Facebook Pixel

Як залучити інвестиції США в Україну та економіка після війни: інтервʼю з Оксаною Маркаровою

Як залучити інвестиції США: інтервʼю з Оксаною Маркаровою

Як залучити інвестиції США: інтервʼю з Оксаною Маркаровою

Натепер підтримка України з боку США у фінансовому вираженні, як розповідала в інтерв'ю The Page пані посол України в США Оксана Маркарова, складає $111 млрд. Крім того, за останній рік США змінили своє ставлення до України, і вже зараз треба працювати над тим, якими будуть світ та Україна після війни. Та чи готові американські інвестори приходити в Україну після перемоги?

Що можна зробити для залучення американського бізнесу вже зараз і як зростатиме ВВП України після війни, The Page поговорило з пані Надзвичайним і Повноважним Послом України в США Оксаною Маркаровою.

Економічна дипломатія: як підтримати Україну у війну

Чи йдуть обговорення інвестицій в Україну після війни? Як американський бізнес бачить інвестиції в Україну? За галузями, за строками?

Це важливе питання. Я, як фінансистка та колишня міністерка фінансів, чудово це розумію. Тому ми в посольстві активно працюємо над усіма нашими ключовими пріоритетами, не тільки безпосередньо пов'язаними з війною. Працюємо над культурною, освітньою та науковою дипломатією, експертною дипломатією, яка потрібна для того, щоб змінювати уявлення світу про нас.

Оксана Маркарова: як працює економічна дипломатія України. Фото: Getty Images

Оксана Маркарова: як працює економічна дипломатія України. Фото: Getty Images

І, звісно, дуже багато уваги приділяємо економічній дипломатії. Це питання є важливим і для майбутньої відбудови, і для підтримання життя й боротьби в Україні сьогодні. Адже вже сьогодні потрібно, щоб був зв'язок, працювали банки, хтось варив каву, пекли хліб, створювали робочі місця та робили швидкі ремонти.

А для цього наш бізнес має принаймні триматися на плаву, а бажано — розвиватися, і буде прекрасно, якщо також працюватимуть міжнародні, особливо американські компанії, і їх ставатиме більше. Це також важливо вже сьогодні, насамперед щоб підтримувати фронт, адже наші військові витрати ми фінансуємо винятково з власних податків.

І це відбувається з боку американських компаній – наприклад, компанія Boeng, у якої RnD-центр розташований в Україні, під час повномасштабної війни збільшила штат до 1 100 людей, великі сільськогоcподарські компанії – Cargill, Bunge, ADM — продовжують свою діяльність, «Сіті банк» розширює свою діяльність, Westinghouse продовжує проєкт розширення проєктів в Україні. Є й багато інших.

Фактично щотижнево посольство має зустрічі з американськими компаніями, що працюють в Україні, особливо з тими, кого ми заоохочуємо подивитися на Україну як на потенційну країну для інвестицій зараз. І на додаток до зустрічей ми запрошуємо всіх відвідати Україну, і такі економічні місії є дуже корисними.

Так нещодавній візит політично-економічної команди зі штату Юта вже переростає в декілька дуже важливих інвестиційних проєктів.

Звісно, для повоєнної відбудови ми плануємо максимально використати конфісковані кошти агресора й будемо вдячні за допомогу наших партнерів, однак масове залучення приватного бізнесу є дуже важливим компонентом, над яким президент, прем’єр-міністр і вся українська команда дуже активно працюють і яке прем’єр-міністр ставить у фокус на найближчу конференцію з питань відновлення в Лондоні.

Пʼять пріоритетів України по відновленню

Ось ті пʼять пріоритетів, на які Україна працює щодо відновлення, які прем’єр-міністр презентував під час українського круглого столу в рамках зустрічей МВФ — СБ у Вашингтоні, потребу в яких на найближчий рік Світовий банк оцінив у $14 млрд (а загальні втрати — у $411 млрд станом на 24 лютого 2023 року):

  • енергетика;
  • гуманітарна допомога;
  • розмінування;
  • критична інфраструктура;
  • підтримка бізнесу.

Ці пріоритетні питання потребують прямої грантової допомоги, але кожне з них ефективніше розв'язати через додаткову активізацію американського бізнесу.

Росія навчила, як кожен сектор можна перетворити на зброю. Тому ми маємо будувати всі ці сектори так, щоб бути самодостатніми та інтегруватися у європейську систему. Ми маємо стати розв'язанням багатьох проблем, а не реципієнтом, що залежить від усіх.

Як зростатиме ВВП України після перемоги

Оксана Маркарова: як зростатиме економіка України після війни. Фото: Getty Images

Оксана Маркарова: як зростатиме економіка України після війни. Фото: Getty Images

Якою, на ваш погляд, може бути динаміка зростання ВВП в Україні після перемоги? На які темпи ми можемо розраховувати?

Єдине, що можна сказати впевнено: якщо ми правильно почнемо відбудову, то будемо економікою в нашому регіоні, що зростає якнайшвидше. Але на це впливатиме декілька чинників.

Перший. У який спосіб буде врегульовано безпекове питання в Україні після нашої перемоги, як швидко Україна зможе стати членом НАТО та які гарантії ми зможемо отримати для повноцінного членства.

Другий. Наскільки бізнес – як український, так і міжнародний — переконається, що в Україні є рівні, зрозумілі, справедливі умови для всіх бізнесів, тобто присутні спроможні українські інституції на всіх рівнях, є верховенство права, присутня системна боротьба з корупційними проявами. Це визначатиме, наскільки інвестиції будуть масовими.

Повоєнне зростання вимагатиме зростання секторів, починаючи з фізичної відбудови (будівельна/дорожня інфраструктура) й закінчуючи послугами. І фактично в кожному секторі в нас є величезний потенціал. Попри багато змін і розвиток загальна продуктивність в Україні була дуже низькою.

Оксана Маркарова: економічне диво України — можливе. Фото: Getty Images

Оксана Маркарова: економічне диво України — можливе. Фото: Getty Images

У дослідженні станом на 2019 рік було порівняння продуктивності в Україні та Німеччині. Памʼятаю, як мене вразили цифри: продуктивність одного виробника в Україні за рік була така сама, як у Німеччині за 18 днів. Це не про працьовитість, а про те, чи маємо ми доступ до капіталу, інноваційних технологій тощо. Саме в цьому для нас потенціал для зростання, і в кожному із секторів ми можемо збільшити продуктивність.

Третій. Дуже важливо, щоб зростання ВВП було сталим. Тоді партнери будуть вірити в довгостроковий успіх України, а це залучатиме ще більше інвесторів.

І тоді в нас буде шанс побачити саме те економічне диво, яке в результаті не тільки відбудує понівечену Україну, але й уперше за всі роки відновленої незалежності стане фундаментом для реального зростання добробуту всіх українців.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉