Захід тисне на Індію перед самітом G20, а путін змовляється з Кім Чен Ином
Напередодні саміту «Групи двадцяти» лідери Заходу тиснуть на Індію, яка досі уникає конфронтації з москвою. Тим часом Велика Британія прагне звільнити експорт українського зерна від «мертвої хватки» росії, Олексій Резніков попереджає ексколег про небезпеку переговорів з агресором, а західні експерти аналізують наслідки поновлення путіним і Кім Чен Ином партнерства часів Сталіна.
The Page пропонує дайджест західних медіа, яким закінчується робочий тиждень 4–8 вересня 2023 року.
Напередодні саміту G20: Захід засуджує росію, Індія «поза геополітикою»
У п’ятницю до Нью-Делі почали прибувати лідери 20 найбільших економік світу, повідомляє Reuters. Попри бажання Індії, яка головує на цьогорічному саміті G20, досягти консенсусу в таких питаннях, як продовольча безпека, боргова криза та співпраця щодо зміни клімату, учасники ризикують не подолати глибокі розбіжності в поглядах на вторгнення росії в Україну.
Очікується, що в порядку денному домінуватимуть Захід і його союзники, оскільки президент Китаю Сі Цзіньпін не приїхав на саміт, відправивши замість себе прем’єр-міністра Лі Цяна. Відсутній на зустрічі й російський диктатор Володимир Путін.
Тим не менше, саміт G20 зібрав найбільшу кількість учасників найвищого рівня в історії Індії: серед них президент США Джо Байден, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Емманюель Макрон, спадковий принц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман, премʼєр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда.
Ріші Сунак прибуває на саміт G20. Фото: Getty Images
Лідери Західного світу, як-от прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, закликатимуть прем’єр-міністра Індії Нарендра Моді засудити російське вторгнення в Україну. Міністерка фінансів США Джанет Єллен, яка перебуває в Нью-Делі перед прибуттям Байдена, заявила, що припинення жорстокої війни росії в Україні — це найважливіше, що можна зробити для підтримки світового економічного зростання. Її думку підтримав і президент Європейської ради Шарль Мішель.
Представники ЄС і США запропонували Індії допомогу в складанні прикінцевого комюніке зустрічі. Учасники переговорів досягли прогресу в більшості питань, але основним каменем спотикання залишаються формулювання щодо війни в Україні, повідомили Reuters чотири джерела в індійському уряді.
Західні країни хочуть рішучого засудження вторгнення як умови для згоди на Делійську декларацію G20. Індія ж запропонувала засудити страждання, спричинені вторгненням росії, але також відобразити думку Москви та Пекіна про те, що форум не є місцем для геополітики.
Британія збирає саміт, щоб подолати «мертву хватку» росії
Після G20 Британія збере саміт із продовольчої безпеки. Фото: Getty Images
У листопаді Велика Британія проведе саміт із питань продовольчої безпеки, повідомляє Politico. Його мета — подолати «мертву хватку» росії, в якій опинився експорт зерна з України, після того як у липні рф вийшла з Чорноморської зернової ініціативи.
У прес-релізі, опублікованому під час поїздки на зустріч лідерів G20 до Нью-Делі, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що світові лідери повинні зайнятися «жахливими глобальними наслідками мертвої хватки Путіна, якою він тримає найважливіші ресурси, включаючи його блокаду та атаки на українське зерно».
Саміт, призначений на 20 листопада в Лондоні, проходитиме за підтримки неурядових організацій, зокрема Фонду Білла та Мелінди Гейтс і Фонду дитячих інвестицій, повідомляє Даунінг-стріт. Він буде спрямований на «подолання причин відсутності продовольчої безпеки та недоїдання».
За словами британського уряду, Сунак використає саміт G20, щоб спонукати своїх колег чітко заявити, що вихід Путіна з Чорноморської зернової ініціативи посилив глобальну ізоляцію Росії, та захистити тих, чиї життя були зруйновані незаконною війною Путіна.
Резніков попереджає Захід: москва не відмовиться від знищення України
Олексій Резніков пише про те, що росія не відмовиться від знищення України. Фото: Wikipedia
Колишній міністр оборони України Олексій Резніков опублікував колонку в The Guardian, у якій попередив своїх західних колег, що переговори з Москвою не принесуть миру і що Володимир Путін як і раніше налаштований повністю знищити Україну.
Резніков стверджує, що будь-яка «угода» з Кремлем не припинить конфлікт, адже росія використає перемир’я, щоб виграти час, перегрупуватися і «остаточно вирішити українське питання».
«Її мета — знищення української державності та асиміляція українців», — заявив ексміністр.
Олексій Резніков порівняв заклики до України піти на територіальні поступки з міжнародними вимогами 1938 року до Чехословаччини віддати Судети нацистській Німеччині. Зрештою, Третій Рейх отримав повний контроль над країною, включно з її військовим арсеналом.
У понеділок Резніков подав у відставку після скандалів із закупівлями в Міністерстві оборони. На думку видання, він особисто не був причетний до корупційних схем, а його звільнення спричинене провалами в комунікації. Дипломатичні джерела повідомляють, що він може стати послом України у Великій Британії.
Заява ексміністра прозвучала на тлі повільного просування контрнаступу України. Незважаючи на деякі нещодавні успіхи, її війська ще мають звільнити велику частину півдня України, окуповану росією.
Держсекретар США Ентоні Блінкен, який відвідав Київ у середу, заявив, що перспектив «змістовної дипломатії» з Москвою мало. Блінкен провів переговори з президентом Володимиром Зеленським і високо оцінив успіхи України на полі бою. Проте деякі західні союзники вважають , що Україні доведеться піти на компроміс. Так, у серпні керівник апарату генерального секретаря НАТО Стіан Єнссен викликав лють у Києві, сказавши, що Україні, можливо, доведеться віддати частину територій Росії в обмін на мир і членство в НАТО. Пізніше Єнссен вибачився.
У своїй статті в Guardian Резніков каже, що Путін, якщо йому не перешкодити, не зупиниться на Україні.
«Якщо дозволити росії отримати українські ресурси… це лише посилить амбіції Кремля та призведе до нової великої війни у Східній Європі, яка неминуче залучить НАТО — з усіма відповідними ризиками», — пише він.
Рішення, запропоноване Резніковим — відновлення кордонів України станом на 1991 рік, виведення російських військ, репарації та «покарання воєнних злочинців». Він також наполягає на інтеграції України в безпекові альянси та внесення змін до міжнародного права, які б запобігли «подібним актам агресії» у майбутньому.
Пхеньян і москва: чи змінить історію новий альянс старих друзів?
Кім Чен Ин може отримати від Путіна технологію для ядерної зброї? Фото: Getty Images
Невдачі росії на полі бою в Україні можуть обернутися перемогою Північної Кореї, припускають аналітики, опитані CNN. На їхню думку, можлива зустріч між Кім Чен Ином і Володимиром Путіним може призвести до того, що Пхеньян отримає в свої руки зброю, яку йому два десятиліття забороняли санкції ООН.
У понеділок Рада національної безпеки США заявила, що переговори щодо озброєнь між росією та Північною Кореєю «активно просуваються» після того, як у липні міністр оборони Росії Сергій Шойгу відвідав Пхеньян у спробі переконати його продати артилерійські боєприпаси Москві. У США також вважають, що найближчим часом може відбутися зустріч Путіна і Кіма.
Російська армія, що понад півтора роки воює в Україні, виснажена та потребує поповнення арсеналу. Тим часом Північна Корея 17 років перебуває під санкціями ООН, які не дозволяють їй створити повноцінну ядерну зброю та балістичні ракети.
«росія має військову технологію, яку Кім хоче отримати для своїх незаконних програм запуску супутників і доставки ядерної зброї» — стверджує Лейф-Ерік Ізлі, професор міжнародних досліджень Жіночого університету Ewha в Сеулі.
Незважаючи на санкції ООН, останні два роки Кім Чен Ин випробував десятки ракет, у тому числі міжконтинентальних балістичних, які теоретично могли б доставити ядерну боєголовку до материкової частини США. Проте реальні можливості цих ракет викликають сумніви в експертів.
Але якби Кім отримав технологію від росії, яка має одні з найсильнішх ракетно-ядерних сил у світі, це було б великим поштовхом для його програм і великим занепокоєнням лідерів на Заході, кажуть аналітики.
Угода між Пхеньяном і Москвою могла б також забезпечити Північну Корею ресурсами, яких їй бракує через довгі роки санкцій: грошима, продовольством і енергією, каже Карл Шустер, колишній директор з операцій Об’єднаного розвідувального центру Тихоокеанського командування США.
Оскільки військова співпраця між Москвою та Пхеньяном сягає 1950 року, їхні запаси зброї багато в чому подібні, що може бути корисним для росії.
«Її артилерія і боєприпаси дуже хороші. Вони дуже схожі на російські зразки», — коментує Шустер.
Проте Джозеф Демпсі, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, вважає, що боєприпаси з Північної Кореї можуть допомогти поповнити виснажені російські запаси, але не переламати хід війни.
Експерти також вказують на проблеми з транспортуванням північнокорейських боєприпасів від Владивостока до Москви Транссибірською залізницею на відстань понад 9000 км.
Значна частина обладнання на залізниці не оновлювалася з часів холодної війни, нагадує Трент Теленко, колишній аудитор з контролю якості Агентства з управління оборонними контрактами США, який вивчав російську логістику.
«Перенавантаження транспорту часів холодної війни — це дуже дурна ідея на багатьох рівнях. І це саме те, що роблять росіяни», — сказав Теленко.