Facebook Pixel

Хто може розраховувати на кредити від Приватбанку — Євген Заіграєв

Чи готовий державний Приватбанк збільшити кредитування бізнесу під час війни? Які галузі сьогодні мають більше шансів отримати кредити? Як підтримати майбутніх експортерів? І зрештою, що робити з проблемними кредитами? Про це The Page говорило з Євгеном Заіграєвим, членом правління Приватбанку з питань малого та середнього бізнесу.

Агробізнес для Приватбанку залишається найбільшим сегментом кредитування

Які галузі економіки Приватбанк зараз готовий кредитувати й чому саме їх?

Найбільшим сегментом кредитування сьогодні для нас є аграрний бізнес.

Quote10,75% — частка Приватбанку в кредитуванні агросектору України в 2022 році

По-друге, це все, що пов’язано з життєдіяльністю. Ми називаємо цей сегмент Food Value Chain (харчовий ланцюжок):

  • виробництво харчових продуктів, включно з агро;
  • перероблення;
  • пакування;
  • логістика – доставлення, транспортування як в Україні, так і за кордон;
  • складська діяльність, включно з терміналами;
  • ритейл – великий, середній, маленький.

По-третє, це FMCG, тобто товари повсякденного вжитку, а також увесь ланцюг від виробництва до продажів.

Ми підтримуємо й так званий нехарчовий ритейл, наприклад магазини будматеріалів. Фінансуємо фармацевтику та медичні послуги. Наші кредити працюють у паливно-енергетичному комплексі, наприклад у мережах заправок.

Великий окремий сегмент – це експортери, бізнеси, які щось роблять для продажу за кордон.

Кредити на відновлення України — у найближчій перспективі Приватбанку

А які сектори можуть додатися до цього переліку в найближчій перспективі?

Що на горизонті? Будівництво та реконструкція, відновлення України. Я зараз не про великих девелоперів, адже Приватбанк – це банк для малого та середнього бізнесу. Йдеться про галузь як таку: виробників будматеріалів, тих, хто їх продає, компанії, що надають послуги з ремонту та реконструкції.

Не забуваємо ми й про промисловість. З-поміж клієнтів, які вже отримали фінансування, є багато гарних прикладів виробників. Наприклад, експортери холодильного обладнання, виробники двигунів для різної техніки.

Ресурс у нас є, і якщо в клієнтів з’явиться потреба у фінансуванні виробничих потужностей, ми готові це робити. Але, на жаль, великого попиту на цей ресурс від виробників сьогодні немає.

Щоб стимулювати цей попит, Приватбанк тісно співпрацює з урядом у питанні редизайну програм підтримки. Я маю на увазі програми портфельних кредитних гарантій і розширення меж програми пільгових кредитів для МСБ «5-7-9%».

Ми вважаємо, що підтримка має йти не широким загалом, а на пріоритетні галузі та пріоритетні території.

Як Приватбанк співпрацює з ЕКА

Чи співпрацює Приватбанк з Експортно-кредитною агенцією?

Так, звісно, співпрацює, і ми просимо ЕКА змінити базові умови, щоб їхні експортні програми були доступні не тільки корпораціям, але й середньому, малому та мікробізнесу.

Днями всі бачили новину, що великий виробник морозива отримав кредит на експорт до ЄС (компанія «Три ведмеді» отримала кредит на 210 млн грн від Райффайзенбанку з кредитними гарантіями ЕКА – The Page).

Для нас важливішим є зробити кредити доступними для невеликих підприємств. Вони не потребують фінансування на 200 млн грн. Зазвичай йдеться про суми від 500 тис. до 2 млн грн.

МСБ теж має бути у фокусі уваги цієї програми, і для цього ми просимо ЕКА спростити умови роботи та фінансування таких клієнтів за програмою експортного кредитування. Це може відкрити доступ до кредитів для тисяч невеликих бізнесів.

Як спростити доступ МСБ до експортних кредитів

Ви оцінювали потенційний попит на програми кредитування та обсяг фінансування?

На сьогодні з-поміж наших клієнтів поточним вимогам ЕКА щодо фінансування відповідають від 2 до 2,5 тис. компаній. Базові умови – кредитування до 10 млн грн, частіше від 1 до 5 млн грн залежно від сегмента клієнта. Отже, обсяг програми експортного кредитування може скласти до 3,5 млрд грн.

Але якщо ми розширимо й спростимо доступ до фінансування, це буде вже не 2,5 тис. потенційних експортерів, а 4 — 5 тис. разом із мікропідприємствами та ФОП, які матимуть можливість почати експортну діяльність із державною підтримкою. Але водночас сума кредиту для мікросегмента знизиться, на нашу думку, до 300 – 500 тис. грн.

Сподіваюся, ЕКА піде нам назустріч і спростить вимоги для участі в програмі більшої кількості клієнтів.

Що робити з проблемними кредитами та NPL за мікрокредитами

У кредитній статистиці Приватбанк має особливе становище. The Page вже писало, що саме в Привату показник NPL (рівень кредитів, що не працюють, у портфелі) у 2022-му був найвищим з-поміж усіх українських банків – 69,2%. Водночас Приватбанк єдиний знизив цей показник за перший рік повномасштабного вторгнення на 0,7 в.п.

Пане Євгене, яка сьогодні в Приватбанку ситуація з проблемними кредитами та які перспективи їх позбутися?

Насправді в Приватбанку один із найнижчих показників проблемних кредитів. Особливість статистики націоналізованого в грудні 2016 року банку полягає в тому, що левова частка портфеля кредитів, що не працюють, це так званий «токсичний» портфель кредитів, накопичений до націоналізації банку. Саме вони статистично формують основну частку показника NPL. За цим портфелем йдуть судові справи, вони зарезервовані й не впливають на баланс банку.

Якщо говорити про нові кредити, які було видано після націоналізації, то за ними поведінка та якість вражаюче добра. Йде шістнадцятий місяць повномасштабної війни, а NPL портфеля кредитів мікро- та малого бізнесу складає 5,5%. Це дуже класна цифра: до війни такий саме показник мала ціла низка інших банків. У Приватбанку NPL за малими кредитами складав до 1,8 — 1,9%. І левова частка — приблизно 80% цього приросту (з 1,8% до 5,5%) – це кредити клієнтів з окупованих територій, тобто людей, які не можуть платити фізично. Та навіть із них майже половина (48%) платить, бо виїхали й релокували бізнес.

Ми вважаємо, що таку високу якість кредитного портфеля забезпечують кілька чинників. Насамперед це програма доступного кредитування «5-7-9». Клієнти самі зацікавлені регулярно сплачувати за таким кредитом: у разі прострочення він уже не покривається програмою. По-друге, це програма державних портфельних гарантій, яка допоможе банку відновити платоспроможність у разі дефолту. Ви спитаєте, чи платить держава за проблемними кредитами? Так, платить.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉