Facebook Pixel

Попит впав, ціни рвонули вгору. Що відбувається на ринку готового житла

У травні попит на купівлю житла на вторинному ринку впав по всій території України, на півдні та сході на 90 — 100%. Водночас ціни на квартири в найбільш віддалених від воєнних дій регіонах зросли.

За підрахунками компанії ЛУН Місто, середні ціни на вторинну нерухомість у травні 2022 року зросли на 30 — 60% проти жовтня 2021-го, зниження цін зафіксовано лише в Харківській області. Експерти прогнозують стагнацію ринку до кінця війни.

Ціни на житло за регіонами

У травні житло на вторинному ринку подорожчало не лише в західних регіонах країни, а й у деяких східних. Зростання цін зафіксовано в таких областях:

  • у Сумській ціни зросли на 122%;
  • у Львівській — на 64%;
  • в Івано-Франківській — на 58%;
  • у Київській — на 55%;
  • у Запорізькій — на 51%;
  • у Дніпропетровській — на 53%.


У травні подорожчало житло не лише житло в західних регіонах країни, а й у деяких східних. Фото: Flatfy

У травні подорожчало житло не лише житло в західних регіонах країни, а й у деяких східних. Фото: Flatfy

Попит і пропозиція житла для придбання

Водночас показники попиту та пропозиції на вторинному ринку за останні п'ять місяців впали в усіх регіонах України.

За даними ЛУН, найбільше пропозиція скоротилася в Кіровоградській області — на 92%, Житомирській — на 86%, Миколаївській — на 85%, Херсонській, Черкаській, Чернігівській областях — на 83%. Водночас у Дніпропетровській області показник пропозиції впав лише на 2%, у Київській — на 25%.

Попит на купівлю житла на вторинному ринку з об'єктивних причин найбільше скоротився в східних і південних областях: у Херсонській — на 100%, Миколаївській — на 94%, Харківській — на 91%, Одеській і Запорізькій — на 86%.

Значне скорочення попиту також спостерігається й у деяких західних і центральних областях: у Вінницькій — на 73%, Чернівецькій — на 67%, Хмельницькій і Волинській — на 62%.

Дані для дослідження недоступні в Луганській, Донецькій областях і АР Крим.

Попит та пропозиція на вторинному ринку за останні п'ять місяців впали у всіх регіонах України. Фото: Flatfy

Попит та пропозиція на вторинному ринку за останні п'ять місяців впали у всіх регіонах України. Фото: Flatfy

Прогноз: коли стабілізується ринок нерухомості

Як пояснив у коментарі The Page експерт із нерухомості Ярослав Цуканов, попри те, що реєстри вже відкрито, і те, що ціни зростають, продажів на ринку відбувається обмаль — до кінця війни ринок переорієнтувався на оренду.

Quote«Оскільки ціни на житло впали через війну та ускладнене соціальне становище людей, власники квартир воліють відкладати продажі та надавати їх в оренду. Те саме й із новобудовами — вони цікавитимуть людей тільки в тому разі, якщо перебуватимуть на завершальній фазі будівництва. Ніхто зараз не чекатиме п'ять років до завершення об'єкта», — пояснив експерт.

За словами Цуканова, навіть якщо оцінювати ситуацію у Львові, Тернополі, на Закарпатті, ситуація все-таки краща за орендою, а не за продажем.

Quote«Суттєві зміни на ринку можна прогнозувати лише після завершення активних воєнних дій і пожвавлення економіки, бізнесу, що дасть людям як упевненість у тому, де вони житимуть завтра, так і необхідні ресурси», — пояснив експерт.
Подякувати 🎉