5 травня православні християни відзначають день пам’яті святої мучениці Ірини – однієї з найбільш шанованих ранньохристиянських святих. Свята Ірина жила у Магнесії. Її батько – язичницький цар Лікіній – дав їй ім’я Пенелопа, але після навернення до християнства вона прийняла ім’я Ірина, що означає «мир».

За переказами, Ірина повірила в Христа після того, як її навчав старець Апелліан. Вона відмовилася від шлюбу, прийняла хрещення і почала проповідувати християнство. Через це її неодноразово катували – навіть власний батько засудив її до страти. Однак, за Божим промислом, вона щоразу чудесним чином залишалася живою. Її мужність і непохитна віра надихнули багатьох язичників на навернення.
Традиції 5 травня: вшанування святої Ірини
Цього дня віряни відвідують церкву та моляться святій Ірині про мир у душі, сімейне благополуччя, духовну силу та захист; звертаються до неї з проханням про поміч у боротьбі зі страхами, спокусами, важкими обставинами. Жінки, які носять ім’я Ірина, цього дня святкують день ангела – іменини.
Народні прикмети на 5 травня
Зі святом Ірини у народі пов’язано багато прикмет та традицій:
- «На Ірину весна в дзеркало дивиться» – вважається, що з цього дня весна вступає у свої повні права.
- Якщо день теплий і сонячний – літо буде щедрим.
- Побачити бджолу – до гарної новини.
- У давнину жінки цього дня висаджували квіти та зелень, бо вважалося, що «Ірина благословить врожай».
Також вважалося, що свята Ірина захищає дівчат та жінок, особливо у складних життєвих обставинах.
Молитва на сьогодні до святої мучениці Ірини
«Свята мученице Ірино, моли Бога за нас. У своїх стражданнях ти не відступила від істини, силою віри ти перемогла зло. Просимо тебе, заступнице наша, укріпи наш дух, даруй нам мир у серці, мудрість у словах і любов у справах. Амінь».