Скандальний і прямолінійний Андрій Мельник буде відповідати росіянам в ООН

Яскраві цитати Андрія Мельника та Сергія Кислиці

Не багатьом послам вдається здобути таку впізнаваність серед громадськості, як Андрію Мельнику, щойно призначеному постійному представнику України в ООН та колишньому очільнику української дипломатичної місії в Німеччині. Він обіймав цю посаду понад сім років – з початку 2015 року до 9 липня 2022-го. Мельник регулярно опинявся в центрі уваги медіа, давав численні інтерв’ю, з’являвся на багатьох ток-шоу та часто робив гучні й суперечливі заяви.

7 квітня Володимир Зеленський офіційно призначив дипломата на посаду постпреда при ООН – хоча дипломатичні перестановки президент погодив ще у грудні 2024-го, офіційне затвердження відбулося лише вчора.

На цьому посту Мельник замінить не менш яскравого дипломата Сергія Кислицю, який став першим заступником голови МЗС. The Page вирішив згадати найрезонансніші виступи обох дипломатів.

«Шольц – ображена ковбаса» та інші вирази Андрія Мельника

Як пише Deutche Welle, оцінки особистості Мельника розходились: одні бачили в ньому діяча, який користується великою повагою в політичних колах, інші вважали банальним бунтівником і скандалістом.

2 травня 2022-го канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав, що від планування поїздки до України його зупиняє відмова у візиті президенту Німеччини Франку Штайнмаєру. Останньому Володимир Зеленський тоді відмовив нібито через його «тісні зв’язки з росією».

У відповідь Мельник 3 травня заявив, що державному діячу не личить ображатися, використавши німецький фразеологізм, який дослівно перекладається як бути «ображеною ліверною ковбасою» і означає «видавати з себе ображеного». «Йдеться про найбрутальнішу війну на знищення з часів нападу нацистів на Україну. Це не дитячий садок», – сказав Мельник у коментарі інформаційній агенції dpa.

Андрій Мельник на фото. Джерело: МЗС України

Також посол України різко розкритикував Ангелу Меркель за відсутність самокритики у її першому інтерв’ю після завершення канцлерської каденції, звинувативши її в м’якому ставленні до путіна та виправданні провальної політики щодо росії. Його здивувало, що Меркель не визнає своєї відповідальності за те, що політика Німеччини сприяла агресії рф, яка призвела до найкривавішої війни в Європі з часів Другої світової. Мельник наголосив, що без чесного перегляду цієї політики неможливо зупинити подальшу агресію Москви.

В інтерв’ю «Главкому» після звільнення Мельник підкреслював, що його досвід і впізнаваність у німецьких політичних колах допомогли показати всю суть російського нападу. «(Німці) побачили, що мене ніби підмінили. І тоді вони зрозуміли, що в Україні діється справді щось жахливе. Що там дійсно відбувається велика катастрофа. Лише після моїх недипломатичних наскоків німці взяли в руку лупу і почали роздивлятися, а що ж там таке коїться. Що Київ можуть захопити, щодня люди гинуть, ґвалтують і катують у Бучі, що Україну росіяни рівняють із землею», – пояснював дипломат.

27 травня 2022-го, коментуючи чергові заяви Олафа Шольца, Мельник сказав BILD, що Київ сподівався «почути з цієї промови, які конкретні кроки, щоб Україна виграла цю війну». Але цього не сталося, тому дипломат знову пішов в атаку на канцлера Німеччини: «Ймовірно, йому не вистачає для цього лідерства і мужності. У військовому плані Берлін просто підводить Україну».

Під час одного з останніх інтерв’ю на посаді посла в Німеччині Андрій Мельник опинився в незручній ситуації через провокаційне питання про роль Бандери в убивствах цивільних під час Другої світової. Він заявив, що «немає жодних доказів убивства бандерівцями сотні тисяч євреїв» і назвав це російським наративом, який підтримують у Німеччині, Польщі та Ізраїлі.

Ці слова викликали обурення, зокрема у Варшаві, яка, за неофіційною інформацією, згодом вимагала його звільнення. МЗС України відмежувалося, наголосивши, що це особиста думка посла, але його відкликали. З часу звільнення він встиг побути заступником голови МЗС та послом у Бразилії до призначення в ООН.

Як Сергій Кислиця красномовно відповідав росіянам в ООН

«Якщо він (путін) мріє про самогубство, нема чого залучати ядерний арсенал. Він має зробити те саме, що зробив чувак у Берліні. У бункері. У травні 45-го», – заявив 28 лютого 2022 року Сергій Кислиця на засіданні Генасамблеї ООН.

Під час виступу посла росії в ООН Васілія Небензі в Раді Безпеки ООН 29 березня 2022 року в Нью-Йорку Сергій Кислиця читав книгу «Що не так з дипломатією».

Виступаючи у Раді Безпеки ООН, він щоразу нагадував, що у залі присутні представники терористичної держави. Вже у 2024 році Кислиця зізнався, що літом 2022-го мав слухати Небензю у Радбезі в день, коли його племінник загинув, захищаючи Сіверськодонецьк на Луганщині. Самого представника рф він називає людиною «з ампутованою совістю і відрізаною гідністю».

В залі ООН Сергій Кислиця:

  • розповідав про злочини росіян у Бучі та інших містах;
  • показував іранські БПЛА, коли вони з’явились в Україні;
  • звертався до представників Ірану з питанням «чому ваш уряд вбиває мирних мешканців Києва?»;
  • розповідав про пошук «гарматного м’яса» росіянами по всьому світу та удари по власній території;
  • висміював розповіді росіян про русофобію словами «тут санітари потрібні»;
  • викривав брехню росіян про удари по лікарні «Охматдит» у липні 2024-го.
Наприкінці 2024 року він твердо відповів представнику Північної Кореї на його тезу, що країни Заходу винні у «розв’язуванні воєн в Україні та на Близькому Сході»: «Рано чи пізно ви і ваше керівництво опинитеся на лаві підсудних, і рано чи пізно ваш народ буде вільний, після чого насолоджуватиметься демократією і свободою».

Читати на The Page