Компанія належить до трійку лідерів фармгалузі України з часткою ринку 5,9%. За підсумками 2019 року виручка склала 6,54 млрд грн, а чистий прибуток — близько 1,05 млрд грн.
Увійшла до топ-100 найбільших компаній за сумою сплати податкових платежів — 540 млн грн податків.
З 2010 року є лідером фармацевтичного ринку за обсягами продажів лікарських засобів в грошовому вираженні та найбільшим експортером лікарських засобів (дані Proxima Research).
Експортує продукцію до 20 країн світу, щорічно випускає 20 нових препаратів. Всього в портфелі «Фармака» — 22 препарати. Кількість співробітників — 2412 осіб.
Щорічно «Фармак» реінвестує у розвиток приблизно 95% прибутку.
2
Історія компанії
У 1925 році був заснований Київський фармацевтичний завод імені М. в. Ломоносова.
У 1991 році завод був перейменований у ВАТ «Фармак».
У 1995 році компанію очолила Філя Жебровська.
У 2015 році запустили власний комплекс з виготовлення субстанцій у Шостці Сумської області.
У 2016 році «Фармак» купив у Польщі торгову компанію KWW (Kotkowski Wierzbicki Wegrzy), яка займається продажем фармацевтичної продукції. Це дозволило компанії вийти на європейський ринок.
У 2018 році «Фармак» відкрив нове виробництво з виготовлення твердих лікарських засобів. Проект тривав 2 роки та коштував компанії 20 млн євро.
У 2019 році «Фармак» отримав 15 млн євро кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку. Гроші, пояснили в компанії, спрямують на розширення виробництва на київському майданчику.
У травні 2020 року Філя Жебровська заявила, що можливості для органічного зростання компанії вичерпали себе, і «Фармак» потребує купівлі або об'єднання з іншими компаніями.
Компанія«Кусум Фарм», яка спеціалізується на розробці та виробництві ліків для лікування пацієнтів з серцево-судиннами, гастроентерологічними та ендокринними захворюваннями. Знаходиться в Сумах.
Київська корпорація«Юрія-Фарм» – виробник інфузійних розчинів, лікарських засобів та виробів медичного призначення.
Виробник інсулінів ПРАТ «Індар», знаходиться в Києві.
Спільне українсько-іспанське підприємство«Сперко Україна» з Вінниці.
4
Пов'язані люди
Костянтин Жеваго
бізнес
Олігарх, власник Ferrexpo та фармкомпанії «Артеріум».
Філя Жебрівська зізнавалася, що двічі на рік році зустрічається з Жеваго та навіть обговорювала з ним можливе злиття активів і спільний вихід на IPO.
Петро Багрій
бізнес, фармацевтика
Директор заснованої «Фармаком» «Асоціації виробників ліків України».
Журналісти «Схем» називають Багрія фігурантом декількох кримінальних проваджень ОДПУ та ДБР про продаж ліків державі за завищеними цінами. Правда, справи вже закриті.
Олександр Чумак
фармацевтика, політика
У квітні 2020 року був представлений ЗМІ як представник асоціації «Виробників ліків України» та директор торгового дому «Інтерхім».
На офіційному сайті «Інтрехіму» інформації про Чумака немає. Водночас, згідно декларації, Чумак — акціонер «Фармака».
У жовтні 2019 року він був радником голови МОЗ Зоряни Скалецьке.
У листопаді 2019 року депутатка від «Голосу» Ольга Стефанишина опублікувала відео, на якому Чумак каже: «Я зараз відіб'ю їм бошки».
Народна обраниця запевняє, що Чумак їй погрожував на засіданні парламентського комітету з питань охорони здоров'я.
5
Скандали, кримінал
Інформація в процесі перевірки
З 2004 року судиться з фармацевтичною фірмою «Дарниця» за бренд «Корвалол». У «Фармаку» вважають, що конкуренти незаконно використовують назву препарату.
А в «Дарниці» впевнені, що опоненти незаконно монополізували право на назву «Корвалол» — у 1993 році, на момент отримання компанією патенту, препарат втратив ознаки індивідуальності та став загальноприйнятою назвою для седативних засобів.
Тому держоргани не мали права реєструвати цей знак за однією конкретною компанією. І поставили інших виробників у нерівні умови. У квітні 2020 року «Дарниця» програла «Фармаку» черговий суд.
У 2012 році Антимонопольний комітет оштрафував «Фармак» на 7,6 млн грн за рекламу «Амізону».
«Рекламний ролик містив твердження, ніби «9 з 10 українців вибирають «Амізон». Насправді згадані 90% — лише ті, хто застудився або хворів на грип. Відсоток усіх споживачів, які приймали «Амізон», становив лише 6,2%», — пояснили в АМКУ.
досьє
Там встановили, що під час проведення рекламної кампанії в листопаді 2011 року обсяги продажів ліки зросли порівняно з листопадом 2010 року майже у 3,5 рази.
Отже, поширення на телеканалах рекламного ролика могло сприяти вибору споживачами саме цього препарату та в результаті вплинути на обсяг реалізації лікарського засобу «Амізон».
досьє
У квітні 2018 року поліція Києва відкрила кримінальне провадження за статтею «шахрайство» — невідомі підробили документи (замінили букву «А» на «Ц») і заволоділи приміщенням (1789 м2) на вул. Кирилівській 64-А, яка належить компанії.
У 2018 році «Фармак» і Філя Жебровська потрапили до «санкційного списку» Росії.
«Впровадження санкцій у відношенні ПАТ «Фармак» не вплине на стратегію та роботу компанії», — заявили тоді в компанії.
досьє
Російський «Комерсант» писав, що в РФ у «Фармака» з 2012 року тоді працювало представництво з центральним офісом у Москві.
«Фармак» — найбільший український постачальник ліків на російський ринок. За підсумками січня-серпня 2018 року його частка в імпорті ліків з України склала 52%, це 480 млн рублів у цінах виробника.
«Фармак» постачає до нас 22 найменування препаратів, в основному дженерики, замінити які не стане великою проблемою»,— сказав тоді директор з розвитку RNC Pharma Микола Беспалов.
досьє
Варто відзначити, що ліки виробництва «Фармак» досі продаються в московських аптеках. Наприклад, «Аспаркам-Фармак» українського виробництва (при серцевій недостатності), і сьогодні продаються в шести аптеках Москви та області. Вартість — 81-103 рублі.
6
Заслуги
У червні 2018 року компанія інвестувала понад 100 тис. євро в модернізацію очисних споруд у Шостці Сумської області.
У квітні 2020 року «Благодійний фонд родини Жебрівських» (правонаступник «Фармак») виділив 10 млн грн на протидію поширенню коронавірусу.
17 лікарень у різних областях України, зокрема військовий госпіталь міста Часів Яр Донецької області, отримали від фонду захисні костюми, медмаски, медрукавички, респіратори класу захисту FFP2 і FFP3, захисні окуляри, дезрозчини та лікарські засоби виробництва «Фармак».