26 квітня настає 39-та річниця Чорнобильської катастрофи. Людство продовжує згадувати Чорнобиль, досліджувати трагедію та розмірковувати про її наслідки, зокрема, й на сторінках книжок. пропонує добірку з 10 книг про катастрофу в Чорнобилі. Всі вони різні за жанрами: від науково-популярних, історичних до художніх і навіть дитячих.
Науково-популярна книжка про Чорнобильську катастрофу
«Страшне, прекрасне та потворне в Чорнобилі. Від катастрофи до лабораторії», Олена Паренюк та Катерина Шаванова
Книжка Олени Паренюк та Катерини Шаванової не лише про чорнобильську трагедію, авторки розповідають, зокрема, про ядерну науку та радіаційну безпеку.
Книга пропонує детальний аналіз катастрофи та історії ліквідаторів. Крім того, авторки досліджують сьогодення української атомної енергетики: від окупації Чорнобиля до ситуації на Запорізькій АЕС.
У книзі є цікаві відповіді на питання: чи безпечний до вживання чорнобильський сніг та чи варто смакувати картоплю із зони відчуження? Що відбувається на АЕС і чому алкоголь не рятує від радіації? У чому різниця між радіобіологією та радіоекологією, випроміненням й опроміненням, і чому не варто панікувати, якщо зупинився енергоблок якоїсь АЕС?
Після катастрофи вчені зробили не лише висновки, але й відкриття, що допомагають краще розуміти як історію, так і фізику.

Про Чорнобильську катастрофи написано багато книг різних жанрів. Джерело: depositphotos
Книга спогадів про Чорнобильську катастрофу
«Чорнобильська хроніка. Люди. Книга 1», Ольга Купрієнко та Алла Багірова
Книжка Ольги Купрієнко та Алли Багірової присвячена не стільки історії катастрофи, скільки людям, що врятувати мільйони життів.
«Чорнобильська хроніка. Люди» пропонує 16 імен та їхні історії. Люди розповідають про життя в мирній Прип’яті та події, що сталися з ними після катастрофи.
Ці люди маловідомі, адже їхні професії звичайні: атомники, пожежники, медики, монтажники, оператори. Сьогодні вони є членами громадської організації «Промінь 5-2» — об’єднання учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Завдяки роботі авторок спогади та голоси цих людей тепер закарбовані в історії України.
Історична книжка про Чорнобильську катастрофу
«Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи», Сергій Плохій
Сергій Плохій став першим автором, хто написав книжку з детальнішою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го.
Автор не тільки письменник, а ще й історик. Його спеціалізація — історія України, Східної Європи та холодної війни. Викладач Гарвардського університету, він говорить про історію не абстрактно, а з наукового погляду.
Плохій доводить, що ЧАЕС вибухнула не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки та проблеми з конструкцією реактора, а також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська влада замовчувала інформацію про попередні аварії, і це зробило катастрофу неминучою.
Ця книга в тому числі змушує замислитися про наслідки повного контролю над інформацією з боку авторитарних режимів, яких і сьогодні вдосталь у світі.
Книга про Чорнобильську катастрофу для підлітків
«Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи», Катерина Міхаліцина та Станіслав Дворницький
Життя не зупиняється, в Україні продовжують народжуватися діти, що дорослішають та починають цікавитися історією. Катерина Міхаліцина та Станіслав Дворницький написали для майбутніх дорослих коротку історію Чорнобильської катастрофи.
Зрозуміла мова та візуальний складник книги приваблює підлітків. Автори не нагнітають пристрасті, але й не оминають емоцій. Адже ця книжка виникла, щоб розповісти про катастрофу людям, які народилися після неї. Це важливо, щоб Чорнобиль став усвідомленим історичним досвідом. Він тут показаний в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному.
Книжка також розповідає про цінність людського життя, відповідальність, необхідність подвигів і шукає відповідь на питання «хто винен в катастрофі».
Видання вже отримало кілька престижних нагород — здобуло перемогу у конкурсі «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу в номінації «Дитяча книга» (оформлення студії Сері/граф) та Best Book Award 2020 від BookForum у номінації «Література для підлітків і young adult».

Книжки про Чорнобильську катастрофу навштовхують на рефлексію до допомагають краще розуміти історію та людей. Джерело: depositphotos
Іноземний погляд на Чорнобильську катастрофу
«Пройти крізь Чорнобиль», Галя Аккерман
Книжка «Пройти крізь Чорнобиль» — цікавий погляд на катастрофу людини з іншої культури. Адже Галя Аккерман з Франції дивиться на катастрофу з погляду філософії та психології.
«Якщо землю спустошує землетрус, цунамі — це реально зрозуміла біда. А це спустошення — рукотворне. Ця інтоксикація землі, повітря, всього живого — рукотворна. Катастрофа не тільки зробила непридатним для життя простір, а зробила непридатним для життя час: де втриматися людському життю в тому невимірному часі, в тих десятках тисяч років, необхідних для розпаду плутонію?!» — пише про книжку літературознавиця, перекладачка та культурологиня Оксана Пахльовська.
Книжка Галі Аккерман — це подорож письменника крізь драму людських доль, а також погляд на злочин радянської системи. Авторка багато пише про жителів зони відчуження, їхнє сприйняття світу, побут та відмову залишити небезпечні землі.
Путівник зоною відчуження
«Чорнобильська зона очима сталкера», Кирило Степанець
Щоб написати гарну книжку про Чорнобильську катастрофу, не обов’язково бути науковцем або істориком. Зону відчуження досить добре знають сталкери, до того ж — зсередини.
У книзі «Чорнобильська зона очима сталкера» сотні унікальних фотографій, що занурюють в одне з найнебезпечніших місць світу. Також там багато коментарів від екологів та інших сучасних науковців, що досліджують наслідки катастрофи.
Ця книга дозволяє вивчати зону, не виходячи з дому. Автор написав незвичайну документальну пригоду та запрошує читачів до подорожі.
Як додаток книжка пропонує ексклюзивне інтерв’ю з творцем культової комп’ютерної гри STALKER Сергієм Григоровичем і коментар автора книги до ігрового світу.
Книжка про туризм після Чорнобильської катастрофи
«Оформляндія. Чормет. Ряска», Маркіян Камиш
Книжка Маркіяна Камиша розповідає не про саму Чорнобильську катастрофу, а про розквіт руху сталкерів, що створили світ нелегального туризму до зони відчуження. Ця книга не про історію та технічні нюанси ЧАЕС, а про людей, що шукають адреналін серед цієї унікальної території.
До книги увійшли три твори про темний бік Чорнобиля. «Оформляндія» — емоційний погляд на український феномен чорнобильського сталкерства і сповідь одного з них.
«Чормет» розповідає про суворих людей, які живуть біля кордону зони відчуження і збирають там металобрухт. «Ряска» — оповідь про відлюдника, що оселився у зоні відчуження.

Обкладинка книжки “Оформляндія. Чормет. Ряска”
Чорнобильська катастрофа очима фотографа
«Чорнобиль: сучасне обличчя» Дмитро Демішев
Дмитро Демішев декілька років поспіль відвідував Чорнобильську зону відчуження. Іноді, щоб зрозуміти масштаб трагедії, слів недостатньо. Більш красномовним стає об’єктив фотокамери.
Кожна світлина — це закарбовані наслідки катастрофи. Тут не лише масштабні інженерні споруди, наукові лабораторії та майже зруйновані часом будівлі, а й неймовірної краси природа, що поступово поглинає все створене людьми.
Автор пропонує свій суб’єктивний погляд на територію за допомогою фотоапарата.
«Я хотi це вiдтворити не в сухiй документальнiй манерi, адже моя мета — подiлитися з Вами саме враженнями. Менi хотiлося зробити максимально виразнi свiтлини , тож пейзажi я часто намагався сфотографувати з якомога вищої точки. Куди б я не пiднявся чи де б не злетiв дрон, майже звiдусiль можна було побачити так званий «Саркофаг» чи «Арку» (у професiйних колах — «новий безпечний конфайнмент»). Це найбiльша споруда зони вiдчуження та унiкальний технологiчний комплекс, аналогiв якому немає у свiтi», — пише про свою книгу Дмитро Демішев.

Обкладинка книжки «Чорнобиль: сучасне обличчя»
Дитяча художня книга про Чорнобиль
«Чорнобильський пес Аксель», Анатолій Андржеєвський
Осмислення Чорнобильської катастрофи спонукає шукати сюжети й для художньої літератури. Анатолій Андржеєвський вигадав цілий світ навколо Чорнобиля, щоб зацікавити молодших читачів.
Відповідно до сюжету, випромінювання породило свій час, що відрізняється від звичайного. А також істот, готових розповісти про лихо, що сталося.
І саме на цих територіях з’являється хлопчик Мирось, який приїхав сюди з батьками як мандрувальник. Провідниками дитини у відчужений світ стають пес Аксель, бузько Люк, чудовисько Бальдадер, пантера Раїла, Єдиноріг із прийдешності та інші тварини-примари.
І хто зна, може ці істоти існують насправді, але просто невидимі. Як невидима й сама радіація, що після катастрофи забрала життя і стала одним з найбільших жахів людства.

Обкладинка книги “Чорнобильський пес Аксель”
Художня книжка про Чорнобильську катастрофу
«Чорнобильський роман», Анатолій Демський
Анатолій Демський розглядає Чорнобильську катастрофу як подію, що втрутилася в буденність декількох людей. Автор не говорить про медичні, історичні, екологічні та економічні наслідки вибуху. Він зосереджений на почуттях своїх героїв.
В романі розповідається про кохання під час ліквідації наслідків катастрофи. Герой сприймає вахти на ЧАЕС не як важку працю, а лишень як спосіб знов зустрітися з жінкою своєї мрії. Життя чоловіка ділиться на дві реальності: одна у Зоні, друга – поза нею.
Анатолій Демський працював над романом понад 10 років. В його основу покладена не лише літературна творчість, а й десятиліття роздумів та досліджень. Тому у цій книзі опис почуттів, що притаманні людині, поєднується з історією Чорнобиля.