Facebook Pixel

Мисливці за головами: кому в Україні бракує працівників

Рекордний рівень безробіття та конкуренції, що захлеснули Україну на початку російського вторгнення, поступово знижується. Проте деяким фахівцям і досі складно знайти роботу. На які вакансії тепер найбільший попит і в якій сфері пропонують найбільші зарплати в Україні, розповідає The Page.

Як зростало безробіття в Україні 2022 року

На початку вторгнення активність шукачів зросла вп’ятеро: понад 100 відгуків на вакансію за місяць, говорять аналітики Work.ua. Найбільше відгуків на одну вакансію на день вони спостерігали з квітня до червня: пік припав на травень — 3,5 відгуку на день. Для порівняння: динаміка відгуків протягом 2021 року демонструвала несуттєве коливання від 0,5 до 1 щоденного відгуку на вакансію.

Такий ажіотаж був пов’язаний зі скороченням пропозицій на ринку праці та із зупиненням підприємств у регіонах з великою діловою активністю. За даними дослідження соціологічної групи «Рейтинг», 39% українців залишилися без роботи внаслідок вторгнення. У лютому 2022 року на сервісі Work.ua спостерігалося збільшення кількості оголошень про роботу на третину проти лютого 2021 року. Найвідчутніше падіння ринку праці сталося в березні 2022-го: менш як 15 тис. оголошень проти 80 тис. 2021 року.

Як відновлюється ринок праці в Україні

«Зараз середня кількість відгуків на одну вакансію сягає 26 на місяць. Конкуренція падає, але залишається вищою, ніж до лютого. Ринок досі належить роботодавцю», — повідомили The Page аналітики сервісу з пошуку роботи.

Кількість вакансій у листопаді була вдвічі меншою, ніж у цей період 2021 року. Дефіцит робочих місць зберігається, проте кількість нових шукачів поступово знижується: на 9% менше в листопаді, як порівняти із жовтнем.

Найчастіше шукають роботу в Київській, Львівській, Дніпропетровській і Одеській областях. Також багато охочих працювати дистанційно. Частково такий розподіл пояснюється внутрішньою міграцією: за даними Міжнародної організації з міграції, станом на жовтень найбільше переселенців було зареєстровано в Києві (186 тис.), Київській (330 тис.) Харківській (414 тис.) і Дніпропетровській (342 тис.) областях. Попри великий потік переселенців у західні області України офіційних реєстрацій ВПО там менше.

На яких фахівців найбільший попит в Україні під час війни

Протягом року структура ринку праці в Україні не змінилася. Найбільша кількість вакансій залишається в чотирьох галузях: обслуговування, виробництво, продажі та роздрібна торгівля.

Кого найчастіше шукали роботодавці в Україні в листопаді — жовтні 2022-го*

  • продавець-консультант
  • менеджер із продажів
  • бухгалтер
  • водій
  • кухар.

*За статистикою Work.ua

ТОП-10 професій, які мають найбільший попит в Україні у 2022 році*

  • водій
  • різноробочий
  • продавець
  • менеджер із продажу
  • кухар
  • будівельник
  • оператор кол-центру
  • охоронець
  • прибиральник
  • адміністратор.

*За статистикою «OLX Робота»

Схоже, бухгалтерів на цьому ресурсі шукають нечасто, адже ця спеціальність навіть не потрапила до топ-10.

Яку роботу шукають українці під час війни

Кількість доданих нових резюме на Work.ua також показує, що в листопаді активніше за інших шукали роботу продавці. Продавці-консультанти додали 7,5 тис. нових резюме, проте за цей період на сервісі з’явилося трохи більш як 4 тис. вакансій для них. Також у листопаді почали шукати роботу майже 4 тис. менеджерів із продажу, а роботодавці опублікували трохи більш як 4 тис. відповідних вакансій. З огляду на нові резюме вільних водіїв на ринку було майже 3 тис., а вакансій для них — на третину менше.

Топ-5 посад із найбільшою конкуренцією залишився незмінним:

  • верстальник
  • ретушер
  • фахівець чату
  • адміністратор салону краси
  • вебдизайнер.

Охочі працювати верстальниками залишають до 10 відгуків на вакансію щодня. У половині з них була зазначена можливість працювати дистанційно. Середня зарплата верстальника — 17,5 тис. грн. На початку січня на сервісі було лише 14 вакансій для верстальників по всій Україні: це й підготовка макетів поліграфії до друку, і верстка сайтів. Саме тоді на сайті можна було знайти 1 011 резюме верстальників, яких додали за останні три місяці.

Майже відсутня конкуренція з-поміж вузьких медичних фахівців: офтальмологів, УЗД-спеціалістів і кардіологів. Наприклад, сервіс пропонує 11 вакансій кардіологів, але немає жодного резюме відповідного фахівця.

У яких фахівців найбільші зарплати в Україні

Від початку року медіана зарплат в Україні тримається на рівні 15 тис. грн, повідомляють аналітики Work.ua. Від місяця до місяця цей рівень коливається в межах 5%. Тобто в гривневому еквіваленті середній дохід українців на місяць не змінився попри суттєве падіння курса національної валюти. Утім, минулого року, за даними ЦЕС, реальні доходи українців упали на 21%.

Опитування роботодавців свідчать про те, що половина з них планують збільшити зарплати протягом 2023 року. Проте більшість підвищать заробітні плати в межах 10%.

З-поміж фахівців, що зараз отримують найбільші зарплати в Україні (крім IT), — рієлтори, топменеджери, працівники транспортної галузі, спеціалісти з продажу, реклами та PR.

Тенденції на ринку праці у 2023 році

«Ми бачимо, що робочий процес відступає на другий план, першочерговим стає результат. Компанії забезпечуватимуть підтримку й захист співробітникам, які зі свого боку підтримуватимуть бізнес і шукатимуть можливості працювати, коли є змога», — зазначають аналітики Work.ua.

У сервісі говорять, що в описі вакансій роботодавці дедалі частіше наголошують на наявності в офісі опалення, укриття, безперебійного інтернету та генератора.

Опитування HR-фахівців про очікування від 2023 року на ринку праці, яке провели у Work.ua наприкінці 2022 року, дало змогу окреслити ще декілька трендів. Там прогнозують, що роботодавці частіше почнуть наймати жінок на посади, які вважалися чоловічими. Також перевага надаватиметься кандидатам, котрі готові навчатися. Компанії будуть зацікавлені навчати спеціалістів й утримувати їх від переїзду.

Крім того, HR-фахівці вже зараз звертають більше уваги на емоційний стан потенційного співробітника, ніж на його професійні якості. Ця тенденція залишатиметься важливою, адже роботодавці бачать, як депресивні настрої впливають на ефективність роботи.

Подякувати 🎉