Facebook Pixel

Україна перемагає на Чорному морі й готується до зими: дайджест західних ЗМІ

Україна не встигла повністю відновити енергосистему, пошкоджену російськими обстрілами, але активно готується до прийдешньої зими. Тим часом Британія високо оцінює перемогу України над Чорноморським флотом рф, Республіканська партія США розділилася в питанні допомоги Україні на тлі виборів спікера Палати представників, а експрезидент Дональд Трамп знову встряг у скандал із розголошенням конфіденційної інформації.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 2–6 жовтня.

Зима наближається: чи буде вона важчою за попередню?

Київська кореспондентка Reuters Олена Гармаш нагадує, що на Україну знов очікують тривалі відключення електроенергії прийдешньою зимою. Попри масштабні ремонтні роботи й посилення протиповітряної оборони, Україні не вистачило грошей і часу, щоб повністю відновити енергосистему після шкоди, завданої російськими ракетами та безпілотниками.

Quote«Багато (зусиль) було витрачено лише на те, щоб відремонтувати те, що було зруйновано. І чи вдалося нам створити додаткову стійкість? Чи ми в кращому становищі, ніж минулої зими? Я так не думаю», – сказав Маркус Ліппольд, керівник енергетичної групи у відділі розширення Європейського Союзу.

У червні ООН підрахувала, що генерувальна потужність України скоротилася приблизно вдвічі від рівня перед повномасштабним вторгненням Росії в лютому 2022 року: понад 19 з майже 37 гігават було втрачено. Дослідницький центр Київської школи економіки оцінив прямий збиток енергетичній інфраструктурі України станом на червень у $8,8 млрд.

Протягом останнього опалювального сезону кожен українець за межами прифронтової території провів без світла в середньому близько 35 днів. Крім того, минулої зими Україні допомогли відносно м’яка погода, швидкі ремонти, імпорт атомної енергії та електроенергії з Європи, але цього разу деякі чиновники очікують жорсткіших умов.

Раніше Westinghouse і Енергоатом домовилися модернізувати одну з українських АЕС

Раніше Westinghouse і Енергоатом домовилися модернізувати одну з українських АЕС

Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук повідомив Reuters, що компанія провела масштабні ремонтні роботи напередодні зими, але ремонт деяких енергоблоків потребував більше часу.

Quote«Безумовно, можна сказати, що рівень надійності буде нижчим (ніж минулого року)», — сказав він.

Голова національного мережевого оператора «Укренерго» Володимир Кудрицький, своєю чергою, запевнив, що, незважаючи на зменшений резерв потужностей, магістральна мережа готова пропускати зимові обсяги електроенергії.

У рамках підготовки також проведено або завершується ремонт на дев’яти енергоблоках АЕС, а НАК «Нафтогаз України» накопичив необхідний запас газу.

Битва за Чорне море: Україна вражає успіхами

На фото ураження штабу Чорноморського флоту в Севастополі. Тоді, можливо, ліквідували командувача російським чф

На фото ураження штабу Чорноморського флоту в Севастополі. Тоді, можливо, ліквідували командувача російським чф

«Моментом приниження для москви» називає The Guardian удар ракетами Storm Shadow по штабу Чорноморського флоту Росії 22 вересня, який, за повідомленням українських спецслужб, призвів до загибелі 34 офіцерів країни-агресора, включно з командувачем флоту адміралом Віктором Соколовим.

На тлі повільного просування контрнаступу на суші Україна здобула приголомшливий успіх, коли зробила Чорне море забороненою зоною для російських військових кораблів, майже не маючи власного військового флоту, стверджує видання.

За супутниковими даними, два фрегати і три ударні підводні човни залишили Севастополь і рушили на схід до Новоросійська. До них приєдналися п'ять великих десантних кораблів, патрульний катер і малі ракетні кораблі. Група інших човнів вирушила із Севастополя до Феодосії. Повідомляється також, що Росія, вигнана з Севастополя, підписала угоду про створення нової військово-морської бази в Абхазії.

Виступаючи цього тижня на Варшавському безпековому форумі, міністр збройних сил Великої Британії Джеймс Гіппі заявив, що Чорноморський флот Росії зазнав «функціональної поразки» і був змушений розійтися по портах, звідки не може атакувати Україну. Міністр порівняв цей успіх із торішньою блискавичною деокупацією Харківської області.

За словами колишнього міністра оборони України Олексія Резнікова, ключову роль у поверненні контролю над Чорним морем зіграли безпілотники.

Quote«Ця війна — остання звичайна сухопутна війна. Війни майбутнього будуть високотехнологічними. Чорне море схоже на полігон. Ми бачимо серйозні бойові випробування», — заявив ексміністр.

Резніков зазначив, що ВМС України, ССО, ГУР і СБУ конкурують у виготовленні морських дронів. А його попередник Андрій Загороднюк підкреслив, що безпілотник вартістю 10 000–100 000 доларів може пошкодити російський корабель, який коштує сотні мільйонів доларів.

Видання перераховує українські успіхи на морі: запобігання висадці російського десанту в Одесі, потоплення крейсера «Москва», звільнення острова Зміїного, вибух на Кримському мосту, знищення систем ППО С-400 у Криму, повернення «вишок Бойка», удари по севастопольському суднобудівному заводу і штабу Чорноморського флоту та нещодавні операції ГУР МО в Криму.

Експерти з безпеки кажуть, що повернення Криму має важливе значення для перемоги України. Олександр Хара, заступник голови Чорноморського інституту стратегічних досліджень, стверджує, що, утримуючи Крим, росіяни зможуть і надалі завдавати ударів по всій материковій українській території.

Quote«Ідея непереможності Росії в Чорному морі розбита», — сказала Євгенія Габер, старша наукова співробітниця Atlantic Council.

Спікеріада в США: допомога Україні розколола Республіканську партію

Метт Ґетц задоволено крокує після того, як за його ініціативи прибрали спікера Палати представників США Кевіна Маккарті через його занадту проукраїнскість. Фото: Getty Images

Метт Ґетц задоволено крокує після того, як за його ініціативи прибрали спікера Палати представників США Кевіна Маккарті через його занадту проукраїнскість. Фото: Getty Images

Розбіжності між республіканцями щодо надання Україні додаткової допомоги матимуть вплив на вибори нового спікера Палати представників Конгресу США, стверджує The Washington Post.

Ані Стів Скаліз, ані Джим Джордан, які балотуються на цю посаду, не згадали Україну в своїх програмних листах. Проте дедалі більше республіканців у Палаті представників виступають проти надання Україні ще одного пакету допомоги, і Скаліз і Джордан мають різні погляди на це питання.

Джордан був одним із 70 республіканців у Палаті представників, які в липні проголосували за поправку про припинення допомоги Україні, запропоновану конгресменом Меттом Ґетцем. Він також у числі 117 республіканців минулого тижня проголосував проти збільшення допомоги Україні. Скаліз голосував навпаки в обох випадках.

Цей розкол відображає широкий спектр поглядів республіканців у Палаті представників. Наприклад, голова комітету з закордонних справ Майкл МакКол критикував адміністрацію Байдена за недостатню агресивність у наданні допомоги Україні. Водночас деякі члени ультраправої групи «Кокус свободи» не хочуть навіть вимовляти слово «Україна». Є й представники, що притримуються проміжної позиції.

Імовірно, у вівторок кандидатів у спікери питатимуть про їхні погляди на допомогу Україні. Джордан вже заявив, що він проти ухвалення ще одного пакету. А його речник уточнив, що законодавця хвилюють питання, в чому мета підтримки Києва та як витрачаються надані гроші.

Лідер більшості в Сенаті Чак Шумер і лідер меншості Мітч Макконнелл працюють над великим пакетом допомоги Україні. Але президент Джо Байден і сенатори від обох партій висловили стурбованість, що відсторонення Кевіна Маккарті з посади спікера ускладнить проходження такого пакету через Палату представників.

Досі Маккарті вдавалось утримувати хитку рівновагу. Минулого року він пообіцяв, що республіканці не будуть «виписувати Україні порожній чек», але в травні сказав репортеру в Ізраїлі, що підтримує допомогу Україні. Він відмовив президенту України Володимиру Зеленському у можливості виступити в Палаті представників, коли Зеленський був у Вашингтоні минулого місяця, але зустрівся з ним приватно.

Посольство України у Вашингтоні відмовилося коментувати спікеріаду в Палаті представників.

Quote«Можу тільки сказати, що з переважною більшістю імен, які звучать, та їх командами у нас побудовано гарний конструктивний діалог. Ми ж у Посольстві України в США продовжуємо активну роботу і з кокусами, і комітетами, і окремими конгресменами і звичайно з Сенатом над обговоренням наших потреб і можливих рішень щодо наступного пакету допомоги Україні», — написала українська амбасадорка Оксана Маркарова у Facebook.

Справи Дональда Трампа: довгий язик експрезидента знову зчинив ґвалт

Історичний знімок Дональда Трампа, після годинного арешту в Атланті, штат Джорджія. Тоді Дональд Трамп здався за звинуваченням у змові з метою скасування результатів виборів 2020 року

Історичний знімок Дональда Трампа, після годинного арешту в Атланті, штат Джорджія. Тоді Дональд Трамп здався за звинуваченням у змові з метою скасування результатів виборів 2020 року

The New York Times повідомляє про нові звинувачення проти Дональда Трампа. Як стверджують джерела видання, невдовзі після відходу з посади колишній президент поділився секретною інформацією про американські атомні підводні човни з австралійським мільярдером Ентоні Праттом під час вечірньої розмови в Мар-а-Лаго, його приватному клубі та резиденції у Флориді.

Трамп розповів про тактичні можливості американських підводних човнів, кількість ядерних боєголовок на них і відстань, на яку вони можуть непоміченими підійти до своїх російських аналогів. Пратт, який керує однією з найбільших у світі картонних компаній, також поділився цією інформацією з кількома іншими людьми. За словами джерел, цей витік потенційно ставить під загрозу ядерний флот США.

Втім, Джо Гокей, колишній посол Австралії в Сполучених Штатах, запевнив, що ця інформація вже відома австралійським військовим, які давно служать разом з американцями на американських підводних човнах.

Трамп і раніше неодноразово розголошував секретну інформацію. Під час зустрічі в Овальному кабінеті в 2017-му він розкрив конфіденційні розвіддані двом російським чиновникам. Під час свого президентства він також опублікував на X, раніше відомому як Twitter, секретну фотографію іранського пускового майданчика.

Обвинувальний висновок у справі про незаконне зберігання конфіденційних документів також звинувачує Трампа в тому, що він показав групі відвідувачів свого клубу в Бедмінстері, штат Нью-Джерсі, секретний план нападу на Іран.

Колишні президенти США традиційно продовжують отримувати зведення розвідки. Проте президент Джо Байден відмовився проводити такі брифінги для Трампа, побоюючись, що той може розголосити конфіденційну інформацію.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉