Facebook Pixel

Тимчасовий бюджет США без допомоги Україні: та чому в цьому не бачать проблеми

Що буде з допомогою США для України?

Що буде з допомогою США для України?

У Палаті представників США усе більшає так званих «путінських» радикальних республіканців, які блокують допомогу Україні та набирають популярності серед американських виборців.

27 вересня 104 республіканці з 221 підтримали пропозицію прибрати підтримку України з оборонного бюджету США на 2024 рік. Пропозиція не пройшла, бо більшість республіканців і всі демократи були проти, але видно, що в Палаті представників росте антиукраїнська опозиція.

The Page розповідає, як США не можуть ухвалити бюджет на наступний рік, чому каменем спотикання стали питання міграції та підтримки України і чому українські посадовці не вважають це великою проблемою.

Чому радикальні республіканці проти підтримки України

Quote«Я чітко заявила з першого дня, що жодні гроші не повинні надходити в Україну, що наша позиція повинна полягати в тому, щоб принести мир в цю країну. Наразі ми фінансуємо знищення України», – заявила 27 вересня Марджорі Тейлор Грін, республіканка, членкиня Палати представників від штату Джорджія і активна прихильниця Дональда Трампа, яка проголосувала за блокування допомоги Україні.

Схожу позицію сповідують усі радикальні республіканці чи, як їх назвали одразу кілька демократів у Палаті, — «крило путіна». Насамперед вони не хочуть допомагати України не тому, що щось мають саме проти неї, а тому, що сповідують доктрину ізоляціонізму. На їхню думку, США мають сконцентруватись на «власному подвір’ї» перед тим, як давати гроші будь-кому.

Актуальною проблемою сьогодення в США стало прийняття бюджету. Багато республіканців виступають проти бюджетного дефіциту на 2024 рік у $17 трлн, тому вони готові різати його. Під ніж попадає й допомога Україні.

Чого хочуть представники радикальних республіканців

Метт Гаец, лідер радикальних республіканців у Палаті представників

Метт Гаец, лідер радикальних республіканців у Палаті представників

Fox News (рупор республіканської партії), CNN (рупор демократів), ABCnews (відносно нейтральний) кажуть, що цій групі республіканців насамперед не вистачає фінансування для посилення південного кордону та розв’язування інших внутрішніх проблем. Замість того, щоб витрачати гроші на Україну, вони хочуть краще контролювати кордон з Мексикою, а ще краще – добудувати «стіну Трампа».

Quote«Ентузіазм у цій країні зменшується, щоб продовжувати підтримувати всі ці зусилля за кордоном, – так 27 вересня охарактеризував настрої своїх однопартійців республіканець Мет Гаєц. — Ми хочемо захистити наш кордон. Ми хочемо бачити ентузіазм у прикордонному патрулюванні. І ми не підтримуємо продовження інфляційних, ескалаційних, небезпечних витрат на цю війну в Україні».

Гаєц є головною фігурою радикального крила республіканців. Ще у лютому 2023 року він активно пропонував зупинити допомогу Україні. Тепер ця ідея набирає все більших обертів.

Можна заперечити, що радикальних республіканців максимум сотня, а для проходження законопроєкту до Сенату потрібно набрати лише 218 голосів із 435. При цьому демократи наполягають на продовженні підтримки України. Все так, але тут на перший план виходить кулуарна політика США.

Чому Сенат не ухвалив допомогу Україні в $6 мільярдів

Парламент США — Конгрес — складається з двох палат: верхньої — Сенату та нижньої — Палати представників. Аби законопроєкт дійшов до підпису президента, його мають підтримати обидві палати.

Ще 27 вересня Сенат затвердив додатковий пакет допомоги Україні в розмірі $6 млрд. Все було в руках верхньої палати парламенту, де існує консенсус серед демократів і республіканців у тому, що Україну потрібно підтримувати. Але цей проєкт неочікувано заблокували.

Розповідаючи про це, CNN описує свою версію цих подій, побудовану як на фактах, так і на здогадках.

На думку CNN, ухвалення Сенатом цього рішення змусило б голосувати за нього й Палату представників, що, ймовірно, коштувало б спікеру Кевіну Маккарті його посади через позицію радикальних республіканців. Тому друзі Маккарті серед сенаторів-республіканців передали ініціативу Палаті представників.

Після цього швидко ухвалили законопроєкт про короткострокове фінансування уряду ще на 45 днів, без цього федеральні установи (лікарні, пожежники, військові) всієї країни мали б припинити свою роботу. Але, здається, навіть такий хід може не врятувати Маккарті, адже його противники були не дуже задоволені й таким варіантом: 90 республіканців-представників проголосували проти тимчасового фінансування.

Мало того, тепер головними опонентами Маккарті та зважених республіканців є саме ті люди, які блокували його кандидатуру на посаду спікера. Тож одні республіканці зараз готуються захищати спікера, а інші, радикальне крило, обіцяють зняти його з посади.

У підсумку питання фінансування України має бути винесене на окреме голосування. Сенат закликав Палату представників проголосувати за такий проєкт.

Що тепер буде із допомогою Україні від США

Оксана Маркарова, надзвичайний і повноважний посол України в США, вважає, що особливих приводів для хвилювання у українців немає.

Quote«Конгрес та Адміністрація подбали про те, щоб кошти попереднього бюджету для програм допомоги Україні були перехідними. У нас зараз є для використання мінімум додаткових $1,6 млрд на оборонну допомогу (PDA) плюс $1,23 млрд прямої бюджетної допомоги — це вересневий транш, який щойно перерахований на рахунки Світового банку, плюс значні суми на енергетичні та інші програми», – заявила Маркарова.
На фото Оксана Маркарова, Надзвичайний посол України в США

На фото Оксана Маркарова, Надзвичайний посол України в США

Ба більше, вона вважає, що для прийняття нового рішення щодо підтримки України є все необхідне.

Quote«Очевидно, що після завершення цих 45 днів буде потрібне нове рішення. Власне, є час, є ресурси, а головне – є двопартійна і двопалатна підтримка України. А моя велика кількість розмов сьогодні як з українськими кокусами, так і іншими лідерами в Конгресі в обох палатах дає підстави вважати, що ще до закінчення цих 45 днів ми будемо обговорювати конкретні рішення для України», – запевняє посол.

Тож у Палати представників є понад місяць, щоб досягти згоди щодо того, які положення включити до довгострокового законопроєкту про витрати, включаючи допомогу Україні.

Запеклі дебати, що передували ухваленню законопроєкту про короткострокове фінансування уряду, виявили розкол всередині Республіканської партії, який, як очікується, зробить другий раунд переговорів не менш складним ще до того, як республіканці навіть спробують заручитися підтримкою демократів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉