Facebook Pixel

Африканська місія під ракетами, страхи інвесторів і нагляд за росіянами: дайджест західних медіа

Страхи інвесторів з відновлення України та африканські лідери в Києві: підсумки тижня

Страхи інвесторів з відновлення України та африканські лідери в Києві: підсумки тижня

У Київ прибула африканська делегація в надії стати посередником у переговорах між Україною та рф, США оцінили хід українського контрнаступу, 21 червня розпочнеться дводенна конференція з відновлення України у Великій Британії, а президент Чехії Петр Павел запропонував взяти громадян рф за кордоном під «суворий нагляд» спецслужб.

The Page пропонує дайджест західних медіа, яким закінчується робочий тиждень 12-16 червня 2023.


Африканська миротворча місія та вибухи в Києві

Африканська миротворча місія прибула в Київ під вибухи ракет. Фото: Getty Images

Африканська миротворча місія прибула в Київ під вибухи ракет. Фото: Getty Images

Щонайменше два вибухи прогриміли в Києві в п'ятницю, коли африканські лідери почали мирну місію, сподіваючись стати посередниками між Україною та росією, пише Reuters.

Африканська делегація запланувала зустріч з президентом України Володимиром Зеленським, а 17 червня — переговори з президентом рф Володимиром Путіним у Санкт-Петербурзі.

По прибуттю делегації у центрі Києва відбулися вибухи через масовану повітряну атаку росії та було видно сліди двох ракет у повітрі. Знімальна група Reuters повідомляє, що африканські лідери прибули до Києва в кортежі автомобілів і зайшли в готель, щоб скористатися його бомбосховищем.

Після того африканські лідери поїхали до Бучі, де російські війська вчинили воєнні злочини після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року.

Африканську миротворчу місію очолюють:

  • президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса;
  • президент Сенагалу Макі Салл.

Як Африканська місія хоче мирити Україну та росію

Африканські лідери сподіваються налагодити діалог між Україною та рф. Фото: Getty Images

Африканські лідери сподіваються налагодити діалог між Україною та рф. Фото: Getty Images

Ця місія запевняє, що може запропонувати низку «заходів зміцнення довіри», згідно з проєктом рамкового документа, з яким ознайомився Reuters. У документі зазначено, що метою місії є «наполягати на важливості миру та заохочувати сторони погодитися на дипломатичний процес переговорів».

Серед пропозицій згадується:

  • відведення російських військ;
  • виведення тактичної ядерної зброї з Білорусі;
  • призупинення виконання ордеру Міжнародного кримінального суду на арешт Володимира Путіна;
  • пом’якшення санкцій проти росії.

Коментуючи візит африканської делегації під час ракетної атаки по Києву та їхні пропозиції, голова МЗС України Дмитро Кулеба написав у себе у Twitter:

Quote«Путін «зміцнює довіру», завдавши найбільшого ракетного удару по Києву за останні тижні, саме під час візиту африканських лідерів до нашої столиці. Російські ракети — це повідомлення Африці: росія хоче більше війни, а не миру».

Чого хочуть африканські лідери від України та рф

Африканська миротворча місія хоче виведення військ з України, але й послаблення санкцій проти рф. Фото: Getty Images

Африканська миротворча місія хоче виведення військ з України, але й послаблення санкцій проти рф. Фото: Getty Images

Президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса не вказав жодних часових рамок чи пропозицій, коли він оголосив минулого місяця про свою миротворчу місію, пише також BBC.

Вона є незвичним спалахом активності, враховуючи низьку зацікавленість країн Африки війною в Україні, яку вони вважають протистоянням між рф та Заходом, зазначає видання.

Цікаво, що один з організаторів візиту — Жан-Ів Олів'є, очільник британського Фонду Браззавілю, який переважно займається ініціативами щодо миру та розвитку в Африці. За його словами, мета полягає в тому, щоб почати діалог із питань, які безпосередньо не стосуються військової ситуації, і розвивати його далі.

До них належать потенційний обмін військовополоненими між росією та Україною, в також вирішення проблем експорту зерна та добрив, які мають значення для Африки.

Олів'є сказав, що африканські лідери намагатимуться переконати росіян продовжити Чорноморську зернову угоду та спонукатимуть Київ послабити обмеження на експорт російських добрив.

Африканські лідери проведуть переговори з Зеленським і Путіним. Фото: Getty Images

Африканські лідери проведуть переговори з Зеленським і Путіним. Фото: Getty Images

До складу делегації входять представники різних частин Африки, які мають різні погляди на війну: чотири президенти, прем'єр-міністр Єгипту, а також представники Уганди та Конго-Браззавіля.

Вважається, що Південно-Африканська Республіка та Уганда схиляються до Росії, тоді як Замбія та Коморські Острови ближчі до Заходу. Єгипет, Сенегал і Конго-Браззавіль залишаються переважно нейтральними.

Проте останнім часом уряд Рамафоси зазнає тиску з боку США через його ймовірну військову підтримку рф. Це стосується заяв про постачання зброї до Москви, які ПАР заперечує.

Як США оцінюють контрнаступ України

Контрнаступ України: як США оцінюють його успіхи. Фото: Getty Images

Контрнаступ України: як США оцінюють його успіхи. Фото: Getty Images

Українські та американські офіційні особи визнали в четвер, що контрнаступ України проти потужної російської оборони — виснажливий і кривавий, але наполягали на тому, що він приносить успіхи, і що будь-який вердикт щодо його успішності вкрай передчасний, пише The New York Times.

Минулого тижня Київ почав наступ за кількома напрямками на південному сході України, звільнивши кілька невеликих селищ і сіл. Міністр оборони США Ллойд Остін і голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі визнали, що українські війська долають запеклий опір противника і втрачають як особовий склад, так і західну техніку.

Але такі труднощі були передбачуваними, і високопосадовці США мають великі очікування.

Quote«Війна плинна, динамічна та непередбачувана, — сказав Остін. — Боротьба України — це не легкий спринт до фінішу. Ми знаємо, що бойові втрати будуть з обох сторін».

Він додав, що Україна має можливість відновити та відремонтувати частину своєї виведеної з ладу бронетехніки.

Генерал Міллі прокоментував стан російської оборони:

Quote«Їхнє командування не завжди злагоджене, моральний дух їхніх військ невисокий. Вони давно сидять на оборонних позиціях; багато з них навіть не знають, чому вони там».

Як проходить контрнаступ України — британський аналітик

Контрнаступ України: як британські експерти оцінюють його успіхи. Фото: Getty Images

Контрнаступ України: як британські експерти оцінюють його успіхи. Фото: Getty Images

Основні російські оборонні лінії розташовані на відстані 15–20 км перед нинішніми українськими позиціями, пише Джек Вотлінг, науковий співробітник Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень у Британії.

Українські сили, які намагатимуться просунутися в ці райони, будуть пильно відстежуватися російськими безпілотниками та обстрілюватися російською артилерією. Під час просування українські війська також будуть прикриті меншою кількістю протиповітряної оборони й зазнаватимуть атак російських гелікоптерів і бойових літаків.

За словами Вотлінга, дії України зараз спрямованиі на те, щоб змусити росію перекинути резервні війська з-за лінії фронту.

Quote«Щойно ці війська будуть виведені вперед, стане легше визначити слабкі місця в російських лініях», — написав він.

Відновлення України: чого бояться західні інвестори

Дводенна конференція з відновлення України у Великій Британії розпочнеться 21 червня, і є щонайменше шостою з моменту повномасштабного вторгнення Росії, пише The Guardian.

Перша відбулася 4 липня 2022 року в Лугано, Швейцарія. Німеччина провела захід у Берліні 24 жовтня, Париж підключився 13 грудня, Варшава 13 лютого, а Комітет регіонів ЄС провів захід минулого місяця, 25 травня. .

Водночас видання задається питанням, чи будуть створені системи запобігання розкраданню мільярдів західної допомоги політичними елітами, зважаючи на те, що в рейтингу корупції Transparency International у 2021 році Україна посіла передостаннє місце в Європі, випередивши лише рф.

Велика Британія стверджує, що запланована конференція буде зосереджена на ролі приватного сектора у відновленні України. Проте приватний сектор не ризикуватиме інвестиціями, якщо він побоюється, що фінансування піде не в запропонований новий міст, а в задню кишеню олігарха, пише автор матеріалу.

Як говориться в останньому звіті USAID:

Quote«Якщо інвестори вважають, що їм доведеться протистояти недобросовісним чиновникам... або покладатися на недобросовісну судову систему для захисту своїх прав, вони з меншою ймовірністю інвестуватимуть».

Отже, відбувається дискусія різного ступеня відвертості про умови, які Захід може встановити, щоб допомогти Україні позбутися корупції. Дехто, як-от Хенрік Ларсен, радник місії ЄС в Україні з 2014 по 2019 рік, наполягає, що корупція не є проблемою, яка може чекати до закінчення війни.

Quote«Зараз саме той момент, щоб висунути певні умови для надання допомоги», — каже він.

Джош Рудольф з Німецького фонду Маршалла каже, що донори мають бути наполегливішими у встановленні умов.

Quote«Ви не можете вийти з цієї війни й віддати політичну систему назад олігархам. Але ви також не можете мати систему, в якій домінує Офіс президента України, як хотіли б деякі високопосадовці в цьому офісі. У них є схильність контролювати судову систему».

Зараз є три джерела встановлення умов:

  • сім умов вступу, встановлених ЄС минулого року;
  • міжнародні фінансові інституції;
  • неофіційна група послів Великої сімки.

Як зазначає видання, зараз формується четверте потенційне джерело тиску — створена в січні Платформа міжвідомчої координації донорів G7 під наглядом міністра фінансів України Сергія Марченка, директора ЄС з питань європейського сусідства Яна Купмана та заступника радника США з національної безпеки Майка Пайла.

Михайло Жернаков, директор київської Фундації DEJURE, зазначає, що за даними опитувань, 60% українців хочуть, щоб ЄС більше тиснув на уряд у боротьбі з корупцією.

Quote«Ця війна не тільки за землю, а й за цінності. Якби ми хотіли залишитися в корумпованій країні, ми могли б і не воювати. Бути частиною європейської родини означає верховенство права. Треба воювати на двох фронтах — справжньому військовому та внутрішньому».

Президент Чехії запропонував суворий нагляд за росіянами за кордоном

Петр Павел пропонує суворий нагляд спецслужб за росіянами. Фото: Getty Images

Петр Павел пропонує суворий нагляд спецслужб за росіянами. Фото: Getty Images

Президент Чехії Петр Павел заявив, що громадяни росії, які проживають за кордоном, повинні перебувати під «суворим наглядом» спецслужб у країнах їхнього перебування, пише Politico.

Quote«За всіма росіянами, які живуть у західних країнах, слід стежити набагато більше, ніж у минулому, оскільки вони є громадянами країни, що веде агресивну війну», — сказав Павел в інтерв’ю Радіо Свобода, опублікованому в четвер.

За його словами, йому може бути шкода цих людей, але разом із тим, заглядаючи в історію, коли почалася Друга світова війна, все японське населення, яке проживало в США, також перебувало під суворим режимом спостереження.

На питання, що він має на увазі під «спостереженням», Павел відповів, що має на увазі «перебування під пильною увагою спецслужб».

Під час Другої світової війни близько 120 тис. осіб японського походження — більшість з яких були американськими громадянами, а половина — дітьми — були примусово поміщені в табори для інтернованих після нападу японських військ на Перл-Гарбор у грудні 1941 року.

Табори були оточені колючим дротом і охоронялися солдатами США. Президент США Рональд Рейган офіційно вибачився за табори ще в 1988 році, а Джо Байден у лютому заявив, що це «один із найганебніших періодів в американській історії».

Подякувати 🎉