Facebook Pixel

Топ-6 міжнародних подій цього тижня «не про Трампа»

Слово «Трамп» останнім часом рясніє на сторінках не лише західних, а й українських ЗМІ та соцмереж. При цьому у світі відбуваються значні події, яких просто не видно через тінь Трампа. The Page наводить приклади таких подій.

Католицька церква чекає на зміну Папи Римського

Папа Римський Франциск 6 березня вперше звернувся до віруючих з моменту своєї госпіталізації. Він записав у лікарні коротке аудіо. 88-річний понтифік уже майже три тижні перебуває у лікарні із двосторонньою пневмонією.

Звернення Папи іспанською мовою транслювали на площі Святого Петра перед молебнем за його одужання. Його голос звучав слабо, також чулося його утруднене дихання.

Папа Франциск був госпіталізований до римської клініки 14 лютого. Там у нього розвинулася двостороння пневмонія. Наприкінці лютого його стан погіршився, понтифіка було підключено до апарату штучної вентиляції легень.

Тривала відсутність Франциска породила припущення, навіть серед старших кардиналів, що він може піти стопами свого попередника Бенедикта XVI і подати у відставку. Однак біографи та друзі понтифіка описують його як «борця», який не планує йти у відставку.

Франція вилучила найбільший у своїй історії вантаж кокаїну

Французька влада 2 березня вилучила 10 тонн кокаїну в порту Дюнкерка. Ця партія стала найбільшою в історії метрополії Франції, склавши майже п'яту частину кокаїну, що було вилучено минулого року.

Наркотики були заховані у контейнерах, вони мають передбачувану ринкову вартість близько 320 мільйонів євро. Вантаж був відправлений із Південної Америки.

2024 року у Франції було вилучено 53,5 тонни кокаїну, що на 130% більше, ніж 23,2 тонни, вилучені у 2023 році.

При цьому вилучення канабісу у Франції скоротилися на 19%, до 101 тонни у 2024 році порівняно зі 124,7 тонни у 2023-му.

За даними Європейського агентства з наркотиків (EUDA), кокаїн є другим за поширеністю забороненим наркотиком у Європі після канабісу.

У 2022 році держави-члени ЄС повідомили про 84 000 вилучень кокаїну загальною вагою 323 тонни, що є рекордом уже шостий рік поспіль. На три європейські країни припало 68% від загального обсягу вилученого кокаїну: Бельгія — 111 тонн, Нідерланди — 51,5 тонни та Іспанія — 58,3 тонни, що відображає їхню важливість як пунктів ввезення кокаїну до Європи.

Судан наблизився до завершення дворічної громадянської війни

Спецназ, що збунтувався — Сили швидкої підтримки (RSF) Судану, — і союзні їм угруповання підписали 4 березня перехідну конституцію, яка наближає їх до створення паралельного уряду. Ці сили вже два роки ведуть війну з армією, яка загрожує розколоти країну. Конфлікт призвів до масового переміщення населення, сильного голоду, спалахів убивств на етнічному ґрунті та сексуального насильства.

Конституція, розроблена RSF, покликана замінити конституцію, підписану після того, як армія та RSF повалили багаторічного автократа Омара аль-Башира під час повстання у 2019 році.

Нова конституція офіційно засновує уряд і визначає те, що вона описує Судан як федеративну світську державу, поділену на вісім регіонів.

Руанда продовжує підтримувати повстанців у Конго

Німеччина призупинила надання нової допомоги Руанді та переглядає свої існуючі зобов'язання. Це стало реакцією на роль Руанди у конфлікті у сусідній Демократичній Республіці Конго. Берлін закликав її припинити підтримку повстанського угруповання «М23», яке досягло успіхів на сході Конго.

Конго, експерти ООН та західні держави звинувачують Руанду у підтримці угруповання. Руанда заявляє, що захищає себе від ополченців, очолюваних етнічними хуту, які мають намір винищувати тутсі в Конго та погрожувати Руанді.

З січня угруповання «М23» захопило великі території на сході Конго та цінні родовища корисних копалин.

Наступ є серйозною ескалацією тривалого конфлікту, коріння якого лежить у поширенні на Конго геноциду в Руанді у 1994 році і боротьбі за контроль над величезними мінеральними ресурсами Конго.

У Китаї проходять щорічні збори парламенту

У звіті прем'єр-міністра Китаю Лі Цяна про роботу уряду, представленому 4 березня Всекитайським зборам народних представників, йшлося про додаткові заходи фіскального стимулювання цього року та підвищення уваги до збільшення витрат домогосподарств для пом'якшення наслідків нестійкого зовнішнього попиту.

Запропоновані негайні кроки для стимулювання попиту домогосподарств не вразили економістів. Вони закликають до сміливих структурних реформ, які перенаправлять ресурси споживачам із промисловості та державного сектору.

Прем'єр знизив офіційний цільовий показник інфляції до 2% у 2025 році з 3% у минулорічному звіті. Інфляція склала 0,2% у 2024 році.

Що стосується конкретних заходів щодо стимулювання споживання, найбільш помітним стало виділення 300 млрд юанів (41,4 млрд доларів) на нещодавно розширену схему субсидування споживачів електромобілів, побутової техніки та інших товарів. Аналітики вважають зростання споживання, забезпечене цими товарними категоріями, нестійким, оскільки люди не замінюють дорогих, довговічних товарів щороку.

Заходи соціального захисту включають збільшення мінімальної щомісячної пенсії з 20 юанів до 143 юанів (20 доларів), додаткові 30 юанів на особу у вигляді субсидій на медичне страхування та збільшення на 5 юанів субсидій на основні медичні послуги.

Уряду Сальвадору довелося остудити свій ентузіазм щодо біткоїну

Відтоді, як Найіб Букеле став президентом Сальвадору в 2019 році, країна балансувала на межі дефолту. Переговори з МВФ про порятунок зайшли в глухий кут.

У 2021 році Сальвадор став першою країною, яка зробила біткоїн законним платіжним засобом поряд з доларом. Президент пообіцяв уникати традиційних ринків капіталу та залучати гроші за допомогою блокчейн-облігацій. Були й інші криптоініціативи. Але економіці це мало допомагало, а коли уряд почав затримувати зарплати держслужбовцям, щоб зберегти готівку, інвестори приготувалися до найгіршого. І тут на допомогу прийшов МВФ. Наприкінці лютого рада МВФ схвалила кредит у розмірі 1,4 млрд доларів, який буде видано протягом 40 місяців. Щоб отримати гроші, Сальвадор дав різні обіцянки, серед них – згортання криптопроєкту. Вже зараз податки більше не підлягають сплаті в біткоїнах, а іх прийняття у приватному секторі є добровільним.

МВФ побоювався кредитувати Сальвадор, поки біткоїн був законним платіжним засобом. Його нестабільна ціна становила ризик для фінансової та фіскальної стабільності. Однак фактично країна продовжувала купувати до 1,6 біткоїна на день з моменту укладання угоди з фондом. Можливо, їй доведеться скоротити або скасувати покупки, щоб виконати угоду. Сальвадор володіє 6102 біткоїнами вартістю близько 550 млн доларів, включаючи нереалізований прибуток у розмірі близько 250 млн доларів, яким президент регулярно хвалиться.

Подякувати 🎉