Facebook Pixel

У Києві та Львові переселенці розмітають квартири в оренду: що буде із цінами восени 2022 року

Через значний приплив внутрішніх переселенців, спричинений воєнними діями, у багатьох регіонах країни у вересні суттєво зменшилася кількість вільних квартир, а в деяких регіонах ціни на оренду поповзли вгору.

Друга хвиля внутрішньої міграції в Україні, на відміну від першої, змінила пріоритети в разі вибору житла. Навесні українці шукали дешеве житло з прицілом на заміську нерухомість, а зараз переселенці надають перевагу квартирам у мегаполісах. Лише Львівщина, як наголосили в обладміністрації, готується зустріти понад 100 тисяч ВПО, що насамперед вплине на ринок оренди в регіоні. Популярними є також Івано-Франківська, Тернопільська, Закарпатська та Полтавська області.

Пропозиція житла в оренду: кількість вільних квартир різко зменшилася

Упродовж останніх шести місяців більше українців почали надавати своє житло в оренду, а 62% господарів пішли на поступки своїм мешканцям. Однак уже наприкінці літа пропозиція почала стрімко зменшуватися, свідчать дані порталу OLX Нерухомість.

За даними порталу, на початку вересня 2022 року кількість пропозицій у чотирьох містах-мільйонниках за перший тиждень вересня зменшилася від 10% до 23%:

  • у Києві кількість оголошень у перший тиждень вересня відрізняється від такого самого показника в серпні на 23% — з 26 658 до 20 569 квартир;
  • в Одесі на 18% — з 12 490 до 10 236 квартир;
  • у Львові на 10% — з 5 359 до 4 836 квартир;
  • у Дніпрі на 16% — з 3 886 до 3 278 квартир.

Вільного житла особливо поменшало в західних областях — у деяких регіонах до 35%, хоча аналітики пояснюють цей тренд різними причинами.

В Івано-Франківську, де на 24% менше оголошень, аналітики пов'язують активність переселенців з усіх куточків країни адекватністю цін і власників квартир. А в Рівному та Луцьку, де кількість вільних квартир зменшилася на 31 та 35%, ринок нерухомості завмер — орендодавці знімають квартири з оренди через ризик вторгнення з боку білорусі, говорять експерти.

Ціни на оренду квартир в Україні у вересні 2022 року

Приблизно половину всіх пропозицій на ринку оренди житла в Україні представлено, за даними порталу, однокімнатними квартирами. Головні цінові тренди аналітики відзначають на заході країни:

  1. У вересні найбюджетніші варіанти з-поміж міст-мільйонників можна знайти в Одесі — за 5 500 грн на місяць.
  2. У західних регіонах доступні ціни в Луцьку та Рівному – у середньому 7 500 грн на місяць.
  3. Найдорожчою залишається оренда однокімнатної квартири в Ужгороді — 16,5 тис. грн.

Що буде із цінами на оренду восени 2022 року: прогнози експертів

Аналітики порталу прогнозують, що через повернення українців додому, внутрішню міграцію та активний переїзд до великих міст восени можна очікувати зростання цін на оренду в деяких містах-мільйонниках. Так, за даними платформи, в Одесі та Дніпрі оренда однокімнатної квартири впродовж першого тижня вересня вже збільшилася на 600 гривень проти першого тижня серпня. У столиці цінник збільшився на 1 000 грн, а у Львові – на 1 600 грн.

На думку експертки з нерухомості Ірини Луханіної, попри те, що кількість орендарів зростає, різкого подорожчання оренди квартир у Києві навряд чи варто очікувати. Стримувальним чинником для цього є те, що кількість вільних квартир все-таки суттєво переважає попит.

Quote«Пригадаймо, які ціни на оренду були на початку війни: на 1-кімнатні квартири — 4 — 5 тис. грн. Зараз таких квартир справді менше й менше. Але однокімнатну квартиру в Києві можна винайняти за 6-7 тис. грн, 2-кімнатну — за 8 тисяч. Навіть 3-кімнатну за 8 тис. грн можна. Не пам'ятаю, щоб за останні 15 років у столиці можна було знайти 3-кімнатну квартиру за $200», — пояснила експертка.

За словами Луханіної, ринок залишається незбалансованим. Головним критерієм у пошуку житла залишається ціна. Те, що дешеве житло в пріоритеті в переважної більшості переселенців, також стримуватиме зростання цін надалі.

Quote«Якщо взяти всі правочини про оренду за 100%, то 90% складають угоди до 10 тис. грн, 10% — усе інше. З них 4% — оренда від 10 до 20 тис. грн, 2% — ціна від 20 тис. грн і тільки, можливо, 0,5 -1% — це квартири понад $1 тис. Преміумсегмент є, але це одиничні випадки на Київ», — пояснила експертка.

Як реагують орендодавці на війну: опитування

Згідно з опитуванням на OLX Нерухомість, переважна більшість орендодавців (83%) планують і надалі надавати в оренду своє помешкання. Понад 17% господарів почали це робити після 24 лютого.

З огляду на війну 62% власників квартир першими йшли на поступки, 21% опитаних зробили це на прохання своїх мешканців. Найчастіше господарі робили знижку на оренду. 58% орендодавців зазначили, що знизили ціну в діапазоні 20 — 50%. Окремі власники повідомили, що в перші місяці просили оплачувати лише комунальні платежі, а потім знизили вартість оренди.

85% орендодавців задоволені співпрацею зі своїми орендарями. Найбільше на позитивне враження вплинули:

  • своєчасна оплата за оренду та комунальні послуги (66% голосів);
  • легкість спілкування та швидке розв'язання будь-яких питань (59%);
  • дбайливе ставлення до квартири та майна (58%).
Подякувати 🎉