Facebook Pixel

Як рятують своїх. Приклад операції «Езра і Нехемія» з порятунку євреїв Іраку

Особиста думка

Фото: УНІАН

Фото: УНІАН

Скандал з порятунком евакуйованих з Китаю українців підняв питання про те, чому нашій молодій країні так складно проявити милосердя і звичайну людську доброту щодо своїх співгромадян. Ані війна, ані економіка не можуть бути відповідями на нього.

В якості прикладу розповім історію про те, як інша молода країна — держава Ізраїль — у складний для себе час рятувала своїх людей з неблагополучних територій.

Наприкінці минулого року посольство Ізраїлю проводило в КІМО виставку, присвячену вавилонському єврейству та операції «Езра і Нехемія». Це була одна з найбільших у світі операцій з порятунку людей — євреїв Іраку. Операція відбулася 1951 року, коли Ізраїль тільки-но з'явився на сучасній мапі світу і у країни було безліч своїх внутрішніх питань. Утім, коли в євреїв Вавилонії — сучасного Іраку — почалися серйозні проблеми, юний Ізраїль прийняв у себе не один, не два і навіть не десять літаків, а понад 100 тисяч євреїв.

Зазначу, що порятунок життя кожного єврея є справою честі для країни Ізраїль. Крім того, звільнення та/або викуп в'язнів і допомога в порятунку життя є заповідями Тори, а значить, священним обов'язком.

Територія Іраку історично відома як Вавилон. Тут євреї жили з 6 століття до н. е., з початку сумно відомого Вавілонського полону. В історії єврейства Вавилона, що нараховує понад 2,5 тисячі років, були і хороші, і погані сторінки. На території Іраку розташовувалися найбільші школи, вірніше, академії єврейського закону — у містах Пумбедіта і Сура, де було написано Вавилонський Талмуд та Усну Тору, що включають в себе єврейський закон і сказання. Дискусії навколо них упродовж 8 століть вели наймудріші євреї Вавилонії.

Понад 25 століть добросусідства закінчилися під час Другої світової війни. 1941 року пронацистські лідери Іраку спровокували погроми, внаслідок яких було пограбовано понад 600 єврейських підприємств, вбито сотні ні в чому не винних людей. Влада Іраку обмежила права євреїв, зокрема на пересування і виїзд з країни. 1951 року цю заборону скасували. Тоді держава Ізраїль почала операцію, названу на честь великих рабинів, які очолили повернення євреїв до Ізраїлю з Вавилонського полону в V столітті до н. е., Езри таі Нехемії. У ході цієї операції було вивезено понад 120 тисяч євреїв Іраку.

На виставці, присвяченій вавилонському єврейству, вперше в Україні були представлені матеріали і фотографії з історії євреїв Вавілона, про унікальну операцію з їх звільнення. «Ми розгорнули цю виставку в Києві, аби розповісти частину історії Ізраїлю. Ми пишаємося своєю історією, і наш меседж усім українцям: вчіть історію і пишайтесь нею», — сказав Надзвичайний і Повноважний посол держави Ізраїль в Україні Йоель Ліон.

Як відомо, історія створюється щомиті, і в наших силах зробити так, аби наші вчинки викликали повагу наших дітей та онуків.

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Благодійна паска: де купити великодню випічку, щоб зробити добро Життя

Благодійна паска: де купити великодню випічку, щоб зробити добро

Як золота рибка. Закордонні тури для українців подорожчали вдвічі Життя

Як золота рибка. Закордонні тури для українців подорожчали вдвічі

Рецепт дня: сливовий пиріг від The New York Times Життя

Рецепт дня: сливовий пиріг від The New York Times