Хто найбільше заробив у 2022 році на фармацевтичному ринку
Фармацевтичний ринок отримав у 2022 році суттєве падіння обсягів продажу та зростання собівартості виробництва. Ринок скоротився на 42% у натуральному вигляді та на 23% у грошах. Однак водночас багато компаній, особливо лідери у своїх сегментах, покращили фінансові показники, як порівняти з 2021 роком. проаналізувало доступну статистичну звітність компаній і вивчило ситуацію на фармацевтичному ринку.
Прибутки та збитки основних сегментів фармацевтичного ринку у 2022 році
Сукупний прибуток учасників кожного з трьох основних сегментів ринку значно перевищує збитки. Такий результат цілком зрозумілий. В умовах війни ліки стають товаром першої необхідності, часто люди їх купують на останні гроші, а багато хто робить і домашні запаси. Різко зросли постачання ліків і медпрепаратів для Сил оборони. Великі закупівлі роблять волонтери та лікарні. Усе це компенсувало втрати ринку, пов'язані з фізичним знищенням активів та їхньою втратою через окупацію, а також із від'їздом значної частини українців за кордон.
Війна змінила структуру продажу на фармринку. Наприклад, суттєво (до 44%) впали продажі дієтичних добавок і вітамінів. Менше почали купувати протизастудні та противірусні препарати, антитромботичні засоби, які застосовуються під час лікування ковіду. Найвищий попит спостерігається на препарати для лікування хронічних захворювань, заспокійливі та знеболювальні препарати.
Істотний вплив на фінпоказники учасників ринку створила різка зміна курсу валют у липні 2022 року, оскільки багато ліків імпортуються, а виробники за валюту закуповують значну частину сировини та пакування.
Розглянемо вплив цих та інших чинників на учасників кожного з основних сегментів фармринку.
Топ-10 компаній в оптовій торгівлі фармою за прибутком у 2022 році
КВЕД 46.46 Оптова торгівля фармацевтичними товарами
Багато років основну частину ринку оптових фармпродажів ділять між собою київська «Оптіма-фарм» і дніпропетровська «БаДМ» — їхні частки становлять по 30 — 35%.
За рік дохід «Оптіма-фарм» впав у 1,05 раза, але чистий прибуток зріс у 2,9 раза. За даними «Опендатаботу», на сьогодні компанія брала участь у 473 тендерах на постачання ліків. Торік вони принесли їй 604 млн грн, а з початку 2023 року – уже 226 млн грн. Головний замовник цих закупівель – КМДА (524 млн грн).
Бенефіціаром компанії є Андрій Губський. Він також контролює ТОВ «Аптека НЦ», яке відзвітувало про збиток у 2022 році в розмірі 9,3 млн грн за доходу 641 млн грн.
За оцінками аналітиків, у 2022 році «Оптіма-фарм» стала найбільшим фармдистриб'ютором країни. Колишній лідер — «БаДМ» — втратила через бойові дії склад із продукцією під Києвом. Її дохід за рік упав в 1,15 раза, але прибуток зріс у 2,8 раза. Компанія взяла участь у 2 415 тендерах, але вони принесли їй менше грошей, ніж головному конкуренту: 2022 року – 12,3 млн грн, а 2023-го – 1,7 млн грн. Найбільший замовник (його назва прихована в реєстрі) заплатив 4,7 млн грн.
Бенефіціари «БаДМ» – Олександр Дітятковський і Олександр Суходольський із синами.
Топ-10 компаній у виробництві фармпрепаратів за прибутком у 2022 році
КВЕД 21.20 Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів
Компанія «Дарниця» (бенефіціар – Гліб Загорій) продемонструвала разючий результат за рік: дохід зріс в 1,2 раза, а чистий прибуток – у 47 разів. Динаміка її головних конкурентів – «Фармака» (бенефіціар – Філя Жебровська) та «Юрія-фарм» (бенефіціари – Микола Гуменюк і Наталія Деркач) — була протилежною. Їхні доходи скоротилися в 1,2 раза, а прибутки – в 1,3 раза. Водночас за абсолютною величиною прибутку ці компанії випереджають «Дарницю».
З початком повномасштабного вторгнення у виробників було зруйновано ланцюжки постачання сировини, але за кілька місяців вдалося налагодити нові. Найбільшу безпосередню шкоду від бойових дій отримав «Фармак», який втратив склади з готовою продукцією та пакувальними матеріалами на суму 1,5 млрд грн.
Через зростання цін на сировину, збільшення вартості енергоресурсів, витрат на енергоавтономність і змін у ланцюгах постачання значно підвищилася собівартість продукції.
Топ-10 компаній у лікарському роздробі за прибутком у 2022 році
КВЕД 47.73 Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах
У січні 2022 року в Україні налічувалося приблизно 20,6 тис. аптек і аптечних пунктів. За даними порталу Apteka.ua, топ-100 аптечних мереж акумулювали майже 84% ринку за обсягом продажу та володіли 59% точок продажу.
У 2021 році в країні були три компанії, які володіли понад 1 тис. торгових точок кожна. Лідером за кількістю точок (1 256 одиниць) була «Подорожник», але за обігом вона була четвертою. Лідер за обсягом продажів — «Аптека АНЦ» (1 055 одиниць).
У звітності Держстату за 2022 рік ці мережі представлені кількома регіональними компаніями, які мають у середньому дохід понад 1 млрд грн і прибуток у кілька десятків мільйонів гривень.
Лідером за доходом є «Соломія сервіс» (3,3 млрд грн), але заявлений нею прибуток становить лише 20 млн грн, тому вона не потрапила до топ-10.
Лідер рейтингу з прибутку – компанія «Волиньфарм» – зараз має мережу з 223 аптек у семи областях на Заході України. Її дохід за 2022 рік зріс в 1,2 раза, а прибуток – в 1,3 раза. Бенефіціари компанії – Ірина Бондарук і Станіслав Шайко.
Компанія №2 — «Конекс» — має 170 аптек в 11 областях на Заході та Півночі країни. Як порівняти з 2020 роком, її дохід зріс в 1,6 раза, а чистий прибуток – у 2,4 раза. Бенефіціар компанії – Олександр Мудрий.
За оцінкою компанії «Фармак», загальні обсяги аптечних продажів у 2022 році знизилися на 29%.
***
Зауважимо, що в умовах воєнного стану подання статистичної звітності є добровільним, тому багато компаній вирішили не повідомляти ці дані державі. Зараз в Україні зареєстровано 1,47 млн юросіб, і лише приблизно 16,5 тис. компаній надали звіти за 2022 рік.