Facebook Pixel

Навіщо Україні МВФ. Історія співпраці

Україна зараз очікує перший транш від Міжнародного валютного фонду за програмою stand-by. Заради того, щоб отримати ці гроші, Верховна Рада зробила багато чого: прийняла зміни до державного бюджету на 2020 рік, запустила ринок землі. І навіть в обхід стандартної процедури проголосувала за банківський (або так званий «антиколомойський») закон, який депутати завалили спамом у вигляді поправок.

Тож країна виконала всі умови Фонду, що врятує її від дефолту. The Page згадало про співпрацю сторін, яка триває впродовж 26 років, і розібралося, коли і з якою метою Міжнародний валютний фонд кредитував Україну.

Скільки Україна отримала від МВФ і на що пішли гроші

Міжнародний валютний фонд (МВФ) є найбільшим кредитором України протягом всього періоду її незалежності. Країна долучилася до Фонду у 1992 році та стала 167-м членом організації. За ці роки Україна отримала від МВФ удвічі менше коштів, ніж він був готовий надати.

Як зазначається на сайті МВФ, на першому етапі (1994-1995 роки), під час президентства Леоніда Кучми, співпраця країни та Фонду проходила за програмою «Механізм фінансування системних перетворень» на $763 млн. Тоді МВФ підтримував країни, які переходили від планової економіки до вільного ринку. Завдання були такими: знизити темпи інфляції, зменшити різницю між офіційними та ринковими обмінними курсами, а також підвищити реальні процентні ставки.

Після цього співпраця країни та Фонду стала системною. У 1995 році сторони почали співпрацю за програмою stand-by. За три наступних роки МВФ надав Україні трьома траншами понад $1,9 млрд на фінансування дефіциту платіжного балансу та підтримання курсу гривні.

У 1998 році Україна стала учасницею нової програми МВФ. Йдеться про «Розширену програму фінансування» (EFF), що передбачала виділення країні $2,6 млрд. Проте до 2000 року Україна отримала лише частину обумовленого обсягу — $1,6 млрд. Ці гроші пішли на поповнення золотовалютних резервів Національного банку.

Упродовж наступних шести років Україна обходилася без фінансування Фонду. Зокрема, уряд країни ухвалив рішення, що надалі співпрацюватиме з організацією у разі потреби, а не в рамках фіксованих кредитів. У 2004 році сторони домовилися про програму, за якою МВФ міг видати Україні транш у розмірі $605 млн, якщо стрімко погіршиться платіжний баланс або зменшаться золотовалютні резерви. Проте у зв'язку з проблемами у виконанні ряду вимог Фонд зупинив співпрацю.

У 2008 році, під час президентства Віктора Ющенка, Україна, як і весь світ, пережила фінансову кризу. У зв'язку з чим країна знову потребувала допомоги МВФ. Останній затвердив програму stand-by, за якою Україна повинна була отримати $16,5 млн. Проте до 2009 року МВФ надав $10,6 млрд. Перший транш на суму $4,5 млрд відразу зарахували до золотовалютних резервів Нацбанку. Інші два пішли до державного бюджету.

У 2010 році, коли президентом країни був Віктор Янукович, країна скасувала всі домовленості за попередньою програмою та уклала з МВФ нову, яка передбачала понад $15,1 млн. Проте країна отримала лише $3,4 млрд. Вони потрібні були для того, щоб консолідувати держфінанси, відновити стабільну банківську систему та розробити більш звичну основу грошово-кредитної політики.

У 2014-му, після Революції гідності та приходу до влади Петра Порошенка, Україна домовилася з МВФ про нову співпрацю на понад $17 млрд. У травні цього ж року країна отримала перший транш на $3 млрд, а у вересні — другий, на суму $1,3 млрд. Більше Україна за цією програмою грошей не отримувала. Понад половину коштів країна витратила на покриття дефіциту держбюджету.

У 2015 році сторони погодили нову програму stand-by на суму $17,5 млрд. За нею Україна отримала аж чотири транші. Перший — у розмірі $5 млрд, другий — у розмірі $1,7 млрд. Наступний відбувся у 2016 році. Тоді країна отримала $1 млрд. Четвертий транш був у 2017-му, країна теж отримала $1 млрд.

У 2018 році МВФ затвердив нову 14-місячну програму stand-by обсягом $3,9 млрд. За нею Україна отримала лише $1,4 млрд. Ще два транші по $1,3 млрд повинні були видати після перегляду виконання програми у травні та в листопаді. Проте пізніше Україна домовилася з Фондом щодо нової трирічної програми розширеного фінансування EFF, яку в травні 2020-го переорієнтували на 18-місячну програму stand-by. За нею країна й очікує отримати гроші найближчим часом.

Подякувати 🎉