Бізнес-вумен, власниця одного з найбільших фармвиробників — компанії «Фармак»
Жебровська
Філя Іванівна
Бізнес-вумен, власниця одного з найбільших фармвиробників — компанії «Фармак»
В соціальних мережах:
1
Біографія
Народилася 24 березня 1950 року в селі Немиринці Ружинського р-ну Житомирської області.
Освіта: Київський індустріальний технікум, Київський інститут народного господарства.
2
Кар'єра
У 1970 році після закінчення технікуму працювала касиром в «Київ-Московське промислове підприємство залізничного транспорту» (ППЗТ).
Через півроку вже була заступницею головного бухгалтера Печерського відділення ППЗТ, а у 1972 році зайняла посаду головного бухгалтера відділення на Подолі. Пропрацювала там 8 років.
У 1980 році працювала головною бухгалтеркою Київського хіміко-фармацевтичного заводу ім. М. в. Ломоносова (пізніше був перейменований на «Фармак»).
У 1990 році зайняла посаду заступницы директора з економіки та фінансів — головної бухгалтерки, а через рік — фінансової директорки підприємства.
З 1995 року — генеральна директорка компанії ВАТ «Фармак». Тоді, за словами Жебровської, завод був у повному занепаді. Випускав тільки корвалол та нафтизин, ринок збуту був втрачений, а 1,3 тис. співробітникам не було чим платити зарплату.
«Влітку 1995 року ми вирішили зупинити виробництво. Приходжу якось вранці на роботу, а під вікнами офісу — страйк. Наш 50-річний гендиректор вирішив проблему просто: написав заяву за власним бажанням і умив руки. До мене прийшла група активістів і попросила зайняти його місце», — розповідала «Форбсу» Жебровська.
досьє
У 2017 році покинула посаду гендиректорки. Очолює спостережну раду компанії.
3
Політика
У 2002 роцібалотувалася від партії «Єдність», яку очолював мер Києва Олександр Омельченко. Не пройшла.
У 2006 році балотувалася від НУНС до Верховної Ради, була на непрохідному місці у третій сотні списку.
Того ж року балотувалася до Київради від «Нашої України», але теж не пройшла.
У 2008 році стала депутаткою Подільської райради Києва. У 2010 році за Януковича райради столиці були скасовані.
4
Статки — доходи, бізнес, декларації
Входить в рейтинг ТОП-100 найбагатших українців. Журнал «Новое время» та інвесткомпанія Dragon Capital оцінили її статки у $205 млн. «Фокус» називає трохи іншу цифру — $252 млн.
Російський Forbes порахував, що у Філі Жебровської — $480 млн. У рейтингу 15 найбагатших українців вона — на 14 місці.
5
Пов'язані люди
Петро Порошенко
політика, бізнес
Експрезидент України (2014-2019 роки).
Брата Філі Павла Жебрівського називають людиною Порошенка», з яким він дружить два десятиліття.
У 2002 році Жебровський був заступником голови партії «Солідарність».
Олександр Писарук
банківська справа
Голова правління Райффайзен Банк Аваль.
У 2019 році він був одним з десяти підозрюваних у справі про заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, наданого Нацбанком у 2014 році VAB Банку.
Філя Жебровська була серед бізнесменів, готових взяти Писарука на поруки.
Григол Катамадзе
дипломатія, фінанси
Грузинський дипломат.
Президент ВГО «Асоціація платників податків України».
З 2017 року Філя Жебровська очолює Наглядову раду Асоціації.
6
Родина
Філя Жебровська росла в багатодітній сім'ї, де було п'ятеро дівчаток і молодший брат.
Брат — Павло Іванович Жебрівський. Народився 21 березня 1962 року. Лідер партії «Республіканська платформа», народний депутат 4-6 скликань.
Ексголова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації (у 2015-2018 роках) і Житомирської ОДА (квітень-грудень 2005 року).
У 2015 році — голова антикорупційного управління Генпрокуратури України. У 2018 році був аудитором НАБУ.
Павло є власником приватного підприємства «Ян», у сфері діяльності — оптова торгівля фармацевтичними товарами. Директор фірми — Любомир Шведюк, якого в ЗМІ називають зятем Жебровського.
Крім того, Жебровський володіє ПАТ «Мар'янівський склозавод» у Баранівському районі Житомирської області. Сфера діяльності — виробництво скла.
Також у його власності — дочірнє підприємство «Рогачевьке» та агрофірма «Немиринецька» у Ружинському районі Житомирської області, які вирощують зернові, бобові та олійні культури.
У Немиринцях у політика є дочірнє підприємство агрофірма «Ян», яка виробляє хлібобулочні та кондитерські вироби. І ТОВ «Немиринецький харчовий комбінат» — переробляє та консервує овочі.
Також Жебрівський — бенефіціар ПРАТ «Фармація-2000» в Києві. Директором фірми, яка займається здачею в оренду нерухомості, значиться дружина Жебрівського Валентина Григорівна.
Сестра — Леоніда Іванівна Костюк, народилася 4 квітня 1959 року. Вона теж займається бізнесом — разом з Філей Жебрівською володіє фірмою «Система-Інвест» (друк тари та картонної продукції).
А з чоловіком Григорієм Костюком Леоніда володіє ТОВ «Фарммаш», яка виробляє фармацевтичну упаковку.
Сестра — Вікторія Іванівна Климчук, народилася 21 жовтня 1955 року.
Сестра Станіслава Іванівна Плескач, народилася 6 серпня 1961 року.
Старшої сестри Юлії Іванівни Кругляк, (народилася 2 березня 1948 року) вже немає в живих.
«У мене є сім племінників і всі працюють тут, у компанії. Моє завдання наразі — передати їм нюанси управління «Фармак», щоб компанія продовжила розвиток і без мене», — розповідала «Фокусу» Жебровська.
досьє
Племінник — Юрій Володимирович Сиротюк. Багато років був корпоративним секретарем «Фармака».
Керує фірмою «Фармахім», власницею є Філя Жебровська. Також Юрій — засновник будівельних компаній «Фармкомплект» і «Птіс» та співвласник будівельної фірми «Будфармсервис».
Племінниця — Яна Миколаївна Удовицька (Плескач). Власниця фірм «Ю-Сервіс», «Алекс-Кейтеринг» та «Тимбар». Сфера діяльності — ресторанний бізнес і доставка їжі. Також їй належить ТОВ «Симпозіум» (організація конгресів і торговельних виставок).
Племінник — Віктор Григорович Костюк У «Фармак» займає посаду директора з розвитку бізнесу.
Племінниця — Ганна Павлівна Жебровська. У Раді 6-го скликання (2007-2012 роки) була помічницею свого батька-нардепа.
У 2018 році журналісти Deutsche Welle звинуватили сім'ю Жебрівських у «проблемах з прозорістю бізнесу» в Німеччині. Вони з'ясували, що в містечку Бад-Хомбург працює фірма Vital Pharma GmbH — вона входить до фармацевтичної імперію Жебрівських.
І 10 років торгує на німецькому ринку сировиною для виробництва медичних препаратів, що імпортуються, зокрема, з країн Азії та Південної Америки. Річний оборот цієї фірми за звітами – близько 3 млн євро.
Виконавча директорка Vital Pharma GmbH — дочка Павла Жебрівського Ганна, яка очолила компанію ще студенткою.
«Відповідно до німецького закону про боротьбу з відмиванням грошей, до 1 жовтня минулого року директорка повинна була внести імена бенефіціарних власників компанії до Реєстру прозорості. Виписка з реєстру свідчить, що Ганна цього не зробила. За це компанії загрожує штраф до 100 тис. євро», — писали ЗМІ.
досьє
Компанія належить холдингу з Нідерландів – Farmak Group N. V. Кінцева бенефіціарна власниця – Філя Жебровська. А нідерландський холдинг належить холдингу з Люксембургу Farmak Holdings S. à r.l. Документи реєстру компаній Люксембургу ведуть на Кіпр.
Контрольний пакет акцій кіпрської компанії F. I. & P. Holdings Limited належить Філі Жебрівській. Другий за величиною пакет акцій (близько 10%) — Павлу Жебрівському.
Племінник — Ян Павлович Жебрівський. Він, за даними журналістів, управляє австрійською компанією групи «Фармак» — є довіреною особою з правом підпису в компанії Farmak International Holding GmbH.
Це – дочірня компанія нідерландської Farmak Group N. V. Річний оборот австрійської компанії — 7-10 млн євро в рік. І — жодного співробітника.
7
Скандали
Інформація в процесі перевірки
У 2007 році Філя Жебровська звинувачувала відомі інвесткомпанії у спробі рейдерської атаки. За її словами, вони незаконним шляхом отримали реєстр акціонерів «Фармак» та контакти акціонерів.
Після цього, стверджувала Жебровська, інвесткомпанії почали направляти акціонерам і міноритаріям листи або ж телефонувати з пропозиціями продати акції або цінні папери.
«Як наш реєстр потрапив в руки цих компаній, нам невідомо, але копії цього документа є у податкових органів, Держкомісії з цінних паперів та фондового ринку», — розповіла сайту «Діло» Жебровська.
досьє
Інвесткомпанії звинувачення відкинули, назвали їх безпідставними та спробою їх «очорнити».
8
Кримінал
У червні 2009 року на Жебровську було скоєно замах. Невідомий двічі вистрілив у спину жертви, коли вона виходила з будинку в Подільському районі Києва.
Водій Жебровської вискочив з машини та спробував затримати кілера. Але той вирвався і втік, кинувши на місці шолом, мобільний телефон, стартовий пістолет Luger і скутер, на якому приїхав.
Деяких фігурантів злочину міліція затримала наступного ж дня. Причому у одного з них, жителя Полтави, при собі знайшли посвідчення співробітника МВС. Але замовників і виконавця так і не знайшли, підозрюваних відпустили, а справу кілька разів закривали.
Вже у 2014 році стало відомо, що жителем Полтави з підробленим посвідченням працівника міліції виявився Віктор Зубрицький — засновник «телеканалу 112» і піарник побіжного голови МВС Віталія Захарченко.
Філя Жебровська в інтерв'ю журналістам назвала Зубрицького організатором злочину проти себе.
9
Заслуги
У 1998 році Жебровська отримала наукову ступінь кандидата економічних наук.
Є автором 120 наукових праць (в тому числі одна монографія), 100 патентів України.
У 2011 заснувала «Благодійний фонд родини Жебрівських» — всеукраїнська благодійна організація.
На місці зруйнованої церкви в Немиринцах родина Жебрівських відбудувала храм. У 2019 році його освятив настоятель ПЦУ Епіфаній.
10
Цитати
Про брата-політика:
«Нічого для мене він ніколи не вирішував. Навпаки, постійно запитував, чи не заважає його політична діяльність мені вести бізнес? І я його завжди заспокоювала, що він нічим не заважає».
досьє
Про доходи:
«Я людина небідна, але особливого стану у мене немає. Та й не потрібно воно мені — я не люблю розкішне життя. Буваючи за кордоном, краще піду куплю їжі на ринку, чим обідатиму у вишуканому ресторані».