Facebook Pixel

5 питань науковцю про COVID-19, карантин та ліки проти коронавірусу

Життя

Як захиститися від коронавірусу, чи є ліки проти COVID-19, чи варто було саджати країну на карантин і закривати метро? На ці питання The Page відповів Віктор Маргітич, доктор медичних наук, головний науковий консультант «Фармак».

Фото: Miguel A. Padrinan / Pexels

Фото: Miguel A. Padrinan / Pexels

  • Як захиститися від коронавірусу?

Виконати рекомендації Міністерства охорони здоров'я. Передусім, перервати контакти з іншими людьми. Ми не знаємо, хто інфікований. Це дуже важко сказати, бо симптоми розвиваються не одразу. Потрібно, аби після зараження вірусом SARS-CoV-2/COVID-19 (як його називають науковці) пройшло до двох тижнів — тоді можуть з'явитися перші симптоми. Уже після того можна зробити висновок, чи є ця людина хворою. Але тут є інше питання: можливо, у цієї людини інший вірус, наприклад, грипу чи ГРВІ. Коронавірус ще треба довести за допомогою відповідних тест-наборів. У світі вже є ці тест-набори. В їх основі — ланцюгова полімеразна реакція. Дуже важливо, аби використовувалися саме правильні тест-набори. В США спочатку була проблема із визначенням коронавірусу у пацієнтів, внаслідок чого уряд одержав недостовірні дані, тому прогнози щодо розвитку захворювання були помилковими. Мудра людина розуміє, що навіть негативний результат тесту не означає, що вірусу немає, і вона буде захищатися.

Зараз вживаються правильні заходи. Треба повністю виключити можливість передачі вірусу від людини до людини. Була інформація, що в Україні тільки троє людей із семи, в яких виявлено вірус, мали прямий контакт з тими громадянами, які повернулися з країн, де вже вирувала ця інфекція. Інші ж четверо не мали таких контактів. Тобто ми десь втратили цей ланцюжок і не до кінця розуміємо, як цей вірус розповсюджується.

Дуже важливо перервати контакти, мити руки впродовж 20-40 секунд миючими засобами. До речі, миючі засоби – це найефективніший спосіб позбутися вірусу. Про маски є суперечлива інформація: одні рекомендують застосовувати, інші – ні. Тут треба розбиратися. Була інформація про те, що вони пропускають вірус. Аби це підтвердити чи спростувати, треба вивчити наукову літературу, з'ясувати, що вона радить.

  • Чи треба було закривати метро і скасовувати транспорт?

Тут питання не в самому виді транспорту, а в скупченості людей. Якщо розглядати метро, то там люди в годину пік — як оселедці в бочці. Наприклад, у Відні в метро інша ситуація — там можна сидіти у вагоні. Тому для Києва, мабуть, це правильне рішення. Дуже важливою є дистанція між людьми: рекомендується зберігати дистанцію не менше двох метрів, бо вірус може перейти від людини до людини повітряно-краплинним шляхом. Також є наукові публікації, які свідчать про те, що вірус може передаватися фекально-оральним шляхом, тобто через руки. Якщо ми не торкаємося людини, а доторкаємося до клямки на дверях, до кнопок, треба мити руки, бо там також може бути вірус. Хоча він живе недовго, така загроза існує.

  • Кажуть, що від грипу люди гинуть більше, ніж від коронавірусу, тому не варто панікувати. Це правда?

Про які цифри йдеться — про абсолютні чи про відсотки? Якщо про абсолютні цифри, то це правда. На грип щороку хворіє багато мільйонів людей. І смертність – 0,1%. А ця інфекція не така завдяки дуже серйозним превентивним заходам китайського уряду, деяких європейських урядів. Мені дуже імпонує, як цих заходів вживають у Німеччині, де переломили тенденцію. Німеччина була другою країною після Італії, а тепер вона в цьому негативному рейтингу опускається вниз. Німці ефективно проводять цю роботу. Подивіться за цифрами, яка смертність у Німеччині, а яка — в Італії. Багато чого залежить від своєчасності виявлення вірусу, від наявності належних тест-систем, від лікувальних процедур (незважаючи на те, що для коронавірусу немає специфічного противірусного препарату).

  • Чи варто застосовувати противірусні препарати прямої дії?

Тут мають бути докази щодо ефективності того чи іншого препарату проти вірусу SARS-CoV-2/COVID-19. Ми говоримо про вірус, який раніше не існував у природі. Він зараз з'явився внаслідок мутації декількох коронавірусів і потрапив у людське суспільство. Тому поки немає жодного препарату, який би показав, що він є ефективним саме проти цього вірусу. Тут потрібні дослідження.

  • Карантин матиме негативний вплив на економіку. Чи воно того варто?

Безпосередньо вплине негативно. Але карантин матиме колосально позитивний віддалений вплив. Бо залишаться люди, а вони є носіями знань та досвіду. Після того як карантин закінчиться, вони зможуть працювати на повну силу. Тому, мені здається, не слід розглядати цей карантин як щось негативне. Це війна з коронавірусом, де потрібно приймати певні правила. Вірус не щадить нікого — ані нас з вами, ані тих, хто нагорі.

Звідки взявся коронавірус. Топ-5 теорій змови Життя

Звідки взявся коронавірус. Топ-5 теорій змови

Як я провела карантин Особиста думка

Як я провела карантин

Як нафарбуватися під маску Краса

Як нафарбуватися під маску