Переговори тривають третю добу: про що намагаються домовитись Україна, США та росія

Переговори в Саудівській Аравії 23-25 березня: що обговорюють сторони

У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді вже третій день тривають переговори між Україною, США та росією. Вони розпочалися ще 23 березня, проте досі залишаються за закритими від публіки дверима.

За цей час представники США мали щонайменше по одному раунду переговорів з українською та російськими сторонами. Зустріч із росіянами 24 березня тривала майже 12 годин. За словами речника путіна пєскова, офіційних заяв не очікується, бо питання на розгляді були «технічними».

Проте через різні канали стало відомо принаймні, про що говорять Україна та росія за посередництва США. The Page розповідає деталі.

Що відомо про переговори в Саудівській Аравії

Українські, російські та американські медіа на основі власних джерел говорять про одне: переговори між росією та Україною зосереджені на безпеці судноплавства в Чорному морі та енергоінфраструктурі. Припинення вогню в Чорному морі, за словами інсайдерів у Білому домі, є головною метою росії, перш ніж укласти ширшу угоду про повне припинення вогню.

Росіяни зацікавлені у відновленні «зернового коридору», який дозволив Україні експортувати зерно зі своїх портів, не зазнаючи нападів. Якщо угода буде відновлена, росія прагне експортувати сільгосппродукцію і добрива через Чорне море, звільнившись від санкцій, накладених західними країнами.

Радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко в ефірі марафону «Єдині новини» фактично підтвердив інформацію від анонімних джерел. За його словами, головними темами першої зустрічі української та американської делегацій 23 березня були припинення вогню у сферах енергетичної інфраструктури та морських і річкових об’єктів, включно з портами. Також нагальними питаннями залишаються повернення українських дітей і обмін українських військовополонених і цивільних.

Готель Ritz-Carlton, в якому відбуваються переговори між трьома сторонами. Проте на відміну від минулих зустрічей зараз журналістів всередину не допускають. Так само не дозволені прямі контакти українців із росіянами

Лещенко зауважив, що «зазвичай переговори — це не один день. І це інколи місяці, а деякі переговори, як близькосхідне врегулювання, тривають роками», тому не варто очікувати на швидкий результат.

Проте 24 березня на засіданні Кабміну США президент Дональд Трамп заявив, що на порядку денному є й інші питання: «Зараз ми говоримо про територію. Ми говоримо про лінії розмежування, говоримо про енергетику, власність на електростанції. Деякі люди кажуть, що США повинні володіти електростанцією ... тому що у нас є досвід», сказав він.

Команди не найвищого рівня: хто представляє сторони на переговорах

Усі делегації майже повністю змінили склад. росію на переговорах представляють Сергій Бєсєда, таємний радник ФСБ рф, та Григорій Карасін, колишній дипломат, який вів переговори щодо Мінських угод 2014 року між росією та Україною.

На фото Сергій Бєсєда. Наразі він є таємним радником ФСБ рф, проте в минулому був головою П'ятоого відділення служби, яке взаємодіє з ЦРУ та іншими закордонними спецсслужбами

Україну на переговорах представляють міністр оборони Рустем Умєров, державний секретар МЗС Олександр Карасевич, заступники голови ОП Павло Паліса (воєнний напрямок) та Ігор Жовква (дипломатичний напрямок), а також заступник міністра енергетики Микола Колісник.

Делегація від США взагалі не має відомих для загалу імен. Ані держсекретар США Марко Рубіо, ані радник Дональда Трампа із питань нацбезпеки Майкл Волтц не присутні на переговорах. Натомість в американську команду увійшли:

  • старший директор у Раді національної безпеки Ендрю Пік. За першого президентства Трампа він був старшим директором з питань Європи та Росії в Раді нацбезпеки США;
  • директор планування політики Держдепартаменту Майкл Антон. Під час першої адміністрації Трампа він обіймав посаду заступника помічника президента з національної безпеки в галузі стратегічних комунікацій;
  • за даними кількох видань, на боці США беруть участь і «помічники Кіта Келлога». Раніше телеканал NBC з посиланням на власні джерела повідомляв, що його усунули від переговорів щодо війни в Україні на прохання москви через «близькість до України».

Склад делегацій, особливо США, підкреслює, що цього разу будуть обговорюватись деталі, але не широкі контури потенційних угод. Про це говорять і поодинокі офіційні заяви.

«Очікується, що вони узгодять деталі того, про що просить росія. Російська делегація розмовляла про деталі угоди про 30-денне припинення вогню. Мова йде про енергетику та інфраструктуру, а також про чорноморську ініціативу», сказала речниця МЗС росії Марія Захарова 24 березня.

Вже 25 березня Сергій Лещенко в ефірі марафону «Єдині новини» підкреслив, що питання спільної заяви може вирішуватися в останній момент переговорів, тому не варто очікувати її після кожної зустрічі.

Переговори між росією та Україною: що далі

25 березня має відбутися ще один раунд переговорів між українською та американською делегаціями. Можливо, вони досягнуть згоди щодо часткового припинення вогню, але наразі це невідомо. The Page висвітлюватиме ситуацію.

Проте відбулося кілька інших важливих заяв навколо подій. У західних ЗМІ активно циркулював інсайд, що Китай готовий направити миротворців в Україну. Проте офіційний Пекін це не підтвердив.

«Це повідомлення є абсолютно неправдивим. Позиція Китаю щодо української кризи чітка і послідовна», заявив на щоденному брифінгу 24 березня речник Міністерства закордонних справ КНР Го Цзякунь.

Також росія продовжує стверджувати, що припинення ударів по українській енергетичній інфраструктурі, про яке домовилися під час телефонної розмови путін і Трамп 18 березня, залишається в силі.

Тоді вони погодились про 30-денне припинення атак на енергетичну інфраструктуру. Але одразу після цього росія запустила дрони та ракети по цивільній інфраструктурі України, включно з енергетичними об’єктами, що робить майже щоночі.

Колишні українські дипломати Павло Клімкін (голова МЗС 2014-2019 рр.) та Валерій Чалий (посол у США 2015-2019 рр.) наголошують, що стратегія росії полягає в накручуванні максималістських вимог із бажанням затримувати переговори, щоб побачити, чи буде для досягнення якнайшвидшого миру Дональд Трамп все більше давити на Україну.

Читати на The Page