«Запасні квартири» та «кауція». Які сюрпризи чекають українців на ринку оренди житла в Польщі

Оренда житла в Польщі: процедура оформлення, ціни на квартири, сайти пошуку. Фото: gdansk.pl

Після того, як 5 мільйонів українських біженців, рятуючись від війни, виїхали до Польщі і розібрали в оренду половину орендного фонду країни, ринок нерухомості у сусідній країні просто зліг. Місцеві ЗМІ усі ці місяці лише констатують шалений ріст цін і те, що хороших новин на ринку оренди нема: світло в тунелі все ще не видно.

Аналітики хапаються за голову від зростання цін: від початку війни ціни зросли у крупних містах від 20% до 40%, в середньому на 1 тисячу злотих (1 євро = 4,76 злотих).

Втім, українці, які продовжують їхати до РП, примудряються знаходити там житло. Ринок нерухомості у Польщі набагато зрозуміліший, ніж, скажімо німецький чи французький ринок— для пошуку тут можна, як і в нас, звернутись до рієлтора, а оформлення не вимагає бюрократичної тяганини, як це заведено в Європі.

Та не обійшлось на польському ринку без «сюрпризів». The Page дізнався, як виживає оренда і чи можна знайти житло навіть за нинішніх обставин.

Оренда в Польщі: як українці шукають житло

Способи пошуку житла в оренду у Польщі не відрізняються від українських. Це зазвичай:

  • спеціальні сайти-агрегатори з актуальними пропозиціями і цінами;
  • соціальні мережі, особливо в місцевих групах українських біженців;
  • знайомі, які раніше приїхали до Польщі і можуть рекомендувати перевірені варіанти або контакти;
  • рієлтори та агентства нерухомості.

Звісно, якщо звернутись до агентства, воно ще й перевірить по юробліку усі об'єкти та фактичних власників, управителів і чи мають вони право здавати квартири. Також рієлтори забезпечують юридичну допомогу при підписанні та перевірці договору оренди, проте вартість їхніх послуг буде дорівнювати 50-100% місячної плати за квартиру.

Але в більшості випадків все відбувається інакше. Приїжджаючи до Польщі, українці зазвичай хапаються за перше-ліпше тимчасове житло через airbnb, або ж зв'язуються хостелами напряму і вже потім шукають на місці довготривале житло.

Важливо розуміти, що хостели тут бувають різні, тож варто добре вивчити умови проживання ще спілкуючись в онлайн-форматі, розповідає The Page киянка Анжеліка, яка переїхала жити до Польщі задовго до повномасштабного вторгнення рф в Україну.

«Навіть у Варшаві є варіанти, коли звичайний гараж переобладнують під 8-місну кімнату і там живе повно українських заробітчан, які збирають малину. А бувають дуже прикольні хостели студентського типу — відремонтовані, креативний дизайн, є душ і туалет. У кожній кімнаті живе по 4-6 мешканців. Розбіг цін у хостелах — від 140 злотих за добу. А далі лише вгору», — розповіла Анжеліка.

Втім, за її словами, навіть подобово житло сьогодні у великих містах Польщі знайти за щастя. Місць ніде нема, усі моніторять, раптом хтось виїжджає з українців, щоб упіймати квартиру.

«Найважча ситуація по довгостороковій оренді: українці орендували усе, що було можна. Як тільки щось більш-менш пристойне з'являється — хапають за будь-яку ціну. Тому й ціни дуже подорожчали. Я знімала свого часу 3-кімнатну квартиру в гарному районі Варшави в закритому ЖК з охороною, квіточками, підземним паркінгом. І вона коштувала 3800 злотих за все. А зараз за ці гроші можна зняти хіба вдвічі меншу квартиру, якщо брати житло такого ж рівня», — каже Анжеліка.

Оренда квартир в Польщі: топ-10 популярних сайтів

Якщо відслідковувати об'єкти для оренди самостійно, це можна зробити на 10 найбільш популярних платформах в країні:

  • szybko.pl;
  • morizon.pl;
  • nieruchomoscionline.pl;
  • domiporta.pl;
  • bezposrednio.com;
  • oferty.net;
  • enieruchomosci.pl;
  • prywatnaoferta.pl;
  • mlspolska.pl;
  • otodom.pl.

На деяких порталах з'явилися окремі роділи «Житло для українців». Все рідше, але трапляються оголошення: прийму маму з дитиною. Це зазвичай значить, що польська родина готова взяти до себе на 1-2 місяці безкоштовно пожити українців, а далі вже оплата за домовленістю.

Також є опція компенсації за прийом українців. Якщо господар приймає в себе біженців, держава платить за кожного українця по 40 злотих в день, за трьох це 120 злотих на день. Це значить, що допомога фактично співмірна з місячною орендою.

Скільки часу йде на пошук житла в Польщі

Криза пропозиції на ринку оренди The Page призвела до того, що житло тут шукають довго і з пригодами, розповів власник варшавського агентства нерухомості Mokotiko Збігнєв Моджевські.

«Я десь читав, що за 3 місяці після початку війни 60% квартир зникло з ринку оренди. Тобто не стільки зникло, скільки була здано в оренду», — наголосив експерт.

За його словами, пошук квартири у Варшаві може затягнутись на 5-6 тижнів, це залежить від багатьох факторів: бюджет, інтенсивність пошуку, очікування щодо стандарту квартири, чи є потреба у місці для паркування, а також здатність відповідати очікуванням власника.

Ідеальний орендар для польського власника — без тварин, без дітей, але з роботою і довідками про підтвердження доходу. Але в українців з цим геть не ідеально.

Щоб вихопити квартиру, важливо реагувати дуже швидко. Адже при такому великому дефіциті нерухомості оголошення перестають бути актуальними за півдня. Тут працює принцип: хто перший встав, той швидше взувся.

Як перевірити квартиру в Польщі?

Ціни на оренду в Польщі через українських біженців зросли на 20-40%. Фото: okeask.com

Перед підписанням договору оренди фахівці рекомендують перевірити власника квартири. Це можна зробити онлайн у земельній та іпотечній книзі квартири — через систему пошуку землі та іпотеки на веб-сайті Міністерства юстиції.

Деякі квартири усе ще не мають ідентифікаційного номеру KW, тоді достатньо буде ознайомитись з документами про купівлю приміщення (нотаріально завірений акт купівлі-продажу або підтвердження права на спадщину).

Процедура оформлення оренди в Польщі. Що таке кауція та запасна адреса

Польський ринок оренди повністю легалізований, договори укладають у нотаріуса.

Українським біженцям при оформленні слід надати власнику квартири:

  • закордонний паспорт,
  • PESEL — ідентифікаційний номер біженця у держсистемі, де зберігаються дані і через нього надаються соціальні послуги,
  • документально підтверджені джерела доходу, іноді просять показати баланс рахунку (якщо хтось щойно приїхав з України і каже, що є там бізнес або тільки заощадження) .

Утім, дуже часто довідка з роботи не обов’язкова, хоча іноді власник хоче якесь підтвердження фінансової спроможності або ж працевлаштування.

Найбільшим сюрпризом, з яким стикаються українці при оформленні, — це форма «тимчасового» договору (najm okazjonalnу), у якому необхідно вказати свою «запасну адресу», куди квартиранта можна виселити у випадку несплати за житло.

«Цей документ — najm okazjonalnу — з'явився кілька років тому під час пандемії. У той час орендарі, що втратили роботу, погано сплачували за оренду. Сьогодні такий договір набув такої популярності, що його вимагають підписати до 80% власників. Він не спрямований проти українців, це просто додаткова безпечність для власників, яка також стосується і польських орендарів», — пояснює Збігнєв Моджевський.

За словами рієлтора, багато біженців не знають, що у березні цього року в Польщі з'явився закон, який дозволяє особам, які прибувають з України після 24 лютого, укладати договори оренди, оминаючи пункт про najm okazjonalnу.

«Біженцям нема необхідності вказувати іншу квартиру, як зобов'язують в нотаріальній конторі на випадок, якщо треба буде з'їхати з квартири в прискореному порядку, або якщо просто закінчиться договір оренди. Але українці про це не знають і власники квартир паразитують на цьому, або просто намагаються таким чином перестрахуватися», — наголосив експерт.

Договір оказіональний — це найбільший біль українців, через який багато хто не має можливості зняти квартиру, пояснює Анжеліка, яка також на волонтерських началах допомагає українцям шукати житло.

«Для поляка дуже просто — надати нотаріусу адресу батьків чи інших родичів. А для українців це mission impossible. Місцеві вдаються до усіляких хитрощів — навіть продають біженцям такі адреси. Є цілі оголошення «адреси для найму оказіонального». Окрім того, є ще варіант домовлятися з господарем – замість «адреси» надати більший страховий депозит», — розповіла киянка.

Винайняти квартиру в Польщі: що входить в орендну плату

Як і в Україні, плата за квартиру чи кімнату залежить від стану помешкання, площі, району, зручностей, меблів та набору побутової техніки. Однак вартість квартири або кімнати, зазначена в оголошенні – це не все, що доведеться платити. Польські орендна ставка відрізняються від української тим, що вартість оренди тут поділена на частини.

Що входить в ціну оренду квартири в Польщі. Фото: flagma.pl

Тобто на сайті заявлено ціну 2000 злотих. А в тексті договору, де обов'язково прописують усі фінансові зобов’язання, які орендар буде регулярно сплачувати щомісяця, з'являються інші цифри. Крім орендної ставки, орендарям доводиться доплатити ще деякі витрати:

  • Kaucja – застава, яка залишиться власнику квартири після поселення квартирантів. В такий спосіб орендодавець страхується на випадок відмови платити, пошкодження майна, дострокове розірвання договору. Зазвичай розмір застави дорівнює місячній орендній платі. Її вносять при заселенні, а при виїзді, в ідеалі, орендатор отримує назад.
  • Czynsz – адміністративний збір, пов’язаний з утриманням житла, — це податок на нерухомість, прибирання сміття та прибудинкової території, обслуговування ліфта, домофона і т. д.
  • Media – решта можливих проплат, як-от комунальні платежі (вода, газ, електроенергія, опалення) та додаткові послуги – за телефон, інтернет, ТБ кабельне телебачення. Можливо, додатково потрібно буде оплатити і за паркомісце.

Тому рієлтори рекомендують українцям перед тим як зняти житло, поцікавитись у господаря, яку загальну суму доведеться платити щомісяця.

Обов’язково підписуйте договір оренди (Umowa najmu). Цим ви убезпечите себе від шахрайства і самоуправства з боку орендодавця. До того ж, договір, що підтверджує місце проживання, знадобиться вам при оформленні різних документів (Карти побиту, номеру PESEL).

Ціни на оренду житла у Польщі на жовтень 2022

Згідно з даними порталу Otodom.pl, середня ціна оренди квартири-студії, площею 38 кв.м, у Варшаві в липні становила понад 2,5 тис. злотих — за рік ціни зросли на 33%. Проте ще більше ціни виросли у Гданську, де вартість оренди невеликих квартир зросла на понад на 40%, свідчить статистика Otodom, зібрана порталом BIQdata.

Ринок оренди в Польщі з березня по серпень 2022 року. Інфографіка: газета Виборча

Вроцлав також «відзначився»: у липні за квартири площею до 38 кв. метрів потрібно було заплатити в середньому 2370 злотих. Річний приріст – майже 42% Так само в Кракові: орендна плата близько 2200, але квартири-студії подорожчали на рекордні 44%.

В інших крупних містах справи трохи кращі, але з урахуванням різниці в оплаті праці ситуація не така оптимістична. У Щецині орендарі платили майже 2 000 злотих за оренду квартири площею до 38 кв. злотих на місяць. У Любліні – 1860 злотих, у Познані – 1770 злотих.

У жодному великому місті Польщі подорожчання невеликих квартир не становило менше 25%. І це ще не стеля, вважають аналітики.

Повільніше зростала орендна плата для більших квартир – площею від 38 до 60 кв. метрів і від 60 до 90 метрів.

Найповільніше зростали ціни на квартири найбільшої метричної категорії в Любліні – у річному обчисленні понад 11%. У кожній групі і в кожному аналізованому великому місті зростання цін виявилося двозначним.

За словами рієлтора Збігнєва Моджевські, українські біженці, не покладаючи сил, шукають житло у всіх можливих сегментах, зокрема Варшави.

"Зрозуміло, що більшість людей шукають доступні 1- та 2-кімнатні квартири в діапазоні до 2500 злотих, але квартир за такою ціною практично нема, а бажаючих отримати їх дуже багато. Виграти кастинг, коли на дешеві квартири є ще 15-20 кандидатів, нелегко. Однак є й такі українці, які шукають квартири в діапазоні 3000 — 4000 злотих (середній сегмент), а також і в сегменті Premium (4500 — 8000 злотих)», — наголосив рієлтор.

Звичайно ж, ціна безпосередньо залежить від міста. Наприклад, у Варшаві житлова площа 40–60 кв. м. коштуватиме в середньому 2685 злотих на місяць, у Вроцлаві – 2130 злотих, у Кракові – 1973 злотих. У маленьких містах житло набагато дешевше.

Безсумнівно, вважає фахівець, поки триває війна, росте інфляція, ціни будуть рости і далі. Адже хоч частина біженців повернулася в Україну або виїхала на Захід, але на зміну їм приїжджають інші, і не тільки з України.

Читати на The Page