Facebook Pixel

Вступ до ЄС: як Єврокомісія оцінила прогрес України для старту переговорів

Вступ до ЄС: як Єврокомісія оцінила прогрес України

Вступ до ЄС: як Єврокомісія оцінила прогрес України

22 червня Україна має отримати першу усну оцінку від Єврокомісії щодо прогресу у євроінтеграції. Рік тому, 23 червня 2022 року, Київ отримав статус кандидата в члени ЄС і сім умов для збереження кандидатства.

Статус кандидата надає Україні потенційний доступ до фондів ЄС, зокрема, на відбудову української економіки. The Page нагадує, які умови має виконати Україна, аби зберегти статус кандидата та розпочати перемовини про вступ до Європейського Союзу.

Сім кроків до ЄС

Крок 1. Реформа Конституційного суду

ЄС вимагав створення процедури відбору суддів до Конституційного суду України, аби такий відбір відповідав рекомендаціям Венеціанської комісії.

Крок 2. Продовження судової реформи

ЄС вимагав від України завершити перевірку кандидатів на членство у Вищій раді юстиції та Вищій кваліфікаційній комісії суддів.

Крок 3. Боротьба з корупцією: посади

Ця вимога стосувалася:

Крок 4. Боротьба з відмиванням коштів

ЄС вимагав від України:

  • привести у відповідність до міжнародних стандартів законодавство щодо боротьби з відмиванням грошей;
  • затвердити стратегічний план реформування правоохоронного сектору.

Крок 5. Закон проти олігархів

ЄС вимагав ухвалення нового закону проти олігархів, що відповідає рекомендаціям Венеціанської комісії.

Крок 6. Аудіовізуальне законодавство

Україна мала затвердити новий закон про медіа, який би відповідав нормам ЄС (йдеться про авторське право та боротьбу з піратством). Київ справді ухвалив закон про медіа, але він отримав чимало критики через зазіхання на свободу слова в спробі контролювати ЗМІ.

Крок 7. Нове законодавство про нацменшини

ЄС вимагав від Києва змінити законодавство про нацменшини за рекомендаціями Венеціанської комісії. Йдеться про закон про освіту та навчання мовами нацменшин від 2017 року — через нього між Угорщиною та Україною стався гучний скандал.

Як ЄС оцінив виконання Україною домашнього завдання

ЄС у своїй оцінці дійшов висновку, що Україна здійснила значні кроки для виконання умов для старту переговорів про вступ до блоку, пише «Інтерфакс-Україна». З-поміж виконаних умов міністерка в справах ЄС Швеції (яка зараз головує у ЄС), Джессіка Росвалл назвала такі:

  • проєкт закону про Конституційний суд;
  • новий закон про медіа;
  • закон про рекламу;
  • реформу важливих судових інституцій;
  • призначення нового глави антикорупційних інституцій.

У повному обсязі ЄС зарахував дві із семи умов — пункти 2 і 6: щодо судової реформи та ЗМІ.

Позитивно оцінили прогрес і за пунктом 1 — реформі Конституційного с а також відзначили кроки щодо боротьби з корупцією (крок 4).

Деякий прогрес відзначено також за пунктом 5 (боротьба з олігархами), пунктом 7 (закон щодо нацменшин), пунктом 4 (боротьба з корупцією), пунктом 3 (реформа правоохоронних органів).

Єврокомісія порадила Україні ретельно вивчити усну оцінку, посилити боротьбу з відмиванням грошей і внести поправки в процедуру відбору суддів КСУ. Основну доповідь щодо перспектив вступу Україна отримає восени 2023 року.

Подякувати 🎉