Статки 20 найбагатших українців проти початку лютого 2022 року скоротилися більш як на $20 млрд. Про це свідчать дані рейтингу Forbes Україна.
До традиційного рейтингу найбагатших українців цього року включили лише 20 людей. Їх обрали зі 129 бізнесменів, які потрапляли до рейтингу в минулі два роки.
З-поміж першої двадцятки за 9 місяців із початку війни свої статки збільшив тільки власник IT-компанії SoftServe Тарас Кицмей — зі $190 млн до $360 млн. Капітали решти учасників протягом 2022 року лише зменшилися. Найбільших втрат зазнав найбагатший українець — мільярдер Рінат Ахметов, статки якого через війну скоротилися з $13,7 млрд до $4,4 млрд.
Як пояснили журналісти, кілька потенційних учасників із різних причин до топ-20 не потрапили. Зі списку виключили Ігоря Коломойського, Вадима Єрмолаєва (причина — втрата громадянства), Миколу Удянського, Костянтина Григоришина, Івана Фурсіна (проблеми з бізнесом). Також відсутні кум Путіна Віктор Медведчук (звинувачення в державній зраді) і директор «Мотор Січі» В'ячеслав Богуслаєв (підозра в державній зраді).
«Цей проєкт чітко показує тренди, основний – часи бізнесменів старої школи минають. Їхні втрати непропорційно більші за розмір активів. У топ-20 уже шість підприємців, які заробили свої статки в «економіці знань», — підкреслили автори рейтингу.
Однією з тенденцій 2022 року стало збільшення статків власників IT-бізнесів. Минулого року в першій двадцятці рейтингу Forbes вони посідали лише дві позиції. Цього року до списку найбагатших українців увійшли вже 6 представників IT. До того ж Максим Литвин і Олексій Шевченко, власники міжнародного сервісу для допомоги в спілкуванні англійською Grammarly, потрапили одразу на другу та третю сходинки.
Нагадаємо: у листопаді 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про деолігархізацію (№ 1780-ІХ).
За словами міністра юстиції Дениса Малюськи, імплементацію закону стримує відсутність висновку Венеціанської комісії, а також війна, що зменшує як активи, так і вплив олігархів.