Facebook Pixel

Договір оренди квартири в Україні 2020 року: як правильно укласти

Будь-яка угода з нерухомістю так чи інакше пов'язана з ризиками. Не виняток і оренда житла. Щоб убезпечити себе, важливо перевірити історію квартири, власників, комунальні рахунки, стан будинку й ремонту, вивчити район і місце розташування житла, поспілкуватися із сусідами. У цьому матеріалі The Page розповість, як правильно скласти договір оренди квартири, щоб не потрапити в схему квартирних аферистів.

Як укладається договір оренди квартири

Договір наймання складається в простій письмовій формі й не вимагає нотаріального засвідчення та державної реєстрації. Якщо ви працюєте через рієлтора, саме він виступає третьою уповноваженою стороною, яка засвідчить договір оренди квартири.

Важливо, щоб у рієлтора була ліцензія на надання рієлторських послуг, досвід і репутація на ринку. Важливо це перевірити перед угодою.

У договорі оренди квартири обов'язково прописуються: предмет договору, точна адреса, права та обов'язки орендаря й орендодавця, сума оренди, строки її погашення (щомісяця або щокварталу), окремо фінансові зобов'язання за комунальними платежами (у 99% випадків не входять до суми оренди), паспортні дані сторін, дані про документи, що підтверджують право власності на квартиру, відсутність інших власників або ж наявність їхньої згоди на надання житла в оренду.

Окремим додатком до договору оренди важливо зробити опис стану ремонту й техніки у квартирі, яку плануєте винаймати. Звертайте увагу на всі деталі: погано закріплені дверцята, слабкий напір води, крани, що не перекривають воду тощо, щоб кожна деталь була зафіксована письмово та скріплена підписами сторін.

Це може убезпечити від претензій у разі розірвання договору в майбутньому або від несумлінних власників, які бажають трохи заробити на орендарях і зробити ремонт їхнім коштом.

У договорі також мають бути прописані штрафні санкції за псування майна квартиронаймачем — зазвичай це заставна сума в розмірі щомісячного платежу.

Договір оренди квартири обов'язково має містити дату й місце укладення, також у ньому мають бути названі сторони — орендодавець і орендар із зазначенням їхніх повних прізвищ, імен, по батькові, дат і місць народження, паспортних даних і місць постійного проживання.

Що треба перевірити перед підписанням договору оренди квартири

Сторонам договору оренди житла обов'язково треба вивчити паспортні дані один одного, а орендарю ще й подивитися документи, що підтверджують право власності на квартиру. Окрему увагу варто звернути на точну адресу (місто, вулиця, номер будинку та квартири), кількість кімнат, загальну й житлову площу.

Можна й потрібно попросити довідку про всіх власників та осіб, зареєстрованих у квартирі, щоб потім не опинитися на вулиці. Річ у тім, що якщо один із власників житла проти надання його в оренду, то договір можна через суд визнати недійсним.

Тому обов'язково дивимося на подружжя (за наявності), але краще все-таки убезпечити себе нотаріально завіреною згодою на надання житла в оренду. Хоча цим переймаються далеко не всі, і в підсумку всі домовленості лише на словах.

Не завадить перевірити й заборгованість за комунальними платежами, щоб на вас не повісили борг, наприклад, за електрику або водопостачання.

Додатково варто обумовити момент відвідування квартири господарем, щоб не сталося непорозуміння. Якщо у вас є домашні тварини, то краще також прописати в договорі можливість їхнього проживання і згоду на це власника житла. І, звісно, будьте готові відповідати за зіпсовані стіни й погризені меблі.

Подякувати 🎉