Протягом тижня 15-21 березня 2025 року ГО CAT-UA досліджувала настрої українців у соцмережах щодо війни. Індекс соціальних настроїв знизився до -18 пунктів, що свідчить про значну кількість негативних повідомлень.
Головні теми обговорень
- Контакти Трампа з путіним. Однією з найбільш обговорюваних тем стали переговори колишнього президента США Дональда Трампа з Володимиром Путіним. Проукраїнські блогери висловлювали занепокоєння щодо недостатньої міжнародної підтримки, хоча загалом увага до цієї теми не була домінуючою.
- Військові дії. Серед позитивних новин українці найактивніше реагували на успішні атаки по тилових об’єктах рф – аеродроми в Енгельсі, Краснодарському краї, а також командний пункт на Білгородщині. Натомість негативу додавали безперервні ракетні удари по Україні та заяви Путіна щодо анексії територій. Також широко обговорювалися заяви російських пропагандистів про нібито оточення українських військ на Курщині.
- Світова підтримка. Надію вселяли заяви європейських лідерів. Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер засудив прагнення Кремля до перемир’я на умовах РФ і закликав до об’єднання «коаліції охочих» на підтримку України. Президент Франції Еммануель Макрон заговорив про можливість відправлення миротворців в Україну, що викликало оптимістичні настрої в соцмережах. Німеччина оголосила про новий пакет військової допомоги.
- Суперечливі заяви Трампа. Заява Трампа про те, що його обіцянка завершити війну за 24 години була «жартом», викликала хвилю обурення в соцмережах. Користувачі нагадували про його суперечливі висловлювання, зокрема щодо президента Зеленського.
Настрої українців
- Гнів (40,1%) Основним джерелом гніву стали переговори Трампа з путіним, а також атаки росіян по українських містах. Крім того, значне обурення викликав законопроєкт про Нацполіцію.
- Тривога (16,5%) Користувачі найбільше хвилювалися за ситуацію на Сумщині та Запорізькому напрямку. Тривожно чекали нових атак та обстрілів.
- Радість (14,8%) Позитивні емоції викликали удари по ворожих тилах, зокрема по аеродрому в Енгельсі, а також повернення з полону 175 українських бійців.
- Сум (10,5%) Найбільший сплеск суму був пов’язаний із річницею трагедії в Маріупольському театрі. Також українці оплакували загиблих через нові атаки по Одесі та Сумах.
- Гордість (8,0%) Гордість викликали розробки нових українських ракет та успішні удари по військових об’єктах рф.
- Надія (4,6%) Українці сподіваються на європейську підтримку, зокрема можливе відправлення миротворців і передачу заморожених російських активів Україні.
- Вдячність (3,0%), втома (1,5%), сміх (1,0%) також були присутні, але в меншій мірі.
Загалом настрої українців залишаються напруженими, з переважанням негативних емоцій, хоча успішні військові дії та міжнародна підтримка все ще додають надії.
