М’яч на полі росіян: які умови перемир’я пропонують американці

Україна погодилася на 30-денне перемир'я: що далі

Україна погодилася на пропозицію США щодо припинення вогню. Перемир’я на 30 днів може набути чинності, якщо росія погодиться на ті самі умови, про які домовилися делегації США та України після восьмигодинних переговорів у Джидді, Саудівська Аравія.

Американська делегація на чолі з держсекретарем Марко Рубіо заявила, що «м’яч тепер на полі росіян». Президент США Дональд Трамп анонсував розмову з путіним щодо цього плану.

The Page переповідає головні підсумки домовленостей.

Про що домовились Україна та США

Бойові дії можуть припинитися негайно, якщо росія погодиться. Запропоноване перемир’я не містить жорстких умов для кремля. За даними Politico, план передбачає гуманітарні заходи, зокрема обмін полоненими та повернення українських дітей, тому може бути погоджений агресором. Проте представники російської влади вже виступили проти нього.

Чи погодиться на припинення вогню путін

За даними Bloomberg, Трамп цього тижня відправляє свого спецпосланця на Близькому Сході Стіва Віткоффа до москви для зустрічі з президентом росії. Віткофф вже брав участь у переговорах з росіянами в Ер-Ріяді та літав до росії.

Видання стверджує, що російський диктатор путін висунув максималістські вимоги напередодні переговорів представників України та США в Саудівській Аравії та візиту спецпосла президента Трампа до москви.

А у деяких російських пропагандистів вже палає від можливості отримати додаткові санкції, якщо росія не погодиться на припинення вогню.

США знову діляться розвідданими з Україною

Після припинення постачання зброї та розвідданих Києву США поновлюють обмін секретною інформацією та відновлюють військову допомогу, бо Україна продемонструвала своє бажання до миру, як того хотіли представники адміністрації Трампа.

Фактично це стало головним реальним досягненням, яке вже діє після зустрічі двох делегацій.

Не мирна угода, а припинення вогню

Попри заяви від американської сторони про наближення до закінчення війни, наразі йдеться лише про можливе тимчасове перемир’я. Воно може бути продовжене, якщо сторони погодяться. Одразу після припинення боїв мають початися переговори про постійний мир, але це окремий складний процес.

Угода щодо видобутку корисних копалин знову близька до підписання

9 березня Дональд Трамп заявив, що сподівається на повернення президента Зеленського до Вашингтона для підписання угоди про корисні копалини. За словами Марко Рубіо, 11 березня в Джидді розмови йшли взагалі не про це, а саме про позицію України щодо припинення вогню, можливих поступок і бажань, а також мирного врегулювання в цілому.

Після оголошення можливого перемир’я Трамп знову запросив Зеленського до Білого дому.

«Президенти обох країн домовилися якнайшвидше укласти всеосяжну угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України, щоб зміцнити економіку України та гарантувати довгострокове процвітання й безпеку України», – зазначив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Наразі про поступки територіями не йдеться

Марко Рубіо та радник із нацбезпеки Майкл Волтц не раз натякали, що Україна має йти на поступки, але під час переговорів у Джидді питання територіальних поступок не порушували. Втім, це питання неминуче виникне в подальших переговорах.

Принаймні до самої зустрічі американці висловлювалися на тему поступок. «Ми не будемо сидіти в кімнаті та малювати лінії на карті, а просто отримаємо загальне уявлення про те, які поступки для них можливі і що вони хочуть натомість», – сказав Марко Рубіо журналістам 10 березня.

США не гарантують безпеку України

Дональд Трамп не раз казав, що не хоче брати на себе зобов’язання щодо безпеки України, вважаючи це справою Європи. Фінальні заяви щодо можливого припинення вогню також не містять обіцянок щодо майбутніх гарантій.

При цьому Володимир Зеленський постійно наголошує саме на цій складовій у будь-яких розмовах про мир.

Європа має бути залучена до переговорів

Марко Рубіо підкреслив, що будь-яке остаточне врегулювання обов’язково включатиме й європейців. Він підтримує контакт із Великою Британією та Францією щодо переговорів у Джидді. Це можна розцінювати як прогрес, бо ще кілька тижнів тому американські представники заявляли, що Європі немає місця за столом переговорів.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр Великої Британії Кір Стармер привітали прогрес у мирних ініціативах.

Наступним кроком мають стати розмови США з росією щодо припинення вогню. На 15 березня анонсована нова зустріч європейських лідерів під головування Кіра Стармера, який разом із Еммануелем Макроном працює над створенням «коаліції охочих»: країн, готових відправити миротворців або іншим чином підтримати перемир’я.

Читати на The Page