Facebook Pixel

Росія — держава-терорист. Що означає рішення Європарламенту та чи будуть США наступними

Європарламент слідом за Парламентською асамблеєю НАТО, як і очікувалося, визнав росію державою-спонсором тероризму. Резолюція констатує, що росія вбила тисячі українців своїми невибірковими ударами, а на окупованих територіях терористи вдаються до катувань, страт та інших звірств.

Крім того, європарламентарі закликали внести «Вагнер», так званих кадирівців та інші озброєні групи окупантів до списку терористичних організацій.

Яке значення має рішення Європарламенту для України та які наслідки можуть бути для росії?

Що означає рішення Європарламенту про росію-терориста

Рішення Європарламенту, як і Парламентської Асамблеї НАТО у понеділок 21 листопада, є декларативним, але не «пустим». Якщо ПА НАТО скоріше звіряє «політичний годинник» між країнами НАТО щодо ставлення до дій росії, то вже депутати ЄП, що мають законні мандати на рівні ЄС, закликають та спонукають Єврокомісію до певних рішень.

Крім того, як уже пояснював у коментарі The Page голова Центру стратегічних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, важливе не одне конкретне рішення країни чи міжнародної організації, а ланцюг таких рішень.

На його думку, зрештою це дозволить після створення спеціального міжнародного трибуналу притягти до відповідальності не тільки виконавців військових злочинів росії в Україні, а й політичне керівництво рф.

Держава-спонсор тероризму: які можуть бути наслідки для росії

Серед наслідків визнання країни державою-терористом санкційна група Єрмака-Макфола називала в матеріалі для УП також максимальний дипломатичний «блекаут»:

  • чим більше країн та організацій визнають росію терористом, тим більше її дипломатичне життя буде подібним до ізоляції Північної Кореї — посольства та консульства інших країн виведуть з рф або максимально скоротять, дипломатичні контакти зведуть до мінімуму.
  • крім міжнародного трибуналу, таке визнання також допоможе зі стягненням з росії репарацій за нанесені Україні збитки (теоретично всі постраждалі зможуть претендувати на компенсації за рахуной російських активів);
  • санкційний режим навколо держави-терориста не послаблюватимуть, а лише посилюватимуть.

Що буде, якщо США визнають росію терористом

У разі, якщо США також визнають росію державою-спонсором тероризму, наслідки будуть набагато серйознішими, зокрема:

  • резиденти США не зможуть брати участь у будь-яких торгово-фінансових операціях з рф;
  • рахунки та майно офіційних установ рф у США заблокують, а на всіх, хто торгуватиме з рф всуперед забороні американців, чекатимуть санкції;
  • будуть також заблоковані рахунки росії по всьому світу, включно з Китаєм, якщо той не ризикне підпасти під санкції США;
  • заблоковані будуть не тільки рахунки і майно держустанов росії, а й приватних організацій та перших осіб держави;
  • з російських активів та рахунків у США знімуть юрисдикційний імунітет — тобто громадяни США зможуть судитися з рф та отримати компенсацію за рахунок заморожених активів кремля.

Наразі у списку спонсорів тероризму США знаходяться чотири країни:

  • Іран;
  • Північна Корея;
  • Куба;
  • Сирія.

Для того, щоб додати туди росію, необхідно рішення Держдепартаменту США, або Конгресу США, але у другому випадку закон має підписати президент США Джо Байден.

Чому США ще не визнали росію спонсором тероризму

Як пояснив The Page Володимир Фесенко, Штати поки не поспішають з таким рішенням із суто прагматичничних причин: це обірвало б низку переговорів, які вони проводять з рф — зокрема, що звільнення з полону громадян США, а також стримання ядерної загрози з боку Москви.

Quote«Саме тому США поки не хочуть робити зайвих конфліктних кроків», — зазначив політолог.

Виконавчий директор Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Петро Бурковський підкреслив у коментарі The Page, що рішення Європарламенту може бути трохи вагомішим, ніж попереднє рішення ПА НАТО.

Якщо рішення делегатів НАТО демонструвало оцінку дій росії, то Європарламент уже закликав ЄС до конкретних кроків — зокрема, скорішого ухвалення нового пакету санкцій, визнання злочинних угрупувань терористами тощо.

Чи може росія позбутися статусу країни-терориста

Щодо того, як росія може зняти з себе статус держави терориста, то цей процес не такий простий: він може тривати не тільки роками, якщо не десятиліттями.

Втім, на жаль, навіть максимальна ізоляція не може знищити росію як державу дуже швидко, але суттєво обмежить для неї міжнародні контакти, банківські операції та можливості маневрування у торгівлі, зокрема з країнами, з якими вона має дружні або принаймні рівні відносини.

Подякувати 🎉