Ціни на оренду офісів у Києві 2022 та тренди офісної нерухомості. Фото: Pixabay
У 2022 році офіси в Києві стануть ще зеленішими й більш «соціалізованими», важливими будуть технічне оснащення та розвинена інфраструктура поблизу.
Змінюємо простір або переїжджаємо до бізнес-парку
Переважна більшість компаній-орендарів у столиці поволі повертаються до певного формату офісної роботи, залишаючи вагомі фрагменти дистанційки. Утім, це вже не традиційна офісна діяльність, тому спільне використання робочого місця все частіше розглядається як варіант організації простору в поєднанні з можливістю віддаленої роботи.
Основним акцентом розвитку ринку офісної нерухомості в Україні цьогоріч стане трансформація простору. Як розповів у коментарі The Page керуючий директор Colliers Ukraine Олександр Носаченко, передусім йдеться про зміну планувань (розширення площ, зміну конфігурації) та оптимізацію простору завдяки hot desking — організації офісного простору, що передбачає загальне використання робочих столів.
«Важливими трендами є озеленення та встановлення інсталяцій для розділення простору open space; збільшення місць для проведення зустрічей; створення зон соціалізації для співробітників; обладнання конференц-кімнат для онлайн-зустрічей», — зауважив Носаченко.
За словами експерта, ще 2021-го в разі переїзду частина компаній почали звертати більше уваги на приміщення з готовим технічним опорядженням через суттєве збільшення цін на ремонтні роботи та матеріали.
Також триває закономірна міграція топових орендарів у якісніші бізнес-центри, що призведе до реконцепції/реконструкції офісних центрів, які менше відповідають новим трендам і сучасним вимогам, у довгостроковій перспективі.
«Сегмент рухатиметься в бік створення бізнес-парків із розвиненою інфраструктурою — поєднання офісних будівель із торговельними зонами, спорткомплексами, зонами відпочинку. Прикладами таких об'єктів є бізнес-парки Unit.City та NUVO», — наголосив Носаченко.
Ще однією тенденцією на ринку офісної нерухомості є розроблення концепцій БЦ відповідно до вимог «зеленої» сертифікації. Вона передбачає грамотне використання водних ресурсів і енергоефективність:
- автоматичний контроль освітлення, поновлювані джерела енергії;
- ресурсоефективність і використання безпечніших будівельних матеріалів;
- сортування сміття.
Займаючи великі площі в кращих БЦ міста, коворкінги починають конкурувати з керуючими компаніями, що надають офіси в оренду.
У яких районах Києва з'являться нові офіси
За даними компанії UTG, у 2022 році кількість представлених в Україні міжнародних компаній і їхніх представництв (основних споживачів професійної офісної нерухомості) у динаміці й далі скорочується.
Поглинаючи понад 50% усіх офісних приміщень, IT-сектор став провідною рушійною силою розвитку офісного ринку України та реанімував практично всі законсервовані, заморожені та відкладені проєкти.
Трансформувалися в офіси застарілі торгові центри, готельні комплекси, підприємства та фабрики (готель «Кооператор», «Славутич», кінотеатр «Зоряний», ТЦ Silver Breeze, inSilver, фабрика М. Вороніна, заводи «Арсенал» «ЕлектроПриладСнаб» та інші).
Офісні приміщення, надані в оренду в Києві в першому півріччі 2021 року, за видами діяльності орендарів. Інфографіка: Cushman & Wakefield
Окрім того, у 2022 році на ринку Києва заявлено до відкриття такі нові офісні центри:
- БЦ класу В за адресою вул. Костянтинівська, 75 площею 8,5 тис. кв. м;
- БФК (2 черга) класу А на вул. Короленківська, 4-6 загальною площею 60 тис. кв. м;
- БФК «A — Station» площею 8 840 кв. м поруч зі ст. метро «Арсенальна». Клас B+;
- БФК ARSENAL PLAZA (клас А) по вул. Грушевського, 36–40 на 30 тис. кв. м;
- БЦ Grand Step (2 черга) площею 29,2 тис. кв. м на вул. Дашавська. Клас В+;
- Офісний центр по вул. Жилянська площею 25 тис. кв. м класу С;
- БЦ Nobel (клас В) площею 27 535 кв. м на Либідській;
- БЦ (клас А) площею 33 380 кв. м на вул. Канальна.
З огляду на актуальні плани девелоперів будівельна активність на ринку офісної нерухомості в Києві залишатиметься достатньо високою. Загалом, за оцінкою експертів Colliers Ukraine, на 2022 рік до введення в експлуатацію заплановано приблизно 234 тис. кв. м. Ймовірно, ці об'єкти буде введено з низьким показником вакантності з огляду на попит серед орендарів на якісні приміщення, що зростає.
Орендні ставки та вакантність: прогнози
Шоки, пов’язані з пандемією та карантинними обмеженнями, уже минули: у 2020 році орендні ставки впали з $30 до $26 за кв. м на місяць (без ПДВ, експлуатаційних і комунальних платежів), а 2021-го зросли до рівня $27 за кв. м. Утім, як свідчить дослідження Cushman & Wakefield, запитувані орендні ставки для найкращих офісних приміщень, розташованих у центральному діловому районі Києва, були в діапазоні $25 — 35 за кв. м на місяць.
Не прогнозують падіння орендних ставок і експерти Colliers Ukraine. Загалом рівень орендних ставок залежатиме від показника вакантності, який демонструє помірне зниження. Наприкінці ІІІ кварталу 2021 року загальний рівень вакантності складав 9,5% — на 0,5% менше, ніж в аналогічний період минулого року.
За попередніми прогнозами, орендні ставки на офіси у 2022-му не зменшаться. Інфографіка: Cushman & Wakefield
Проте реальна майбутня динаміка вакантності та орендних ставок залежатиме від фактичного обсягу нової пропозиції офісних приміщень у короткостроковій і середньостроковій перспективі, подальшого розвитку ситуації з пандемією COVID-19, а також загальної економічної та політичної ситуації в Україні.