Трейдери зерном не можуть виконувати форвардні контракти і шукають захисту в уряду через неврожай і, як наслідок, високої ціни на кукурудзу.
Для вирішення проблеми форвардних контрактів Мінекономіки до завтра приймає пропозиції від профільних асоціацій, повідомляє пресслужба Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства.
Трейдери вважають, що «Україна повинна підтвердити статус надійного гравця на міжнародних ринках сільгосппродукції і виконувати свої торгові зобов'язання, зокрема, за форвардними контрактами».
Для цього необхідно створити механізми, які в адресному порядку допомагатимуть виконувати домовленості сільгоспвиробникам, які постраждали від негоди та неврожаю.
Про це йшлося на зустрічі керівництва Мінекономрозвитку з представниками аграрних асоціацій і Торгово-промислової палати України щодо виконання зобов'язань за форвардними контрактами в умовах форс-мажорних обставин.
«Ми всі розуміємо і цінуємо той прогрес, який Україна зробила за останні 5-10 років з точки зору збільшення виробництва і обсягів експорту. І ми всі розуміємо, що зобов'язання за форвардними контрактами повинні бути виконані. Однак ми повинні врахувати ту ситуацію, в якій опинилися аграрії внаслідок погодних умов. Тому ми закликаємо всіх до пошуку розумного і компромісного рішення в цій ситуації», — зазначив міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Ігор Петрашко.
Оскільки трейдери не готові самостійно брати на себе збитки і ризики, на зустрічі домовилися, що профільні асоціації направлять свої пропозиції в міністерство впродовж двох днів. Наступна нарада з напрацювання рішень відбудеться 28 жовтня.
Контекст. Скорочення прогнозів врожаю кукурудзи як в Україні, так і в інших експортних регіонах змушує аграріїв стримувати продаж. Крім того, дощі, що пройшли в деяких регіонах країни, уповільнили темпи збирання. Це також стало причиною скорочення поставок кукурудзи. Це підняло ціни на кукурудзу до максимумів за кілька років.
Зростання світових цін на кукурудзу штовхає вгору і закупівельні ціни на українську кукурудзу, яка досягла рівня $203-205/тонна або 6950-7000 грн/тонна з поставкою в порт (CPT). Але навіть такі високі ціни не змусили виробників збільшити поставки. Навіщо продавати, якщо ціна зростає щодня на 50-100 грн/тонна та й опади стримують збирання кукурудзи.
У зв'язку з цим трейдери не можуть виконувати укладені контракти. За термінових поставок трейдери готові платити премію в $3-4 за тонну, але і це не надихає виробників зерна. Оператори ринку очікують подальше зростання цін уже найближчим часом.