Курт Волкер, спеціальний представник США у переговорах щодо України, експосол США в НАТО та співзасновник American University Kyiv 7 вересня зустрівся з журналістами у кампусі АЮК, щоб поговорити про контрнаступ, допомогу Заходу Україні, нового міністра оборони та вибори в США.
побував на виступі Курту Волкера та друкує найцікавіші тези.
Оптимізм щодо війни в Україні
Раніше ви говорили, що є багато причин бути оптимістичним щодо війни в Україні. Чи ви досі оптиміст, які ваші прогнози?
Я дав відповідь ще у лютому 2020-го у своїй статті: Україна воюватиме. Тут немає іншого виходу, це питання вашої ідентичності, і цього не розуміє путін. Він сформував хибну історію про те, що таке Україна та росія. Фактично він намагається переписати тисячі років історії.
путін має велику кількість озброєння, але це не говорить, що він переможе. Він завдає величезної шкоди Україні, але й росії теж. США та Заходу потрібно зрозуміти фундаментальну штуку: немає причини, аби вагатися, чи інвестувати в Україну. Україна велика успішна країна, звісно, тут є виклики, але ми розуміємо майбутнє. Майбутнє залежить від:
- економічного розвитку
- інвестицій
- технологій
- освіти
- зв’язків з усім світом
- членстві в ЄС
Про «повільний» контрнаступ ЗСУ
Чи вбачаєте ви швидке повернення окупованих територій?
Це не правильна постановка питання. Те, що робить Україна, і робить це успішно, серйозно заважає союзникам росії. Україна б'є по паливу, боєприпасах, логістичних лініях, дорогах, військово-морських суднах, перериваючи постачання російської нафти, змушуючи зупиняти комерційне повітряне сполучення, наносячи дронові удари, які передають відчуття війни російському народу.
ЗСУ атакують на всій лінії фронту, щоб змусити російські війська реагувати на ініціативу України, розпорошувати свої сили, а потім там, де це можливо, проходити найскладнішу місцевість якомога безпечніше.
Україна піклується про солдатів. Вона хоче мінімізувати втрати. Навіть у деяких районах на півдні вони пройшли через довгі поля. Замість того, щоб дивитися на це з відчаєм, я б захоплювався тим, що Україна досягає успіху за дуже складних обставин, роблячи це обережно.
Перемога — це не вбивство кожного російського солдата чи використання Україною своїх сил, щоб фізично відстояти кожен клаптик української території, перемога — це унеможливлення для росії продовжувати війну.
Про співпрацю України та США
Я радий бачити держсекретаря Блінкена в Києві на два дні. Перше і найголовніше, це дає пряму впевненість українському народу, що він не боїться. Він приїжджає сюди. Він демонструє підтримку Україні.
Це важливо, тому що він збирається провести бюджетні обговорення в Сполучених Штатах пізніше цієї осені. Адміністрація запропонувала додаткову військову та економічну підтримку для України, яка буде обговорюватися і голосуватися в Конгресі. Я думаю, що для нього дуже важливо мати можливість виступити і взяти участь у Конгресі.
Існує ризик, якщо постійно оголошувати грошову допомогу, це створює відчуття безперервних витрат, що ми просто витрачаємо, витрачаємо і витрачаємо. Тож люди починають запитувати, як довго ми будемо це робити? І скільки це коштує?
Наступна цифра, яка має значення, це 24 мільярди доларів на додаткові угоди. Я б закликав і адміністрацію, і Конгрес розглянути можливість збільшення цієї суми. Тому що якщо ми залишимо її на тому ж рівні, на якому вона є, 24 мільярди, нам доведеться робити це знову наступного року. Я б запропонував збільшити цю цифру, зробити це один раз, а потім припинити оголошувати кожні два тижні нову суму грошей.
Чи впливають корупційні скандали в Україні на союзників
Чи впливають корупційні скандали в Україні на думки Заходу, наших партнерів щодо нас і на допомогу?
Україна повинна серйозно ставитися і ставиться до питань корупції. І це дуже важливо. Якщо у вас є думка, що це вийшло з-під контролю або що Україна буде втрачена, то зараз це не так. Кожна країна має проблеми з боротьбою проти корупції та контролем.
Я не думаю, що Україна сьогодні перебуває в гіршій ситуації, ніж багато інших країн. Важливо бути пильними, і я думаю, що ми бачили, що і президент Зеленський, і адміністрація США приділяють цьому особливу увагу, щоб переконатися, що ми не потрапимо в ситуацію, коли це може поставити під загрозу рівень нашої допомоги.
Є ще один момент, який я хотів би підкреслити, принаймні, коли йдеться про військову допомогу. Ми повинні чітко усвідомлювати, що ми не платимо готівку. Ми підраховуємо вартість військової підтримки, яку ми надаємо Україні. Це обладнання, амуніція, навчання. Ми підраховуємо цю вартість, і це долар. Але це не готівка, яку ми збираємося продати, тому тут корупційні ризики вкрай малі.
Можливі вибори в Україні під час війни
Я сподіваюся побачити, як ви зможете провести вибори. І дійсно, в Конституції України, і я дізнався про це тільки на цих вихідних, це стаття перша. Там сказано, що ви не можете проводити вибори під час війни. Це один з важливих факторів, який допомагає зрозуміти, чому це може бути неможливим.
Інша річ, про яку розмірковує сенатор Грем, полягає в тому, що Україну іноді критикують на Заході, в США і в усьому світі: мовляв, ви кажете, що вони захищають передові рубежі свободи, що у них демократія, але у них немає виборів, вони централізували всі ЗМІ і призначили губернаторів у регіони. Як це можна назвати демократією?
Для наших суспільств важливо відчувати, що ми дійсно підтримуємо демократію, а не просто країну.
Як Захід дивиться на нового міністра оборони Умєрова
Як призначення нового міністра оборони сприйняли наші західні партнери?
Я думаю, що як демократична країна, ми розуміємо, що люди змінюють позиції. Знаєте, у нас є члени уряду, які вважають, що щось не повинно бути як в росії, де факт чиєїсь відставки є кризою або ознакою чогось. Це нормальна річ. Тому я б не дуже переймався фактом змін. Міністр Умєров також добре відомий і дуже шанований. Тож ми продовжимо з ним плідно співпрацювати.