Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Точка турбулентності. Що відбувається на ринку первинної нерухомості

Первинний ринок запрацював, але великого попиту на новобудови не спостерігається. Фото: Енциклопедія новобудов

Первинний ринок запрацював, але великого попиту на новобудови не спостерігається. Фото: Енциклопедія новобудов

На четвертому місяці війни первинний ринок житла намагається оговтатися — насамперед спостерігається відновлення будівництва в усіх «тилових» регіонах, віддалених від зон бойових дій.

За даними аналітики ЛУН, у пропозиції ціни на нові метри сьогодні дещо зросли проти довоєнного рівня. Утім, експерти ринку зауважують, що про повноцінне відновлення ринку говорити зарано: попит на новобудови залишається вкрай низьким.

Як зазначив у коментарі The Page маркетинг-директор ЛУН Денис Суділковський, ринок новобудов є важливим для спостереження, адже він слугує одним із ключових індикаторів розрахунку темпів відновлення економіки.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Quote«Забудовники країни продемонстрували свої наміри продовжити будівництво — тепер крок за інвесторами. Наскільки швидко відновлюватиметься попит, безпосередньо залежить від успіхів ЗСУ, що дають покупцям нерухомості впевненість у майбутньому нашої країни та збереженні їхніх інвестицій. Водночас ціни на новобудови зростають по всій країні, і це пов’язано, зокрема, зі збільшенням вартості будівельних матеріалів», — наголосив Суділковський.

На думку експерта з нерухомості Юрія Уланова, ситуація на ринку залишається складною. Той самий Київ відновлювати довоєнні потужності на первинному ринку до завершення війни не поспішає, вважає експерт. І не тільки через воєнну загрозу, а й через низьку купівельну спроможність і першочергову потребу в недорогих готових квартирах.

Quote«Людям, які втратили житло, потрібні повністю готові квартири з ремонтом для життя «на зараз». Тому новобудови розглядають для купівлі або ті, хто не закрив свої питання перед війною, або люди, які шукають варіанти з дисконтом», — пояснив Уланов.

Ставка на переселенців. Будівництво стартує на заході України

Внутрішня міграція переселенців у «тилові» регіони та найбільша віддаленість від зон бойових дій сформували оптимістичне підґрунтя для відновлення ринку.

У цих областях спостерігається найбільший відсоток продовження робіт на будівельних майданчиках, зазначають аналітики ЛУН.

Підписуйтесь на нас в Google News!
  • Волинська область — 92% відновили будівництво;
  • Рівненська — 92%;
  • Івано-Франківська — 89%;
  • Закарпатська — 88%;
  • Тернопільська — 85%;
  • Львівська — 81%;
  • Хмельницька — 77%;
  • Чернівецька — 62%.


Відновлення будівництва почалось із «тилових» регіонів — на заході України. Інфографіка: ЛУН

Відновлення будівництва почалось із «тилових» регіонів — на заході України. Інфографіка: ЛУН

Центральні регіони, схід та Київ

У центрі країни відновлення робіт безпосередньо пов’язане з віддаленістю регіонів від фронту. Так, Черкаська область відновила будівництво на 92% новобудов, Вінницька — на 85%, Полтавська — на 76%, Дніпропетровська — на 41%.

Київ і передмістя тільки на початку свого відновлення, хоча й демонструють позитивну динаміку. У столиці відновили роботу 43 будмайданчики — 23% довоєнного рівня.

В області продовжують будівництво 45 житлових комплексів — це 25% загальної кількості. Також є перші забудовники, що повернулися до роботи в Ірпені та Бучі.

Південні та північні регіони

Продаж квартир у новобудовах також стартував, проте попит залишається вкрай низьким. Інфографіка: ЛУН

Продаж квартир у новобудовах також стартував, проте попит залишається вкрай низьким. Інфографіка: ЛУН

З південних регіонів найпозитивніша ситуація в Одеській області, де відновлено 56% будівництв. З регіонів, наближених до зони бойових дій, Одеса демонструє найбільшу стійкість і однією з перших у країні продовжила будівництво.

Запорізький регіон відновив роботу на двох майданчиках, що становить 11% усіх новобудов.

Області, що були в безпосередній близькості від зони бойових дій або навіть взяли на себе удар війни, також демонструють відновлення будівництва.

Житомирська область — на 41% новобудов поновили роботу, Чернігівська — на 17%, Сумська — на 11%, а це перші два будмайданчики.

Стан ринку на сході

Найскладніша ситуація на сході країни. Хоча й там є хороша звістка — перший забудовник у Харкові продовжив будівництво житлового комплексу, ще на 12 інших об’єктах забудовники відкрили можливість придбати квартиру в новобудові вже зараз.

Ціни зростають попри низький попит

Ціни в західних регіонах зросли від 6,7% у Чернівецькій області до 15,5% у Хмельницькому регіоні, що є найвищим показником по країні.

У Києві середня ціна за квадратний метр збільшилася на 4,4% — до $1410 за кв. м, в області — зросла на 12,2%, до $765 за кв. м.

У центрі ціни за квадратний метр зросли від 4% у Полтавській області до 12,4% у Вінницькій.

Середня ціна метра в Одесі зросла на 2,5% проти довоєнного.

Нагадаємо: минулого року в Україні оператори ринку заявляли про будівельний бум на первинному ринку — восени 2021-го житло продавалося одночасно в 1700 нових житлових комплексах. Найбільше новобудов було зведено в Києві, Київській області та Львові.

Коментарі

Всі новини