Щонайменше 23 українські акціонерні товариства досі залишаються співвласниками російських компаній, з-поміж них завод Сергія Тігіпка, МАУП, «Мотор Січ», виробник холодильного обладнання UBC Group і багато інших.
Це з’ясували аналітики R&D центру YouControl, проаналізувавши інформацію про зв'язки компаній з іноземними державами зони ризику – рф, білоруссю, Іраном і КНДР за 2021 -2022 роки. Цю інформацію під час воєнного стану мають до 30 квітня подати всі емітенти цінних паперів в Україні – такий порядок встановила Національна комісія із цінних паперів і фондового ринку.
Чим займаються українські компанії, які не позбулися зв’язків з агресором
Загалом під вимогу НКЦПФР підпадають принаймні 340 акціонерних товариств країни, встановили в Youcontrol за даними ЄДР, SMIDA, російського ЄДРЮО.

- Приблизно 30% компаній із цього числа працюють у переробній промисловості – на виробництві харчових продуктів, текстильних виробів, машин ті обладнання.
- 19% – торгівля різними видами товарів.
- 11% – професійна, наукова та технічна діяльність і будівництво.
- 7,5% – сфера нерухомості.
- 8% – фінансові послуги.
Понад 90% досліджуваних акціонерних товариств пов’язані з рф, трохи більш як 5% — з республікою білорусь. Дві компанії – ЗАТ «Нью Челендж інтернешнл» і ПрАТ «Будівельний альянс» — у період 2021-2022 рр. мали в структурі власності резидентів Ісламської Республіки Іран. З КНДР українські АТ зв’язків не мали.
Сергій Тігіпко, МАУП, «Мотор-Січ» та інші власники російських активів
На кінець квітня 2023 року 23 українські акціонерні товариства є співвласниками російських компаній. З-поміж них:
- Міжрегіональна академія управління персоналом (МАУП, у якій свого часу захистив кандидатську видатний науковець і колаборант, екснардеп Ілля Кива) досі є співвласником навчального закладу в окупованому Криму, який перереєстрований згідно з російським законодавством.
- У російського НВК «Штурмовики Сухого» в співвласниках є 3 українські компанії: державні ПАТ «НТК «Електронприлад» і АТ «НДІ Електромеханічних приладів», а також ПАТ «Дніпропетровський агрегатний завод».
- Сергій Тігіпко, №10 у рейтингу мільярдерів України та співвласник monobank, є бенефіціаром ПрАТ «Дніпровагонмаш», вагонобудівного заводу в Кам’янському. У заводу з 2018 року в Москві працює однойменний торговий дім.
- Не позбувся представництва в Москві торгово-промисловий холдинг, який працює в області холодильної техніки та промопродуктів UBC Group;
- ПАТ «Мотор Січ», націоналізована восени 2022 року, має в співвласності 2 російські компанії — ТОВ «Борисфен-Авіа» та ТОВ «Авіаремонт-МС».
4 українські банки з російськими власниками перебувають у стадії припинення діяльності:
- ПАТ «Промінвестбанк», націоналізований у грудні 2022-го. До цього акціонером компанії була державна російська корпорація розвитку «ВЕБ.РФ».
- АТ «Міжнародний резервний банк" (раніше АТ «Сбербанк»), 100% акцій якого належать російському ПАТ «Сбербанк Росії». У свою чергу 50% акцій Сбербанку належать державі рф в особі Міністерства фінансів.
- АТ «Банк Форвард», акціонером якого є російський АТ «Банк Русский Стандарт», а бенефіціаром виступає Рустам Таріко, який із жовтня 2022 року перебуває під санкціями РНБО.
- АТ «ВТБ Банк», який належить однойменному російському банку ВТБ, підсанкційному з минулого року.
Контекст. Єдина добра новина з цього тексту — те, що минулого року значна кількість українських компаній усе-таки позбулися зв’язків із рф. У травні 2022 року 273 українські компанії та організації мали зв'язки з 251 російським підприємством, а 40 із них входили до складу відомих фінансово-промислових груп або груп компаній.