На початку травня компанія YouControl опублікувала результати дослідження, під час якого виявила, що 273 українські компанії мають зв'язки з 251 російським бізнесом. Дослідження ґрунтувалося на даних держреєстрів станом на грудень 2021 року.
вирішило докладніше розібратися, про що говорять ці дані щодо деяких найбільших фінансово-промислових груп і компаній.
Перед цим зазначимо, що Кабінет міністрів ще 3 березня запровадив мораторій (заборону) на виконання зобов'язань перед Росією та пов'язаними з РФ особами (постанова № 187). Рішення діє до набуття чинності законом про врегулювання відносин за участю осіб, пов'язаних із державою-агресором, але не більш як один місяць із дня припинення або скасування воєнного стану.
Останні дані митної статистики щодо торгівлі з РФ були станом на лютий.
Група «СКМ» Ріната Ахметова
За даними YouControl, компанія «ЕСТА холдинг», що входить до складу «СКМ», має корпоративну участь у ТОВ «ДОЛ Берег», яке було перереєстровано в окупованому Криму згідно з російським законодавством. Ще одна компанія — ТОВ «СКМ сервіс» володіє часткою в однойменній компанії, зареєстрованій у Москві.
За актуальними даними російської інформаційної системи СПАРК, засновниками «ДОЛ Берег» (Алушта) є ТОВ «ЕСТА холдинг» (34% статутного капіталу) і ESPV Ltd. (Кіпр, 66%).
У 2019 році «Радіо Свобода» повідомляло, що на компанії Ріната Ахметова в Криму й досі записано дитячий оздоровчий табір «Берег» в Алушті. Табором керує компанія «ДОЛ Берег», із січня 2015 року її зареєстровано в російській юрисдикції. «ДОЛ Берегом» володіють українська «ЕСТА холдинг» і кіпрська ESPV. Засновником «ЕСТА холдинг» також є ESPV.
Реагуючи на цю публікацію, у «СКМ» заявили, що вони не контролюють і не керують жодним активом, який належав компанії до анексії Криму. У таборі «Берег» у березні 2017 року окупантами було введено «тимчасову адміністрацію».
Щодо українського ТОВ «СКМ сервіс», то його основний вид діяльності – оренда та управління власною чи орендованою нерухомістю. Можна припустити, що його московський тезка займався тим самим, обслуговуючи потреби групи.
Бізнеси, пов'язані з Петром Порошенком
За даними YouControl, ТОВ «Центрально-Європейська кондитерська компанія», що входить до корпорації «Рошен» і належить Олексію Порошенку, сину п'ятого президента України Петра Порошенка, володіє ТОВ «Рошен», яке зареєстроване в Липецькій області. А «Севморзавод», бенефіціаром якого є сам Петро Порошенко, є учасником двох кримських компаній, перереєстрованих згідно з російським законодавством.
Після початку війни «Рошен» повідомила на своєму сайті, що:
- з 2014 року припинено постачання продукції до Росії;
- з 2015 року закрито Липецьку фабрику;
- франшизи на виробництво продукції Roshen у РФ не видавалися;
- з 24.02.2022 року припинено постачання продукції до Білорусі.
Реагуючи на повідомлення YouControl, у пресслужбі партії «Європейська солідарність» наголосили, що Петро Порошенко не має бізнесів у РФ. А свідчення в реєстрах пов'язані з тим, що «попри спроби ліквідувати юридичні особи, зареєстровані в РФ, це неможливо було зробити через заборону та незаконну протидію з боку органів влади країни-агресора».
У березні 2017 року директор Липецької кондитерської фабрики говорив в інтерв'ю, що «після завершення всіх технологічних процесів на фабриці залишається контрольно-пропускна служба в скороченому варіанті, охорона, один електрик і один сантехнік, які здійснюватимуть обходи та за потреби щось ремонтуватимуть. Крім технологічних процесів, пов'язаних із фабрикою, необхідно також довести до логічного завершення всі судові процеси, у яких ми заперечуємо необґрунтовані податкові претензії».
У квітні 2019 року російські ЗМІ повідомили, що «Севастопольський морський завод імені Серго Орджонікідзе» («Севморзавод»), який раніше належав Петру Порошенку, має стати базовим підприємством для ремонту кораблів Чорноморського флоту.
Після окупації Криму його було «націоналізовано» й передано у власність Севастополя. У лютому 2018 року «Севморзавод» переведено у федеральну власність.
На додаток до цього зазначимо, що нещодавно Roshen втратив у РФ товарний знак, пов'язаний із популярним радянським фільмом «Здрастуйте, я ваша тітонька». Тепер під ним випускатимуть пиво.
У 2003 році українські кондитери зареєстрували в Росії знак «Донна Роза» на честь тітоньки Чарлі, вдовиці дона Педро та мільйонерки з Бразилії, де багато диких мавп. У квітні цього року строк патенту сплив, і Roshen не став його продовжувати.
Група «ТАС» Сергія Тігіпка
За даними YouControl, ПрАТ «Дніпровагонмаш», бенефіціаром якого є Сергій Тігіпко, володіє однойменним ТОВ у Москві.
«Дніпровагонмаш» – одне з провідних підприємств України з проєктування та виготовлення вантажних вагонів. До війни значна частина його експорту припадала на РФ. У Москві було засновано ТОВ «Торговий Дім «Дніпровагонмаш». У 2020 році воно отримало 75,74 млн грн виторгу, зокрема реалізувало 41 вагон на 74,8 млн грн.
Після початку війни постачання з України припинилися, і торгувати в РФ стало нічим.
Корпорація «Мотор Січ»
За даними YouControl, АТ «Мотор Січ» — провідна корпорація з розроблення, виробництва, ремонту та обслуговування газотурбінних двигунів для літаків і вертольотів — є співвласником двох російських компаній, зареєстрованих у Москві.
Двигуни компанії було встановлено на більшості вертольотів і багатьох літаках у РФ. Компанія не лише продавала їх, а й займалася сервісом.
У 2014 році тодішній президент України Петро Порошенко заборонив будь-яке військово-технічне співробітництво з Росією та постачання продукції подвійного призначення, зокрема вертолітних і авіаційних двигунів.
Керівництво «Мотор Січі» якийсь час намагалося продовжити постачання хоча б за чинними контрактами. Озвучували навіть ідеї щодо спільних підприємств. Проте реалізувати їх не вдалося.
Компанія припинила постачання в Росію всіх виробів: двигунів для літаків і вертольотів, газотурбінних двигунів для крилатих ракет, відмовилася від сервісного супроводу техніки, — й зазнала колосальних збитків. А Москві довелося терміново налагоджувати імпортозаміщення в такій складній і наукомісткій галузі, як двигунобудування.
Останні кілька років «Мотор Січ» була в центрі гучного міжнародного скандалу, пов'язаного з купівлею її акцій китайськими компаніями.
Тому є велика ймовірність того, що компанії, які зараз значаться в реєстрах РФ, це незакриті залишки колишньої сервісної та торгової структури.
Інформація є не лише в реєстрах
На початку травня газета «Комерсант» повідомила, що російські заводи «Русский север» і «Родник и К», що випускали горілку «Хортиця», «Мороша», «Первак» із портфеля холдингу Global Spirits українського бізнесмена Євгена Черняка, змінили власника. Підприємства мали також переглянути асортимент, відмовившись від марок Global Spirits.
Учасники ринку раніше пов'язували «Русский север» і «Родник и К» із самим Черняком. Але в Global Spirits заперечували, що він володіє активами в Росії. В «Русском севере» також стверджували, що не входять до Global Spirits, а бренди використовують за ліцензією. У поясненнях до звітності ТД «Мегаполіс» за 2020 рік бенефіціаром компанії названо громадянина України Олександра Борисовича Черняка, якого в ЗМІ називали батьком Євгена Черняка.
Джерела газети на алкогольному ринку вважають, що зміна власників компаній могла бути потрібна для «видимого відчуження» активів у РФ. Вони вважають, що угода має формальний характер, а підприємства залишаться під контролем Черняка.
На сайті Global Spirits йдеться, що 24 лютого компанія відкликала ліцензію на виробництво та дистрибуцію продукції на ринку Росії через військову агресію. Постачання продукції до Росії припинили ще у 2014 році.
***
У березні Європейська бізнес-асоціація повідомила, що з-поміж її членських компаній лише 34% вели бізнес в Росії або з Росією. З них 31% повністю розривають зв'язки з країною-агресором, 14% припиняють роботу, а решта 34% поки що розмірковують над цим.