Курт Волкер вважає, що вірогідність ядерної війни США та росії менше одного відсотка, вибори в США навряд чи вплинуть на допомогу Україні, а деякі люди на Заході бояться повернення Криму до України через російську пропаганду.
Курт Волкер, спеціальний представник США у переговорах щодо України, експосол США в НАТО та співзасновник American University Kyiv 7 вересня зустрівся з журналістами. Там побували й журналісти . Пропонуємо вам найцікавіше із сказаного.
Перспективи України в НАТО та підсумки саміту у Вільнюсі
Вільнюс став великим кроком вперед у розумінні НАТО того, чим є цей конфлікт. Але я вважаю, що владімір путін зараз демонструє повну зневагу до європейської системи безпеки, яка існує з часів Другої світової війни.
Що ж, це гаряча тема, яка зараз обговорюється у Вашингтоні. Про це точиться багато дискусій. Перше, що я б сказав, це те, що я не думаю, що НАТО це ще усвідомлює. Але вони наближаються до цього.
Він намагається відновити Російську імперію, знищити народи Європи, в тому числі країни, які не були частиною Російської імперії, яку він хоче відновити.
«НАТО не може виконувати свою роботу без України»
Я не вірю, що НАТО може виконувати свою роботу без України, тому що ми бачимо, що якщо ми переможемо проти України, то матимемо вічну війну в Європі. Далі будуть Латвія, Естонія, Литва, Словенія, Грузія, Молдова…
Нам потрібно, щоб Україна перемогла у захисті від росії. І тоді нам потрібно ліквідувати ці сірі зони, які виявилися спокусою. Сірі зони – це зелене світло. А ми повинні зробити їх червоним світлом. Щоб ми знали, що всі ці території перебувають під єдиною парасолькою.
НАТО турбують дві речі:
- Колективне зобов’язання оборони та допомоги за статтею 5, а війна в Україні триває, тобто є ризик ескалації її на інші країни НАТО
- Як брати до НАТО країну, яка не контролює всі свої території
Надання Україні конкретних термінів вступу в НАТО може затягнути війну
Проблема з наданням Україні відповіді, коли її візьмуть в НАТО, після закінчення війни, полягає в тому, що це стимул для росії продовжувати війну.
Не варто зациклюватись на ідеї, що сухопутні війська країн НАТО будуть воювати на лінії фронту проти росіян в Україні. Є речі, які ми могли б робити, але не робимо, наприклад, будувати бомбосховища.
Чи реальні ризики ядерної війни між США та росією
Ризик будь-якого застосування ядерної зброї завжди слід сприймати серйозно. Навіть якщо ймовірність становить один відсоток, ми все одно повинні думати про це, намагатися уникнути і запобігти цьому, ставитися до цього серйозно, бути готовими, якщо це станеться.
Тому ми не можемо применшувати важливість цього. Тим не менш, я думаю, що це дуже малоймовірно, і я б оцінив це в тих низьких однозначних відсотках, але в стратегічному обміні ядерною зброєю між США і росією – росія цього не переживе, вони це знають.
«Якщо росія використає ядерну зброю, буде пряма відповідь»
По-друге, багато країн сказали росіянам, що якщо ви застосуєте ядерну зброю, буде пряма відповідь. Не обов'язково ядерна, але пряма відповідь. Він чув це від США та НАТО, він чув це від Китаю та Індії. Не роби цього.
По-третє, через ці попередження, російські військові знають, що це реальна загроза. Вони не хочуть застосовувати ядерну зброю. До того ж застосування передбачає одразу кілька людей, які зголосяться це робити. путін може опинитись у ситуації, коли він віддає наказ, а військові його не виконують. Тому це робить використання ядерки малоймовірним.
Ба більше, Україна подає правильний меседж, що не збирається захоплювати російські території, адже російська ядерна доктрина передбачає використання цієї зброї за умови загрози державі.
Як вплинуть вибори в США на допомогу Україні
Наступний президент США буде інавгурований у січні 2025-го, через 17 місяців. Це майже стільки ж часу, подивіться, з моменту повномасштабного вторгнення. Подумайте про те, як багато змінилося за цей час, з 24 лютого. Ми повинні очікувати таких же змін знову.
Якщо ви подивитеся на вибори в США, то там будуть говорити про Україну, але рішення буде прийнято не через Україну. Це не буде пов'язано з внутрішньополітичними питаннями, соціальними питаннями, економічними питаннями, як це завжди буває.
Я думаю, що саме тут люди сперечатимуться і боротимуться, і вони не будуть відстоювати свою позицію щодо України. Я хотів би звернути увагу, що у груднi 2009 року Барак Обама обіцяв, пiсля того як стане президентом, закiнчити кампанiю в Афганістані. Але минуло 18 місяців, а ми не вивели війська. Причина була досить проста – це була б катастрофа.
Ми бачили ту ж саму паралель з президентом Трампом в Афганістані. Він також хотів забратися з Афганістану, підштовхував своїх радників, але врешті-решт не зміг. Тому що він також зрозумів, що це буде катастрофою.
Чи бояться на Заході повернення Україною Криму
Є люди, які цього бояться, так. І я думаю, що це, знову ж таки, результат російської пропаганди про те, що Крим завжди був російським і що росія ніколи не погодиться з тим, що Крим втрачено.
Навіть у новітній історії забудьте про тисячі років історії Криму до того, як він став частиною Російської імперії. Російська імперія утримувала його приблизно по часу, як Литву, не більше того.
Але Крим був частиною незалежної України втричі довше, ніж минуло з часу його анексії. росія жила з Кримом під українським суверенітетом. Для росії не було жодного ризику.
Вони також не розуміють, що означає для України звільнення Криму. Вони думають про морських піхотинців на пляжах під вогнем артилерії і літаків. Це не та картина, яку люди повинні мати на увазі. Це відсікання російських окупаційних сил, щоб вони не могли себе там забезпечити.
Крим не буде успішним і життєздатним, якщо він буде відрізаний від росії природною географією, тоді він буде пов'язаний з Україною.