Канцлер Німеччини Олаф Шольц прибув до США для розмови з президентом США Джо Байденом про війну в Україні, росія звинуватила Захід у шантажі, тоді як Ентоні Блінкен уперше із червня 2022 року поговорив із Сергієм Лавровим.
Як проходила зустріч G20 у Делі за присутності голови МЗС рф, як США тренують українських бійців, а також як Берлін хоче замінити надані Україні танки Leopard, пропонує дізнатися з дайджесту західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 27 лютого — 3 березня 2023 року.
Візит Шольца до США: Берлін і Вашингтон обговорять Україну

Шольц прилетів до США. Про що він говоритиме з Байденом? Фото: Getty Images
Канцлер Німеччини Олаф Шольц прибув до Вашингтона з дводенним візитом, щоб зустрітися з президентом США Джо Байденом, пише The New York Times.
Два лідери обговорять російське вторгнення в Україну та підтримку Києва Заходом. Непублічний характер візиту спричинив багато здогадок щодо справжньої мети Шольца.
Так, деякі експерти припускають, що Байден і Шольц намагатимуться сформувати нову дорожню карту для припинення повномасштабної війни в Україні.
«Я вважаю, що ми переживаємо важкий момент, тому що питання про розв’язання стає все гучнішим, масштабнішим і важливішим як у США, так й у Європі, — говорить Ульріх Шпек, німецький зовнішньополітичний аналітик. — Тож я думаю, що окрім погляду на те, що відбулося за рік, буде також спроба подивитися вперед і відповісти на питання: чим це закінчиться?»
Речник із зовнішньої політики в парламенті від СДПН Нільс Шмід відкинув думку про те, що переговори буде зосереджено на «розв’язанні».
Перш ніж вирушити до Вашингтона, Шольц зробив виважену заяву, підтверджуючи підтримку України:
«Більшість громадян хочуть, щоб наша країна й надалі була поруч з Україною. І робила це так, як від початку війни: рішуче, збалансовано, тісно координуючи дії з нашими друзями та партнерами».

Байден чекає на Шольца, аби обговорити Україну. Фото: Getty Images
Експерти також вважають, що характер відносин між Берліном і Вашингтоном може потребувати змін. Судха Девід-Вілп, директорка берлінського офісу Німецького фонду Маршалла, зазначає, що США хочуть заохотити Німеччину діяти в координації зі своїми європейськими союзниками.
Росія після розмови з Китаєм: Захід нас шантажує
Росія звинуватила Захід у шантажі та погрозах і заявляє, що отримала підтримку Китаю щодо своєї позиції на бурхливій зустрічі міністрів закордонних справ G20 в Індії, головною темою якої була війна в Україні, пише The Guardian.
Захід завершився без спільного комюніке, лише з коротким підсумком зустрічі, підготовленим Індією, що цьогоріч головує в групи.

Ентоні Блінкен говорив з Сергієм Лавровим 10 хвилин. Фото: Getty Images
На полях зустрічі в Делі держсекретар США Ентоні Блінкен також коротко поспілкувався із Сергієм Лавровим, головою МЗС рф, щоб повідомити йому, що США не відмовляться від своєї підтримки України.

Сергія Лаврова повідомили, що США не відмовляться від допомоги Україні. Фото: Getty Images
Жодна сторона не назвала 10-хвилинну зустріч — першу пряму зустріч між двома держслужбовцями із червня 2022 року — переговорами. Блінкен також закликав Москву переглянути своє рішення зупинити участь у Договорі про стратегічне наступальне озброєння та звільнити американця Пола Велана, засудженого в росії за шпигунство.
Після зустрічі Лаврова з китайською делегацією МЗС рф оприлюднило заяву:
«Було висловлено одностайне неприйняття спроб втручання у внутрішні справи інших країн, нав’язування односторонніх підходів через шантаж і погрози, а також протидію демократизації міжнародних відносин».
За даними російських ЗМІ, Лавров заявив, що Захід перетворює роботу над порядком денним G20 на «фарс», і сказав, що західні делегації хочуть перекласти відповідальність за свої економічні невдачі на Москву. Він звинуватив їх у прагненні поховати чорноморську «зернову ініціативу».
На зустрічі G20 Блінкен підкреслив, що потрібно й далі закликати росію припинити війну, а Китай має відмовитися від ідеї постачати зброю агресору:
«Пекін не може публічно представляти себе як силу, що прагне миру, поки так чи інакше далі роздмухує вогонь, який запалив Володимир Путін».

Олаф Шольц закликав Китай не продавати росії зброю. Фото: Getty Images
Канцлер Німеччини Олаф Шольц також закликав Китай не продавати зброю рф, виступаючи в німецькому парламенті:
«Моє послання Пекіну чітке: використовуйте свій вплив на Москву, щоб спонукати до виведення російських військ. І не постачайте жодної зброї агресору — росії».
Зусилля Індії зняти питання України з порядку денного здебільшого провалилися, оскільки західні політики використали присутність Лаврова на конференції, щоб вимагати від росії негайно припинити війну.
США тренують українських військових у Німеччині: «Попереду — важка боротьба»
США проводять навчання з військового планування в Німеччині для українських військових, щоб допомогти їм продумати майбутні рішення на полі бою, повідомляє Reuters.
Багатоденні штабні навчання у вигляді військових ігор проводяться на базі армії США у Вісбадені, Німеччина, яку в четвер відвідав голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал армії Марк Міллі.

Марк Міллі: Україну чекає довга боротьба. Фото: Getty Images
Офіційні особи США відмовилися говорити про потенційні сценарії бойових дій, які українські військові вивчають під час навчань.
«Ніхто не сидить там і не говорить українцям: ідіть ліворуч, ідіть праворуч, зробіть те чи те. Це не робота міжнародної спільноти. Усе, що ми робимо, — це налагоджуємо структуру та механізми, щоб дати змогу українцям навчатися самим, вчитися на прикладі конкретної ситуації чи різних сценаріїв», — сказав Міллі.
Командувач армії США у Європі генерал Дарріл Вільямс похвалив десятки українських військових, які були присутні на навчаннях, сказавши, що вони були «справді дуже хорошими».

Дарріл Вільямс: українські військові показали себе дуже добре. Фото: Wikipedia
Міллі висловив оптимізм щодо української армії, хоча й визнав, що попереду — важка боротьба.
Німеччина хоче купити у Швейцарії танки Leopard для заміни переданих Україні
Німецький виробник зброї Rheinmetall хоче придбати кілька старих швейцарських танків Leopard 2, щоб замінити відправлені в Україну, цитує речника Міністерства оборони Швейцарії Лоренца Фрішкнехта Politico.

Лоренц Фрішкнехт: Швейцарія може продати Німеччині танки Leopard. Фото: linkedin.com/in/lorenzfrischknecht
Утім, він пояснив, що Швейцарія, яка наразі тримає на зберіганні 96 танків Leopard 2, спочатку має офіційно вивести їх з експлуатації рішенням парламенту.
Потім частину танків Швейцарія могла б продати за умови, що країна залишить їх достатньо для задоволення власних потреб оборони.
Влада Німеччини запевнила, що танки не передадуть Україні, а натомість відправлять до Німеччини «або партнеру з НАТО чи ЄС».
У січні європейські союзники Києва пообіцяли відправити два батальйони танків Leopard 2 — приблизно 80 машин — в Україну, зокрема й 14 із Німеччини. Уряд Німеччини також схвалив продаж Україні 88 старих танків Leopard 1.
Швейцарія відмовилася надати військову допомогу Україні, зокрема, блокуючи експорт зброї та боєприпасів швейцарського виробництва й аргументуючи це порушенням політики нейтралітету країни.
Але продаж списаних танків країні, яка не воює, як-от Німеччина, не порушить принцип нейтралітету, якого Швейцарія дотримується з 1815 року.