2 вересня у світі відзначають закінчення Другої світової війни після капітуляції Японії та День чорничного морозива, у Тибеті – День демократії, у США – День перемоги над Японією, у В’єтнамі – День незалежності від Франції та Японії, а в Україні – День нотаріату.
нагадує, які історичні події відбулися 2 вересня в Україні та світі.
У 490 році до н.е., коли біля міста Марафон Афіни перемогли перського царя Дарія, грецька армія відправила воїна Фітіпіда до Афін. Щоб розповісти добру новину, він пробіг 42 км 192 м до головної площі Афін та, вигукнувши: «Радійте. Ми перемогли!», помер. У 1896 році на першій відновленій Олімпіаді в Афінах на честь цієї події відбувся забіг між Марафоном і Афінами. Відтоді марафон увійшов до обов’язкової програми Олімпійських ігор. У Парижі 2024 року перемогли Тамірат Тола (Ефіопія) у чоловіків та Сіфан Хассан (Нідерланди) у жінок.

У 1192-му англійський король Річард I Левове Серце та султан Саладін уклали мирну угоду у Яффо (сучасний Ізраїль), яка завершила Третій хрестовий похід
У 1666 році у Лондоні спалахнула Велика лондонська пожежа. За чотири дні полум’я нищило 13,5 тис. будівель, включаючи старий собор Святого Павла, Тауер, королівську біржу, державну митницю, головний поштамт та три міські брами. Збитки від пожежі оцінювалися у 10 млн фунтів (2,1 млрд фунтів на сучасні ціни).

Велика Лондонська пожежа 1666 року. Картина 1670-х років
У 1789-му було засновано Міністерство фінансів США.
230 років тому, 2 вересня 1794 року, герцог Арман Еммануель дю Плессі де Рішельє, внучатий племінник першого міністра Франції, на узбережжі Чорного моря почав будівництво сучасної Одеси. Історично неправильно казати, що Одеса була заснована росіянами та дюком Рішельє. Перші поселення на території Південної перлини датуються VII століттям до н.е., коли тут були давньогрецькі колонії. У XII столітті на місці Одеси оселилися ногаї, які стали частиною Золотої орди. Велике князівство Литовське близько 1341 року захопило узбережжя та заснувало фортецю Коцюбіїв. Наступного століття Коцюбіїв перейшов у власність Османської імперії та отримав назву Хаджибей.
У 1807 році, під час Наполеонівських війн, королівський флот Британії почав артилерійський обстріл Копенгагена з моря. За три доби англійці здійснили щонайменше 14 000 залпів легкогорючими ракетами Конгріва та фосфорними бомбами, вбивши щонайменше 2 тис. цивільних та зруйнувавши третину будівель. Британці назвали це превентивним ударом, щоб данський флот не здався Наполеону.
У 1831-му вийшла друком перша частина «Вечорів на хуторі біля Диканьки» Миколи Гоголя.
190 років тому, 2 вересня 1834 року, Семюел Кольт запатентував свій револьвер, додавши новий аргумент для добрих слів.
135 років тому, 2 вересня 1889 року, в Маріуполі запрацював морський порт, який став найбільшим портом на Азовському морі.
2 вересня 1945 року на борту лінкора «Міссурі» в гавані Токіо представники Японії підписали Акт капітуляції Японської імперії у Другій світовій війні. З боку союзників-переможців підписи поставили представники США, Республіки Китай, Великої Британії, СРСР, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів і Нової Зеландії. До того імператор Хірохіто опівдні 15 серпня оголосив по радіо Gyokuon-hōsō свій імператорський рескрипт про капітуляцію та прийняття умов Потсдамської декларації.

2 вересня 1945 року, делегація Японської імперії на підписанні капітуляції Японії у Другій світовій війні
Того ж дня В'єтнам проголосив свою незалежність, утворюючи Демократичну Республіку В'єтнам.
2 вересня з’явилась найменша держава у світі
У 1967 році відставний британський офіцер Падді Бейтс проголосив створення на морській платформі Форт-Роуз, за 11 км від східного узбережжя Саффолка, незалежного Князівства Сіландія, яке надає громадянство всім охочим. Щоправда, відтоді жодна держава не визнала Сіландію де-юре, хоча де-факто це частково зробили Німеччина, яка надсилала свого дипломата, та Британія, яка визнає платформу.
З 1969 року Сіландія запровадила паспорти та власні поштові марки, у 1975 році прийняла конституцію, прапор, герб і гімн, створила уряд та стала конституційною монархією. Конституцію написав німецький правник Александер Ахенбах, який і став першим головою уряду Сіландії. Він встиг учинити заколот та вкрасти принца Майкла, щоб не дозволити Падді Бейтсу створити казино на платформі
У 2012 році князь Падді Бейтс помер у віці 91 року, відтоді князівством править його син Майкл Бейтс.
Князівство заробляє випуском монет і поштових марок, наданням офшорного Інтернет-хостингу та продажем дворянських титулів у своєму інтернет-магазині, включаючи титули лорда, барона та лицаря. До речі, лицарем можна стати всього за 4728 грн. Титул барона є, наприклад, у співака Еда Ширана, який народився у Саффолку. В тому ж саме інтернет-магазині можна придбати і електронне громадянство Сіландії.
У князівства є власна футбольна асоціація та національна футбольна команда. Є альпіністи (один з яких встановив прапор князівства на Евересті), кунгфуїст, атлети, скейтбордери та плавці. А одного разу на самій платформі стався напівмарафон: бігун робив численні кола по території мікродержави, щоб набігати 21 км.
Що таке Сіландія – відео
У 1990-му у Тирасполі проголосили Придністровську Молдавську Республіку, яку досі не визнала жодна притомна держава світу.
У 1998 році Міжнародний трибунал ООН по Руанді визнав Жан-Поля Акайесу, колишнього мера невеликого містечка в Руанді, винним за дев’ятьма пунктами звинувачення в геноциді.
У 2015 Кабінет Міністрів України своїм рішенням створив Національну поліцію України.