та висока інфляція, спричинена повномасштабним російським вторгненням в Україну. Через це в Європі дорого позичати, продуктивність людського капіталу низька, погано впливає політика торгового протекціонізму.

Остання ще відома як «захист національного виробника», коли уряди штучно обмежують конкуренцію у торгівлі між країнами із бажанням захистити свій ринок від «чужого впливу».

Одна із панельних дискусій під час Весняних зустрічей МВФ. Тема – чому європейці витрачають на роботу все менше часу. Фото: пресслужба МВФ

Одна із панельних дискусій під час Весняних зустрічей МВФ. Тема – чому європейці витрачають на роботу все менше часу. Фото: пресслужба МВФ

Частково це підтверджується особистим досвідом. Аеропорти та авіалінії Німеччини досі працюють найгірше порівняно з іншими країнами, розповідає Тіті, працівниця ресепшену в готелі Конкордія у Вашингтоні, де зупиняються багато делегацій МВФ.

«Це уже не перший випадок, коли вони затримують вам доставку багажу і відправляють його наступним рейсом. З ними постійно це стається, і після пандемії Франкфуртський аеропорт досі не прийшов до тями», – каже вона.

Що допомагає триматися росії

Російська економіка також зростає, хоча країна-агресор веде війну проти України. Завдяки чому?

«Я згадаю чотири фактори, які зробили російську економіку стійкішою. Обсяги експорту нафти залишилися стабільними. Ми побачили посилені темпи інвестицій у корпоративний сектор, особливо з боку державних підприємств. Споживання всередині країни також залишилося інтенсивним та зросло. Остання причина – вплив витрат з державного бюджету, здебільшого на безпековий сектор», – пояснює Петя Коєва-Брукс, заступниця директора відділу досліджень Міжнародного валютного фонду.

Заступниця директора відділу досліджень Міжнародного валютного фонду Петя Коєва-Брукс. Фото: пресслужба МВФ

Заступниця директора відділу досліджень Міжнародного валютного фонду Петя Коєва-Брукс. Фото: пресслужба МВФ

Українці можуть знайти в цьому вердикті єдиний позитивний момент: зростання російської економіки має сповільнитися у 2025 році до 1,8% ВВП. Ріст не поновлює темпи країни до вторгнення – це спричинено як війною, так і санкціями. Хоча журналісти напряму визнають, що росії вдалося успішно оминути санкції.

Проблеми України більше пов’язані з впливом війни. Спричинений російським вторгненням дефіцит бюджету – МВФ може хіба допомагати в цьому порадами та фінансуванням. Загальна кон'юнктура ринків та відсоткових ставок ніяк не вплине на ставки за іпотекою та облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) та кредитами всередині країни – на них не впливає глобальна економіка. Вони також зав’язані на ризики через вторгнення або погіршення ситуації на ринку через війну.

Загальна економічна кон’юнктура впливає лише на валютні облігації України. «Ціни на валютні облігації залежать не тільки від внутрішніх, але й зовнішніх факторів, зокрема глобальних інфляційних тенденцій та змін у вартості закордонних безризикових інвестиційних інструментів, як-от казначейські облігації США», – розповіли The Page у пресслужбі Міністерства фінансів.

Проте це не означає, що всі забули про Україну. Щойно журналісти Індії, Пакистану, Єгипту або Африки бачать українського журналіста, вони просять пояснити ситуацію з війною, дані по зерновому коридору та торгівлі, питають, що відбувається зі студентами всередині країни.

Коли відбудеться реструктуризація боргу України, невідомо

Україна хвилює й росіян, які представляють пропагандистські державні ЗМІ рф. Під час брифінгу з представлення звіту Regional Economy Outlook один такий тягне руку з першого ряду. Його цікавить, яку думку має МВФ щодо рівня боргу в Україні, чи має країна здатність обслуговувати свої борги в середньостроковій перспективі та які є ризики, що знадобиться реструктуризація боргу перед МВФ та іншими донорами.

«Одна із цілей нинішньої програми МВФ – борг в Україні має бути стабільним та передбачуваним у майбутньому. Це вимагає зменшення дефіциту бюджету, продовження підтримки пільгового фінансування для бізнесу і реструктуризацію українського боргу. Реструктуризація – це не якесь «вікно можливостей», це частина інструментів для досягнення сталості боргу», – відповів директор Європейського департаменту МВФ Альфред Каммер.

Українська делегація, у тому числі представники Мінфіну на чолі з міністром, якраз у цей час проводить переговори щодо умов реструктуризації боргу. Домовленості у Вашингтоні вплинуть на її дедлайн та умови. Проте коли підпишуть угоду, поки не знає ніхто.

Українська делегація зустрічається з директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою. Фото: пресслужба МВФ

Українська делегація зустрічається з директоркою-розпорядницею Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою. Фото: пресслужба МВФ

Африка – основний конкурент України за капітал інвесторів. Десятки представників делегацій з континенту пересуваються штаб-квартирою фонду між зустрічами – хтось у костюмах, хтось в африканському етнічному одязі. Його яскраві фарби дуже сильно контрастують з темними костюмами, але вносять яскравість у нудний економічний корпоративний світ Вашингтону та МВФ.

Африка може мати більші шанси отримати капітал інвесторів, ніж Україна. Після вторгнення вона менш цікава приватним гравцям – зараз більшість інвесторів в Україну представляють міжнародні організації. Майже всі вони мають штаб-квартири у Вашингтоні, часто на відстані не більше 100 метрів від МВФ, як, наприклад, Світовий банк.

Учасники дискусії аплодують віце-президентці Світового банку Вікторії Квакві, відповідальній за напрямок Східної та Південної Африки. Фото: пресслужба МВФ

Учасники дискусії аплодують віце-президентці Світового банку Вікторії Квакві, відповідальній за напрямок Східної та Південної Африки. Фото: пресслужба МВФ

«Найголовніша річ, яку треба пам’ятати про Міжнародний валютний фонд – ми не Світовий банк», – жартують представники пресслужби МВФ під час неформального спілкування з журналістами в пресцентрі. МВФ працює з державами, Світовий банк – з бізнесом.

Після суботи команда фонду видихне з полегшенням – Spring Meetings закінчаться, делегації роз’їдуться вирішувати свої проблеми. Економіки країн існують не лише для того, щоб бути сумлінним учнем у програмах отримання фінансування, а й щоб створювати ефективну країну для своїх громадян.

Фото з першого поверху штаб-квартири Міжнародного валютного фонду. Фото: пресслужба МВФ

Фото з першого поверху штаб-квартири Міжнародного валютного фонду. Фото: пресслужба МВФ

Чи це життєво важливо – мати ефективну економіку для громадян? Для росії – не факт. Для України це питання виживання, а ставки зараз вищі, ніж у докризовому 2019 році.

Подякувати 🎉